Tur Bielsk Podlaski wygrał i przegrał

Krzysztof Jankowski
Tur Bielsk Podlaski walczy o koszykarskie laury
Tur Bielsk Podlaski walczy o koszykarskie laury Krzysztof Jankowski
Dwa ciężkie boje stoczyli w miniony weekend koszykarze Tura. W sobotę pokonali w III lidze Pultovię Pułtusk 100:90, ale w niedzielę w II lidze nie sprostali rezerwom ekstraklasowego Startu Lublin i polegli 72:86.

Ostatni mecz w rundzie zasadniczej III ligi miał być dla naszego zespołu tylko rozgrzewką przed starciem z lublinianami, ale goście z Pułtuska niespodziewanie napędzili Turowi sporo strachu. Chociaż bielszczanie wyszli tym razem niemal podstawowym składem, nawet z Łukaszem Kuczyńskim i Arkadiuszem Zabielskim, to grający szybkimi kontrami przyjezdni szybko zdobyli prowadzenie i długo je utrzymywali.

Dopiero w czwartej kwarcie grająca starszym i wąskim składem Pultovia opadła z sił, a Tur z kolei podkręcił tempo. Świetnie zagrał ten fragment meczu Mateusz Bębeniec trafiając trzykrotnie z dystansu, po jednym rzucie za trzy punkty dodali Kuczyński i Łukasz Dmitruk i gospodarze wyszli na prowadzenie. Wynik ustalił dwoma celnymi rzutami osobistymi Algis Łukaszewicz.

Innego kalibru rywal czekał na nas w niedzielę. Co prawda drugoligowy Start Lublin kiepsko zaczął tegoroczne rozgrywki i w towarzystwie Tura wlecze się w ogonie tabeli, ale potencjał sportowy ma bardzo duży. Wystarczy zauważyć, że aż czterech z występujących w niedzielę w Bielsku zawodników Startu w tym roku grało już w ich pierwszej drużynie w rozgrywkach koszykarskiej ekstraklasy, a dwaj liderzy zespołu: Bartosz Ciechociński i Alan Czujkowski wyszli na parkiet w 14 grach na 15 kolejek Polskiej Ligi Koszykówki.

Bielszczanie zmobilizowali się do tego pojedynku maksymalnie i przez całą pierwszą połowę dotrzymywali rywalom kroku. Na parkiecie pojawili się nawet borykający się z kontuzjami: Jakub i Kordian Jóźwiukowie oraz Ruben Andrzejczuk. Gdy w drugiej kwarcie Kuczyński dwukrotnie trafił z dystansu, to Tur wyszedł na prowadzenie 33:30, a potem jeszcze kilkukrotnie wynik był remisowy.

Jednak tuż po przerwie goście pokazali, że nie bez przyczyny są zawodnikami ekstraklasowymi. W krótkim czasie Ciechociński, Czujkowski i Paweł Kowalski (7 meczów w tym sezonie w PLK) rozstrzelali bezradnego Tura i tę kwartę goście wygrali aż 26:8. Końcówka była więc już formalnością, bo goście nie mogli stracić olbrzymiej przewagi i pozwolili sobie na wystawienie graczy rezerwowych. Wtedy Tur nawrzucał im trochę punktów, głównie za sprawą indywidualnych akcji Macieja Bębeńca. Piętnastolatek z Bielska dzielnie walczył w tym czasie ze swoim rówieśnikiem w barwach Startu Bartłomiejem Pelczarem, ale ostatecznie Tur przegrał 72:86.

W najbliższym czasie koszykarskiego Tura czekają spore zmiany. Drużyny seniorów już oficjalnie przejęte zostaną przez nowe stowarzyszenie – Koszykarski Klub Sportowy Tur Basket Bielsk Podlaski, które powstało w porozumieniu bielskiego samorządu z potentatami branży budowlanej: Danwoodem i Unibepem.

- Głównym celem jest utrzymanie zespołu w II lidze. I temu celowi będą podporządkowane nasze działania – przyznawała po niedzielnym meczu prezes KKS Tur Basket Bielsk Podlaski Aneta Andruszkiewicz.

Pozycja w tabeli II ligi nie jest atutem Tura, podobnie jak sytuacja kadrowa w momencie, gdy posypały się kontuzje kolejnych zawodników. Działacze penetrują więc rynek wolnych graczy i nie wykluczają, że jeszcze w tym tygodniu uda się wzmocnić kadrę przed decydującymi meczami sezonu zasadniczego, a następnie rywalizacją o utrzymanie się w II lidze.

- Chcemy pozyskać wysokiego zawodnika podkoszowego. Rozważamy też zatrudnienie rozgrywającego, ale tu decyzja uzależniona jest od zdrowia i dyspozycji wychowanków, którymi już dysponujemy – mówi prezes Aneta Andruszkiewicz. – Nasz zespół chcemy budować długofalowo i myśleć już o kolejnych sezonach. Priorytetem jest też dawanie szans rozwoju zawodnikom z Bielska i regionu.

Bielsk Podlaski, 9.01.2016 – III liga

Tur Basket Bielsk Podlaski – Pultovia Pułtusk 100:90 (13:26; 24:21; 31:24; 32:19)
Sędziowali: Pilat i Ciesielski.
Widzów 90.

Tur: Mateusz Bębeniec 13 (3x3), Dmitruk 14 (3x3), Łukaszewicz 10 (2x3), Kuczyński 17 (1x3), Zabielski 12 oraz: Maciej Bębeniec 20 (2x3), Buczyński 4, Grygoruk 3 (1x3), Wójtowicz 3 (1x3), Jefimiuk 2, Zdanowicz 2, Roszczyc 0.

Pultovia: Gródek 5, P. Lechmański 4, Gregajtys 12, Włodarczyk 13 (1x3), M. Lechmański 35 (4x3) oraz: Kossek 8, Wiernicki 5 (1x3), Kozłowski 4, Rutkowski 4.

Bielsk Podlaski, 10.01.2016 – II liga

Tur Basket Bielsk Podlaski – Start Lublin 72:86 (22:28, 20:19, 8:26, 22:13)
Sędziowali: Seferyński i Koralewski.
Widzów 180.

Tur: Mateusz Bębeniec 0, Dmitruk 3 (1/4x3), Andrzejczuk 0, Kuczyński 26 (2/9x3, 4 as, 17 zb), Zabielski 18 (11 zb) oraz: Maciej Bębeniec 11, J. Jóźwiuk 8, K. Jóźwiuk 4 (1/1x3), Wójtowicz 2, Łukaszewicz 0.

Start: Pelczar 12 (1/2x3), Czujkowski 24 (4/8x3), ), Kowalski 10 (2/9x3), Ciechociński 12 (2/7x3, 10 zb), Myśliwiec 15 (4 as, 9 zb) oraz: Hałas 6 (2/2x3), Szczepaniak 3 (1/1x3), Muda 2, J. Uniłowski 2, Klębowski 0, Opas 0.