Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu rodzi się najwięcej dzieci na Podlasiu. Który powiat jest najbardziej płodny?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Od lat słyszymy, że w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. I rzeczywiście – badania pokazują, że przyrost naturalny systematycznie spada. Są jednak chlubne wyjątki! Zobaczcie, które powiaty w województwie podlaskim są najbardziej płodne.

Dane demograficzne są bezlitosne – od początku lat 90. w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Współczynnik dzietności systematycznie spada (choć w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano lekki przyrost).

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Jak mówi dr Maciej Białous z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, ten trend jest wspólny wszystkim krajom wysokorozwiniętym gospodarczo:

- Przede wszystkim opóźnia się granica wieku kobiet rodzących dzieci, co ma związek z wyborem studiów i kariery zawodowej. Kobiety później podejmują decyzję o macierzyństwie, więc siłą rzeczy rodzą już mniej dzieci. Ponadto upowszechnia się partnerski model rodziny, w którym kobieta nie skupia się już tylko na gospodarstwie domowym, ale ma też inne zajęcia.

Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

Nie zawsze jednak było tak źle, jeśli chodzi o przyrost naturalny. Na początku lat 90. powiat suwalski brylował wśród wszystkich powiatów pod względem dzietności. Dr Białous szuka przyczyn tego zjawiska w czynnikach demograficznych:

- Kiedy w 1975 roku Suwałki stały się miastem wojewódzkim, wówczas nastąpił duży napływ ludności z okolicznych miejscowości. Dlatego podejrzewam, że ten boom urodzeń z początku lat 90. może być skutkiem tego, że dzieci ludności napływowej doczekały się własnego potomstwa.

Przez kolejne lata powiat suwalski zanotował spadek dzietności, ale nadal jest w czołówce najbardziej płodnych powiatów. Znajduje się na drugim miejscu, tuż za liderem – powiatem wysokomazowieckim. Na trzecim miejscu uplasowało się miasto Białystok. Co sprawia, że akurat w powiecie wysokomazowieckim ludzie najchętniej decydują się na potomstwo?

Dr Białous uważa, że powiat wysokomazowiecki od zawsze odznaczał się dość wysokim poziomem konserwatyzmu i przywiązania do Kościoła katolickiego, który akcentuje wartość rodziny. I to ma wpływ na chętniej podejmowane decyzje o posiadaniu potomstwa. Z kolei Białystok, podobnie jak niegdyś Suwałki, jest tym miejscem, do którego młodzi ludzie chętnie migrują i tam zakładają rodziny,

Na Podlasiu są jednak miejsca, gdzie dzieci rodzi się rekordowo mało. To powiaty siemiatycki, sokólski i moniecki. Socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku uważa, że są to obszary, z których duża część społeczności wyemigrowała.

Te memy o byciu rodzicem rozbawią cię do łez - zwłaszcza, jeśli masz dzieci. Zobacz, z czego śmieją się polscy rodzice. Memy pozbawią cię złudzeń, że bycie rodzicem to idylla, a urlop macierzyński został stworzony, żeby odpocząć.

Masz dzieci? Zrozumiesz te MEMY! Bycie rodzicem to ciężka ha...

- Od zawsze te powiaty miały silne więzi ze społecznością polskich emigrantów, np. ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto młodzi ludzie opuszczają te obszary i przeprowadzają się do dużych miast i tam rodzą dzieci.

Statystki pokazują też, że zarówno w naszym województwie, jak i w skali całego kraju, mniej dzieci rodzi się na wsiach niż w miastach. Dr Maciej Białous podejrzewa, że przyczyną tego trendu jest starzenie się społeczności wiejskiej:

- Młodzi ludzie opuszczają rodzinne wsie i wyjeżdżają do miast, w związku z tym wskaźniki dzietności na wsiach spadają. Nie ma za bardzo komu ich podnieść.

Co sprawia, że w obliczu generalnie malejącej liczby urodzeń, ludzie jednak decydują się na potomstwo? Według dr Białousa to naturalna, emocjonalna chęć posiadania rodziny.

- Odchodzimy już od sposobu myślenia funkcjonującego jeszcze w połowie ubiegłego wieku, kiedy dzieci były pewnego rodzaju inwestycją na przyszłość i miały opiekować się rodzicami na starość. Dziś już tak nie myślimy. Teraz istotne są czynniki emocjonalne. Ludzie po prostu czują wewnętrzną potrzebę posiadania dziecka. To indywidualny wybór podyktowany chęcią stworzenia rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tu rodzi się najwięcej dzieci na Podlasiu. Który powiat jest najbardziej płodny? - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny