MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TSUE orzekł milion euro dziennie kary dla Polski. Horała: Próba uzurpacji kompetencji, które nie zostały przyznane w traktatach

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
AA/ABACA/Abaca/East News
- Tych kompetencji po stronie instytucji europejskich nie ma. Nie mogą sobie same wymyślać i dodawać. Krótko mówiąc, ten wyrok nie obowiązuje – mówił o środowym orzeczeniu TSUE wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała pytany był na antenie radiowej Jedynki o kolejną karę finansową, którą Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę.

- Znów mamy do czynienia w tej sprawie z kolejnym krokiem, na drodze, którą już zdefiniowaliśmy, czyli próby uzurpacji instytucji europejskiej, w tym przypadku Trybunału Sprawiedliwości, kompetencji, które nie zostały mu przyznane w traktatach – mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Ocenił, że nigdzie w unijnych traktatach nie napisano, że organizacja wymiaru sprawiedliwości została przekazana instytucjom unijnym. – Skoro nie przekazały, to tych kompetencji po stronie instytucji europejskich nie ma. Nie mogą sobie same wymyślać i dodawać – zaznaczył.

- Krótko mówiąc, ten wyrok nie obowiązuje – skwitował.

Kolejna kara dla Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w środę zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie. To kara za niezawieszenie stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

„W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku" - napisano w komunikacie opublikowanym przez TSUE.

Orzeczenie TSUE

W lipcu, a dokładniej 14 lipca, TSUE wydał wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zobowiązał w nim Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień tej Izby, wprowadzając tak zwane środki tymczasowe.

W odpowiedzi nasz rząd stwierdził, że KE nie ma środków, aby zawiesić działanie Izby, bez naruszania polskiego sądownictwa.

Z kolei 15 lipca TSUE stwierdził, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TSUE orzekł milion euro dziennie kary dla Polski. Horała: Próba uzurpacji kompetencji, które nie zostały przyznane w traktatach - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny