Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TrzyRzecze: Dziesiona na deskach

(uk)
Na scenie zobaczymy trójkę zupełnie różnych aktorów: Michała Kitlińskiego, Karola Smacznego i Krzysztofa Ławniczaka. Każdy z nich wniesie do spektaklu coś nowego.
Na scenie zobaczymy trójkę zupełnie różnych aktorów: Michała Kitlińskiego, Karola Smacznego i Krzysztofa Ławniczaka. Każdy z nich wniesie do spektaklu coś nowego. Anatol Chomicz
Najnowsza premiera w teatrze przy Młynowej. TrzyRzecze w sobotę i niedzielę zaprasza na ciekawy spektakl. Będzie o zbrodni, o strachu przed ośmieszeniem i kondycji współczesnego mężczyzny. Wszystko wymieszane z trylogią Sienkiewicza.

Konrad Dulkowski z Teatru TrzyRzecze ma już doświadczenie jako reżyser. Tym razem pokaże własną sztukę. Spektakl "Dziesiona"będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 19 przy Młynowej 19.

Na deskach teatru wystąpią aktorzy, na co dzień związani z bardzo różnymi teatrami. Michał Kitliński działa w krakowskim Teatrze Bagatela, Karol Smaczny związany był z supraskim Wierszalinem, Krzysztof Ławniczak pracuje na co dzień w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.

- Dlaczego akurat ci aktorzy? Ponieważ są po prostu dobrzy w tym, co robią - mówi Dulkowski. - Z Michałem pracowałem już przy okazji "Piaskownicy" i współpraca nam się świetnie układała. Karola widziałem w Wierszalinie i urzekł mnie sposób jego gry. A Krzysiek Ławniczak jest maksymalnym profesjonalistą, od którego wszyscy możemy się dużo nauczyć.

O kompozycję i wykonanie muzyki zadbał Jan Wyszkowski, scenografię przygotowała Anna Siwik. W spektaklu usłyszymy też piosenki Siekiery i Spiętego.

- Tekst powstał pierwotnie jako monodram - mówi Konrad. - Przeszedł małą ewolucję i na scenie zobaczymy już chyba ósmą jego wersję, na trzech aktorów. Postacie, które kreują, to tak naprawdę trzy aspekty jednego człowieka, jednej osobowości.

Tytułowa "dziesiona" to w gwarze przestępczej kradzież z pobiciem. To swoiste odzwierciedlenie podziału świata na ofiary i katów. W spektaklu opisany jest jeden dzień, który zaważył na życiu bohatera. To człowiek emocjonalny, zmuszony jednak do założenia maski. Został on przestępcą wbrew własnej woli, bo wstydził się kraść.

Spektakl będzie dotykał między innymi tematyki kondycji współczesnego mężczyzny. To też dramat o sile, z której nie każdy i nie zawsze zdaje sobie sprawę - mianowicie poczuciu obciachu i strachu przed ośmieszeniem. O potrzebie wypełniania narzuconych przez środowisko ról społecznych, o wzorcach kształtujących "prawdziwego" mężczyznę.
W spektaklu pojawiają się też odnośniki do wielkiej literatury, a dokładnie fragmenty trylogii Sienkiewicza.

Będzie też zatem o panu Wołodyjowskim, którego cechy powinien posiadać prawdziwy mężczyzna. I o tym jak należy umierać i jak żyć, o piciu wódki, zatraceniu tożsamości wśród masek, które czasem nosimy tak długo, że potrafią przyrosnąć do twarzy. Jak poradzą sobie z tym bohaterowie, zobaczymy w TrzyRzeczu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny