Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy szkoły z powiatu bielskiego znalazły się w ogólnopolskim rankingu Perspektyw

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 85 730 67 86
Dyrektor Andrzej Stepaniuk w towarzystwie uczniów: Konstancji Kseni Dorosz i Kamila Tworkowskiego.
Dyrektor Andrzej Stepaniuk w towarzystwie uczniów: Konstancji Kseni Dorosz i Kamila Tworkowskiego. Krzysztof Jankowski
II LO im. Bronisława Taraszkiewicza zajęło 229. miejsce w kraju wśród liceów i zdobyło tytuł "srebrnej szkoły".

Jednocześnie w klasyfikacji wojewódzkiej II LO zajęło 8. miejsce. Z kolei I LO im. Tadeusza Kościuszki uplasowało się na 22. pozycji. Wśród techników 22. miejsce w województwie podlaskim zajął bielski ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej. Pozostałe placówki edukacyjne z powiatu bielskiego nie zaistniały w tegorocznym rankingu.

II LO w klasyfikacji Perspektyw było już znacznie wyżej, bo cztery lata temu zajęło 12. miejsce w Polsce. Jednak wówczas inne były zasady oceny szkół. Podstawowym kryterium były sukcesy olimpijczyków. Dziś liczą się głównie wyniki maturalne.

- Zmieniono metodologię, ale nadal jesteśmy w czołowej dziesiątce w województwie - mówi Andrzej Stepaniuk, dyrektor II LO. - Wyprzedza nas tylko siedem najlepszych placówek, a wiele równie dobrych jest w tej klasyfikacji za nami.

Siłą II LO jest kadra pedagogiczna i ambitni uczniowie.

- Sukcesy w olimpiadach dają satysfakcję i nam, i naszym nauczycielom - przyznają uczniowie Konstancja Ksenia Dorosz i Kamil Tworkowski, którzy w zeszłym roku odnosili sukcesy jako pierwszoklasiści. - A ponieważ uczymy się dla siebie, to nie zamierzamy osiąść na laurach i planujemy starty w kolejnych konkursach.

Dyrektor Stepaniuk podkreśla, że rolą ogólniaka jest dobre przygotowanie uczniów do studiów. II LO prowadzi statystyki, z których wynika, że spośród zeszłorocznych 131 absolwentów, 126 kontynuuje naukę na uczelniach. Co ważne, dostali się na studia zgodne ze swoimi zainteresowaniami: absolwenci profilu informatyczno-matematycznego głównie na uczelnie politechniczne, humanistycznego na uniwersytety, a biologicznego zwykle na akademie medyczne. Pięć osób nie zdecydowało się na studia, bo po maturze podjęli pracę.

Dyrektorzy obu bielskich ogólniaków podkreślają, ze w zeszłym roku wszyscy ich absolwenci zdali maturę.

- Naszym priorytetem jest dobrze przygotować ucznia do matury i dać mu szansę na kontynuowanie nauki. I to nam się udaje - mówi Krzysztof Prorok, dyrektor I LO im. Kościuszki.

Bielskie Kościuchy w tegorocznym rankingu awansowały o jedno oczko i zajęły 22. miejsce w województwie. Punkty w rankingu zdobywały głównie przez dobre wyniki matur. Z kolei dobry wynik ZS nr 4 to także efekt sukcesów olimpijczyków.

- Nasz sukces, to efekt konsekwentnej i ciężkiej pracy. W zeszłym roku mieliśmy dwóch laureatów z ekonomii i finalistę z produkcji roślinnej. Matury w naszej szkole poszły średnio, bo nie mamy tak dobrej młodzieży, jak ogólniaki - mówi Mikołaj Jalinik, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny