Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy kraje. Prawie 300 kilometrów. Cel: Wilno (zdjęcia)

(mk)
Nasza pielgrzymka różni się od innych. Jest tu więcej modlitwy, więcej skupienia, więcej ciszy- mówi ks. Łukasz Żuk. Już 16 sierpnia pątnicy wyruszą z Białegostoku do sanktuarium w Ostrej Bramie. Przed nimi dziewięć dni wędrówki.

Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna odbędzie się już po raz 24. Organizuje ją Archidiecezja Białostocka.

-Pierwszym kierownikiem pielgrzymki był ks. Jan Filewicz. Z roku na rok, zgłaszało się do nas coraz więcej chętnych- opowiada o początkach przedsięwzięcia ks. Łukasz Żuk, jego koordynator.

Zainteresowanie pielgrzymką jest spore. Zapisują się na nią ludzie w różnym wieku- zarówno młodzież, jak i seniorzy.

-Osoby, które biorą udział w pielgrzymce, pragną przede wszystkim spotkać się z Panem Bogiem, w sposób szczególny wyciszyć się. Idziemy przez tereny Białorusi. To też przyciąga chętnych. Ludzie chcą spotkać się Białorusinami, poznać ich zwyczaje i tradycje- mówi ks. Żuk.

Czytaj też: Kristian Bergier jedzie konno do Afryki przez Ziemię Świętą. Wyruszył z Podlasia (zdjęcia)

Nie brakuje też chętnych spoza województwa podlaskiego.

-Nasza pielgrzymka skupia ludzi z różnych stron Polski. Jest ich tak dużo, że w tym roku postanowiliśmy zorganizować dla nich autokar powrotny do Warszawy- dodaje kierownik pielgrzymki.

W poprzednim roku na trasę wyruszyło 350 pielgrzymów.

-Na ten moment mamy zapisanych 160 chętnych. Myślę, że pobijemy ubiegłoroczny rekord- prognozuje ksiądz koordynator.

Pątnicy w ciągu dziewięciu dni przejdą przez trzy kraje: Polskę, Białoruś i Litwę. Organizacja transgranicznej pielgrzymki wymaga sporego zaangażowania. Ksiądz Łukasz, wraz ze swoją ekipą, już w czerwcu objechał trasę, którą będą mieli do pokonania pielgrzymi.

-Spotkaliśmy się z proboszczem każdej parafii, przez teren której będziemy przechodzić. Ludzie już na nas czekają. Szczególnie na Białorusi, gdzie zawsze spotykamy się z otwartością i wielką serdecznością- podkreśla kapłan.

Trasę pielgrzymki podzielono na dziewięć etapów. Najdłuższy z nich, z Nowego Dworu do Radunia, liczy 44 kilometry.

-Dzień, w miarę możliwości, rozpoczynamy mszą. W trasę wyruszamy około godziny 6-7. Etap dzielimy na mniejsze odcinki, od czterech do siedmiu kilometrów, pomiędzy którymi robimy przerwy. Zdarzają się różne urazy, czy zwykłe zmęczenie. Mamy jednak ekipę, która każdego potrafi postawić do pionu- żartuje ks. Łukasz. -W ciągu dnia prowadzimy konferencje, rozważania. Można porozmawiać z księżmi, klerykami, siostrami zakonnymi. Niektórzy pielgrzymi dzielą się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Jest też dużo czasu na skupienie i modlitwę w ciszy.

W tym roku wierni wyruszą na pielgrzymi szlak 16 sierpnia, spod archikatedry białostockiej. Do Wilna dotrą osiem dni później.

Aby zapisać się na Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę do Wilna wystarczy mieć paszport, który będzie jeszcze ważny przez najbliższe sześć miesięcy. Koszt udziału to 200 złotych. Dla pielgrzymów zostaną zorganizowane także dwa autokary powrotne: do Białegostoku i do Warszawy. Osoby spoza Archidiecezji Białostockiej mogą zgłaszać się korespondencyjnie. Zapisy potrwają do 11 sierpnia w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku. Szczegółowych informacji udziela ks. Łukasz Żuk pod numerem telefonu 788 920 208.

W tym roku pielgrzymi wędrować będą pod hasłem „Chrzest Bożym miłosierdziem”. To jedna z najdłuższych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Polsce. Zakończy się 12 sierpnia uroczystą Mszą św. przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

30. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny