Nasza Loteria

Trzeci zielony przystanek w Białymstoku stanie przy ul. Pałacowej (zdjęcia)

(adek) na podst. bialystok.pl
Trzeci zielony przystanek w Białymstoku stanie przy ul. Pałacowej
Trzeci zielony przystanek w Białymstoku stanie przy ul. Pałacowej UM Białystok
Przy ulicy Pałacowej zostanie ustawiony trzeci zielony przystanek. Tak zdecydowali mieszkańcy Białegostoku w internetowym głosowaniu. Pozostałe dwie wiaty otoczone roślinnością można podziwiać na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Białostoczanie, którzy wzięli udział w ankiecie, wybrali lokalizację kolejnego zielonego przystanku. W głosowaniu wzięło udział ponad 1440 osób. Wygrała propozycja nr 2 czyli przystanek nr 282 – „Pałacowa/Hotel Gołębiewski” (naprzeciwko hotelu, koło apteki). Ta lokalizacja uzyskała prawie 900 głosów. Przystanek nr 163 – „Konstytucji 3 Maja/Cmentarz Św. Rocha” zdobył ok. 350 wskazań, a przystanek nr 288 – „Piastowska/Kościół” – ok. 200.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze. W zwycięskiej lokalizacji zielony przystanek idealnie wpisze się w otoczenie, będzie estetycznie wyglądać i jednocześnie spełni swoje funkcje. Dziękuję mieszkańcom za udział w głosowaniu – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przystanek, który wygrał, przejdzie metamorfozę. Wykonawca będzie miał na to 30 dni. Zostaną tam posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach będą sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany przystanku zostaną otoczone pnączami. Kiedy rośliny się rozrosną, istniejące w mieście przystanki będą atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do stolicy Podlasia.

- Warto wiedzieć, że roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień - mówi Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej w Biuałymstoku. - Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.

Warto wiedzieć, że Miasto prowadzi także inne działania związane z ochroną bioróżnorodności. Wśród nich można wymienić m.in. zakładanie łąk kwietnych, pól słoneczników, pól rzepakowych, rezygnację z koszenia wybranych zieleńców w pasach drogowych, stawianie budek lęgowych, domków dla owadów, wiewiórek, montaż platform pływających z funkcją oczyszczania wody, akcje przekazywania sadzonek drzew, utworzenie miejskiego sadu edukacyjnego.

Zobacz też:

- Bardzo dobrze, że ustawiany jest nowy przystanek. Pewnie będzie sporo kosztował, ale warto. Tym bardziej, że będzie pełen zieleni - cieszy się Ernest Kłopotowski, którego spotkaliśmy gdy wysiadał z autobusu.

Zielony przystanek w Białymstoku stanął bliżej jezdni. Aby z...

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aga
"Kiedy rośliny się rozrosną, istniejące w mieście przystanki będą atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do stolicy Podlasia"

Rozumiem że to ładnie wygląda i ma masę zalet, ale żeby to była atrakcja dla turystów? Co w tym atrakcyjnego?
K
Kazimierz
Uważam że te przystanki to marnowanie naszych pieniędzy.
G
Gość
Betonowac miasto, wycinać drzewa i wydawać kasę na zielone przystanki to mógł wymysleć tylko Tadzio.
G
Gość
Debilny pomysł i na pewno za kupę kasy.
G
Gość
Chcecie miasta z roslinami to pokarzcie wrescie dla truskawy papapapapa
G
Gość
Znaczy się taka druga Amazonia
G
Gość
Ja się pytam za ile przecież piniedzy nima i nie będzie
G
Gość
Mnie linii mniej przystankow częstsze kursy!!!
G
Gość
Może zamiast zielonych przystanków dodać nowe kursy autobusowe. Zagórki mają tylko 101 raz na godzinę albo i rzadziej.
G
Gość
27 sierpnia, 17:07, Gość:

Na "zielonych" przystankach na placu NZS już usycha to zielsko. To od samego początku był poroniony pomysł i wyrzucenie w błoto pieniędzy podatników.

To nie jest poroniony pomysł, to nasz Miś.

G
Gość
Na "zielonych" przystankach na placu NZS już usycha to zielsko. To od samego początku był poroniony pomysł i wyrzucenie w błoto pieniędzy podatników.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny