Spodki to jeden z najciekawszych przykładów powojennego modernizmu w Białymstoku. Zaprojektował je Henryk Toczydłowski. Kosmiczny obiekt powstał przed Dożynkami Centralnymi, jakie w 1973 roku odbywały się w Białymstoku. Były to pawilony wystawowe. Z racji zastosowania nowatorskiej technologii zbudowano je w zaledwie cztery miesiące.
Po pół wieku wymagały już gruntownego remontu. Projekt zmian - z poszanowaniem wizji swojego kolegi po fachu - przygotował inny z wielkich białostockich architektów – Jan Kabac. Jego autorstwa są m. in.:
Muzeum Pamięci Sybiru,
nowa siedziba Archiwum Państwowego,
cerkiew Świętego Ducha.
Trwa remont Spodków. Co jest modernizowane?
Poszczególne Spodki (na budowlę składają się cztery okrągłe pawilony) są sukcesywnie docieplane, a stara metalowa okładzina zastępowana jest nową. Przy okazji zmieniane są świetliki dachowe. Spodki mają być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, a wnętrza gruntownie zmodernizowane.
Spodki znajdują się na dwóch miejskich szlakach: Szlaku architektury PRL oraz Szlaku modernizmu. Obiekt chroniony jest jako Dobro Kultury Współczesnej.
Według planów remont Spodków potrwa do czerwca 2025 roku. To część większego projektu obejmującego modernizacją bazy Podlaskiego Instytutu Kultury. Wcześniej PIK zmodernizował już zabytkową kamienicę przy Kilińskiego 8. Remont tych dwóch budynków ma kosztować 60 mln zł. Na ten cel PIK pozyskał 52 mln zł pochodzą z Rządowego Programu Polski Ład. Resztę dołożyło województwo.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?