Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W Białymstoku na uczniów czeka ponad 4,6 tys. miejsc (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Po stresie związanym z egzaminami ósmoklasisty, przyszedł czas na ważne decyzje. Uczniowie, którzy niedługo zostaną absolwentami szkól średnich, muszą wybrać dalszą drogę edukacji. W Białymstoku i wielu innych podlaskich miastach, trwa rekrutacja do szkół średnich.

Już od 1 września, tysiące młodych Podlasian rozpocznie naukę w zupełnie nowych dla siebie szkołach. Ósmoklasiści mają już coraz mniej czasu, na wybranie placówki, w której będą się uczyć przez najbliższe lata.

W Białymstoku w roku szkolnym 2021/2022, na absolwentów podstawówek czeka ponad 4,6 tys. miejsc w 36 placówkach.

W roku szkolnym 2021/2022 w liceach ogólnokształcących Miasto Białystok zaplanowało 2 373 miejsca, w szkołach branżowych I stopnia – 562, w technikach – 1 704. Razem 4 639 miejsc.

Uczniowie do wyboru mają 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia. Miasto Białystok zaplanowało utworzenie łącznie we wszystkich szkołach 165 oddziałów, w tym siedem integracyjnych, siedem mistrzostwa sportowego, trzy sportowe, sportowe, jeden dwujęzyczny i jeden międzynarodowy.

Obecnie białostockie szkoły ponadpodstawowe oferują kształcenie w ponad 70 zawodach. W ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2021/2022 zaproponowano kształcenie w nowych zawodach, m.in. technik transportu drogowego oraz technik robotyk w ZSZ nr 2,
pszczelarz oraz technik pszczelarz w ZSR, monter stolarki budowlanej i technik dekarstwa w ZSZ nr 5 czy pracownik obsługi hotelowej, magazynier-logistyk oraz fryzjer/krawiec w ZSTiO

Od 1 września działalność rozpocznie Szkoła Policealna nr 3 w Białymstoku przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Sienkiewicza 57), która będzie kształciła w zawodzie technik masażysta.

Harmonogram rekrutacji

Od uzyskanych na zakończonych w czwartek (27.05) egzaminów ósmoklasisty wyników zależy, czy uczniowie swoją edukację będą kontynuować w wymarzonych szkołach.

Ci wciąż niezdecydowani, mają już coraz mniej czasu na podjęcie decyzji, do których szkół chcieliby aplikować. Dokumenty mogą składać w nich od 17 maja do 21 czerwca. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone z wykorzystaniem systemu informatycznego.

Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 do 14 lipca 2021 roku. Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a informacja o tym, którzy kandydaci są przyjęci, a którzy nie, pojawi się 2 sierpnia.

Pandemiczne dni otwarte

Co roku, wiosną, podlaskie placówki zapraszały w swoje progi potencjalnych przyszłych uczniów. W czasie organizowanych przez nie dni otwartych, przez szkolne korytarze przewijały się setki uczniów.

W tym roku szkoły promują się głównie za pośrednictwem Internetu. Tworzą filmiki i różne akcje online. Mimo że wielkich dni otwartych nie ma, to jednak niektórym szkołom udało się zorganizować niewielkie, skromne wydarzenia. Wszystko po to, by potencjalni uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się szkole, co być może ułatwi niejednemu z nich tę niełatwą decyzję.

Taką okazję miała m.in. młodzież zainteresowana nauką w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. W ciągu trzech dni, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, mogli zwiedzić budynek, porozmawiać z nauczycielami i uczniami szkoły.

W niektórych szkołach, ósmoklasiści mają szansę zapoznać się z samym budynkiem z bliska. Tak jest m.in. w VI LO w Białymstoku.

- Po wcześniejszym umówieniu się, można do nas przyjść w malutkiej grupie, np. z rodzicami i pozwiedzać szkołę. Będzie bezpiecznie, bo przecież od miesięcy jest pusta. Zawsze znajdzie się ktoś, kto oprowadzi i trochę poopowiada - mówi Dariusz Naumowicz, dyrektor placówki.

Zobacz też:

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie