Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Wymagania i zarobki
- Zawsze byłem zainteresowany służbą militarną. Około pół roku temu skończyłem szkolenie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Niestety nie mam możliwości przejścia na zawodowego żołnierza do Białegostoku - etaty są zablokowane. Pojawiła się możliwość wstąpienia do Pułk Reprezentacyjnego i postanowiłem z niej skorzystać. Jestem już po rozmowie kwalifikacyjnej. Czekam na wyniki - mówi 23-letni białostoczanin.
Czytaj też:
To jedna z 10 osób, jakie w środę (18.09) zostały zaproszone do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. Po raz pierwszy odbył się tu etap rekrutacji do Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Siedziba tej elitarnej, jedynej takiej w Polsce jednostki, mieści się w Warszawie i tam dotąd musieli się pofatygować kandydaci do służby.
Aby myśleć o niej należy spełnić m.in. warunki formalne, tzn.:
- wiek do 28 lat;
- proporcjonalna budowa ciała (preferowany wzrost 170-190 cm);
- dobra kondycja fizyczna;
- odpowiednia koordynacja ruchowa;
- wysoka kultura osobista;
- niekaralność;
- ukończona służba przygotowawcza, lub szkolenie podstawowe w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.
Określa je rozporządzenie ministra Obrony Narodowej.
Rekrutacja do Pułku Reprezentacyjnego WP. W ub. r. dostał się co 5. kandydat
Prócz prezencji, ważna jest też odporność na stres. Służba w Pułku wiąże się z publicznymi wystąpieniami, pod okiem kamer.
- Jesteśmy uczestnikami najważniejszych wydarzeń w kraju. Przebywamy w kręgu oficjeli: prezydenta, ministrów, premiera, ambasadorów i prezydentów innych państw. Zapewniamy oprawę ceremonialną. To ogromny prestiż. Bardzo dużo podróżujemy, zwiedzamy różne kontynenty, gdyż reprezentujemy też Polskie Siły Zbrojne - jako jedyna jednostka w kraju - na terenie naszego kraju i na arenie międzynarodowej - podkreśla kpt. Piotr Motolko, oficer sekcji personalnej Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Dodaje, że zainteresowanie służbą w Pułku jest bardzo duże, ale gros kandydatów "polega" przed komisją lekarską. Na 147 chętnych w zeszłym roku, powołane zostały 23 osoby (około 16 proc.). Rekrutacja wciąż trwa. W korpusie szeregowych jest aktualnie 70 wolnych stanowisk.
Zobacz także:
Przed wstąpieniem do szyku, przyjęci do służby (po rozmowie z psychologiem i lekarzem) muszą przejść trwające od 3 do 6 miesięcy szkolenie w Warszawie. Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego otrzymują takie same wynagrodzenie, jak wojskowi innych rodzajów wojska w Polsce (minimalne uposażenie w przypadku szeregowca to 6 tys. zł brutto plus dodatki), a do tego 450 zł brutto za służbę w Pułku Reprezentacyjnym.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?