Bale biznesu
  Wspomnienia

  To były wielkie bale!

  Rozwiń
  Trudny rynek nieruchomości

  Trudny rynek nieruchomości

  Piotr Walczak, Maryla Pawlak-Żalikowska redakcja@prasapodlaska.pl tel. 085 748 96 60

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Radosław Rogowski zapowiada utworzenie grupy kapitałowej z firm zgrupowanych wokół Rogowski Development

  Radosław Rogowski zapowiada utworzenie grupy kapitałowej z firm zgrupowanych wokół Rogowski Development ©fot. Jacek Pawłusz

  Firmy rodziny Rogowskich, związane z budownictwem, zapowiadają wzmocnienie przez połączenie.
  Radosław Rogowski zapowiada utworzenie grupy kapitałowej z firm zgrupowanych wokół Rogowski Development

  Radosław Rogowski zapowiada utworzenie grupy kapitałowej z firm zgrupowanych wokół Rogowski Development ©fot. Jacek Pawłusz

  Ubiegły rok był świetny - mówi Radosław Rogowski, szef białostockiej firmy Rogowski Budownictwo. I - mimo czarnych wizji snutych przez analityków tej branży - uważa, że w roku 2008 firma osiągnie jeszcze większy sukces.

  W Polsce robi się ciasno

  - Patrząc na notowania giełdowe, widzimy, że przedsiębiorstwa budowlane czy deweloperskie wyglądają tak samo, jak pozostałe, czyli bardzo słabo - mówi Łukasz Wróbel z Open Finance.
  - Bo inwestorzy pozbywają się akcji, nie patrząc, że w tych akurat firmach dzieje się dobrze! My, dostając informacje o wynikach kwartalnych czy inwestycjach zagranicznych, nie widzimy kryzysu w branży.

  W podlaskich firmach też nie podnosi się larum. Choć np. notowany od kwietnia na giełdzie Unibep przyznaje, że na razie trochę zweryfikował swoje plany deweloperskie, ale za to inwestycje związane z rynkiem rosyjskim dają firmie ogromną perspektywę rozwoju.

  - To potwierdza nasze obserwacje - mówi Łukasz Wróbel. - Polski rynek staje się pomału niewystarczający.

  Dlaczego? Bo stopy procentowe poszły w górę, coraz trudniej jest dostać kredyt na kupno domu czy mieszkania. Czyli spada popyt z powodu ograniczonych zdolności kredytowych Polaków.

  Tymczasem jeden z laureatów naszej Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw - Rogowski Budownictwo - nadal jest na fali. Oprócz już prowadzonych budów, ma kolejne plany rozpoczęcia nowych, i to jeszcze w tym roku.

  Mury pną się do góry

  - W Białymstoku prowadzimy dwie inwestycje dla Wersalu Podlaskiego i pięć dla Rogowski Development, choć chcemy jeszcze w tym roku zacząć 3-4 nowe - wylicza Radosław Rogowski, szef firmy Rogowski Budownictwo. - Ja akurat zajmuję się generalnym wykonawstwem na wszystkich budowach Developmentu, czyli firmy mojego ojca. Mój brat z kolei jest podwykonawcą na tych budowach. Wszystkie firmy Rogowskich są tak naprawdę ze sobą w pewien sposób związane. Zasiadam również w zarządzie przedsiębiorstwa ojca.

  Już teraz Rogowscy wspólnie prowadzą w stolicy kilka budów lokali mieszkalno-użytkowych z garażami.

  - Obecnie realizujemy w Warszawie trzy inwestycje własne i jedną dla Wersalu Podlaskiego. I jeszcze w tym roku planujemy jakieś dwie lub trzy nowe - wylicza przedsiębiorca.

  Związki kapitałowe

  Firma Rogowski Budownictwo zajęła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw w kategorii "Największy przychód wśród firm zatrudniających do 49 pracowników". Ale na każdej budowie pracuje ponad 100 osób.

  - Teraz ich zatrudnieniem zajmują się moi podwykonawcy. U mnie pracują 4 osoby w biurze oraz około 20 na stanowiskach kierowniczych - mówi Radosław Rogowski. - A w przyszłym roku będziemy chcieli wystartować w Złotej Setce jako jedna grupa kapitałowa, czyli wszystkie firmy zgrupowane wokół Rogowski Development.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo