Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudno znaleźć dobrych fachowców budowlanych. Porady - jak wybrać rzetelną ekipę (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Dobre jakościowo materiały budowlane to jedynie połowa sukcesu. Kluczem do niego jest fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką.
Dobre jakościowo materiały budowlane to jedynie połowa sukcesu. Kluczem do niego jest fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką. PROLINE
Jeśli zamierzamy budować dom czy remontować mieszkanie, to oczywiście chcemy powierzyć realizację usługi sprawdzonym fachowcom. Mając do wyboru różnych wykonawców, często trudno jest podjąć decyzję. Podpowiadamy, jak względnie dobrze wybrać rzetelnych fachowców, którzy nie będą przeciągali prac czy naciągali na wydatki.

Wiele osób zapewne pamięta program telewizyjny „Usterka”. Tutaj prezentowano różnych fachowców. Okazywało się, że wielu z nich nie na wiedzy z zakresu wykonywanych robót, a często po zakończeniu przez nich prac trzeba było robić remont bezpośrednio po zrobionym przez „remoncie”.

Aż 75 proc. osób deklaruje, że w ich domach lub mieszkaniach jest coś, co wymaga naprawy, montażu bądź remontu – wynika z sondażu serwisu Fixly.pl. Wśród najczęściej poszukiwanych fachowców przodują: hydraulik, pan złota rączka, elektryk.

Dobre jakościowo materiały budowlane to jedynie połowa sukcesu. Kluczem do niego jest fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Ekipy remontowej czy budowlanej można poszukać wśród znajomych i w internecie. Warto także poszukać w sieci opinii na temat fachowców. Można też sprawdzić, czy firma i jej pracownicy mają certyfikaty i szkolenia - na przykład dotyczące budowania z materiału, w którym wznosimy dom.

Eksperci i inwestorzy mówią, że wartość ekipy budowlanej czy remontowej najlepiej sprawdzimy poprzez referencje. Warto porozmawiać z innymi inwestorami (znajomymi), a także obejrzeć wcześniej wzniesione przez konkretną firmę wykonawczą budynki czy wykonane remonty. Dobrze też jest wybrać się na jeszcze nieskończoną budowę czy do remontowanego właśnie mieszkania i obejrzeć, jak pracują fachowcy i efekty ich pracy.

Przed rozpoczęciem szukania fachowców warto sporządzić wstępny kosztorys. Przyda się przegląd cen materiałów w marketach i sklepach budowlanych. Pomocne będzie także przeprowadzenie wyceny na przeznaczonych do tego stronach internetowych - na przykład na stronie kalkulatory budowlane. Mając rozeznanie, mając orientacyjne koszty materiałów i robocizny w danej okolicy, warto porównać wyceny proponowane przez fachowców. Jeśli któraś zdecydowanie odbiega od przeciętnych stawek, może się okazać, że firma chce nas naciągnąć lub odwrotnie - nie mając dużego doświadczenia, próbuje zachęcić niskimi cenami, które później i tak wzrosną.

Konkretny i rzeczowy fachowiec

Bardzo ważną cechą, zwłaszcza gdy przychodzi czas ustalania harmonogramu i zakresu cenowego usługi. Doświadczony fachowiec, który działa w branży od wielu lat, będzie w stanie rzeczowo zaplanować prace, informując klienta o jej przebiegu.

Wiedzy o tym, że nigdy nie ma pewności, że dany specjalista sprawdzi się w każdym przypadku. Niektóre techniki, umiejętności może mieć lepiej opanowane od innych. Niektórzy fachowcy widząc, że klient niewiele wymaga i nie ma pretensji w przypadku opóźnień czy niedoróbek, niestety pozwalają sobie na zaniedbania.

Ważna jest stolarka okienna i drzwiowa

Wydatki na stolarkę okienną i drzwiową są poważne. Dlatego decydując się na wybór dostawcy stolarki okiennej czy drzwiowej warto jest dobrze przemyśleć swój wybór. Pamiętajmy, że stolarka otworowa jest jednym z kilku elementów domu, których nie chcemy wymienić co 5 lat czy 10 lat, dlatego decyzja ta nie powinna być pochopna.

Czytaj też:
Meble ogrodowe na taras i balkon mają być wygodne i trwałe. Porady – jakie wybrać (zdjęcia)

- Wybierając dostawcę okien czy drzwi musimy pamiętać o jakości i trwałości produktów, które dobrze wykonane będą nam służyły wiele dziesiątek lat – mówi Przemysław Żakiewicz z firmy Vitron, producenta stolarki budowlanej. - Stolarka PCV powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów, które nie tracą walorów kolorystycznych czy też nie wypaczają się. Dlatego powinniśmy wybierać tylko stolarkę klasy A (grubość zew. ścianki profila min 3 mm). Okucia okna powinny być ryglowane w odległościach co najmniej 70 cm, wówczas mamy pewność, że przy silnych podmuchach wiatru okna będą dalej szczelnie zamknięte.  Dodatkowo ważnym aspektem jest zbrojenie ramy okna, które powinno być pełnym profilem, a nie tylko ceownikiem. Zbrojenie stalowe pozwala w sposób trwały i bezpieczny osadzić okno w murach naszego domu.

Równie ważnym, obok wyboru dostawcy stolarki okiennej, jest wybór prawidłowego montażu.

- Nie zachęcam do montażu na własną rękę, ponieważ pomimo, że temat wydaje się być łatwy, ale jednak skrywa wiele niewielkich detali, które można łatwo przeoczyć – wyjaśnia Przemysław Żakiewicz. - Te niewielkie detale mogą być kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania stolarki na lata, więc proponuję skorzystać z pomocy fachowców. Pamiętajmy, że  nawet najlepsze i najdroższe okna można zepsuć złym montażem. Montaż okien zlecony profesjonalistom ma dodatkową zaletę, jaką jest oszczędność. Zakup okien do budynków mieszkalnych wraz z usługą montażu pozwala na zastosowanie niższego podatku VAT w wysokości 8 proc., co jest sporą oszczędnością. W takiej sytuacji montaż polecany profesjonalistom często okazuje się być tańszym, niż montaż na własną rękę. 

Sporządź dobrą umowę
Pisemna umowa jest dla obu stron zabezpieczeniem na wypadek nieporozumień, usterek czy niedoróbek. Warto zadbać o zawarcie w niej wszystkich istotnych szczegółów, tj,: spisanie prac do wykonania, kosztorysu, terminów zakończenia prac, sposobu i terminu zapłaty, udzielenia gwarancji. Należy dokładnie spisać jakie konkretnie roboty będą wykonywane, w jakim czasie i z jakich materiałów.

Tak więc, umowa stanie się podstawą do egzekwowania terminów i prawidłowości wykonania prac, ona też w razie wystąpienia problemów i ujawnienia się błędów będzie podstawą do wystąpienia z roszczeniem dokonania ich naprawy np. w ramach rękojmi.
Warto też pomyśleć, kto będzie dostarczał materiały budowlane. Jeżeli zadanie to weźmiemy na siebie - koszt budowy może być mniejszy (wielu sprzedawców daje spore rabaty swoim stałym klientom. Upustów nie będziemy w stanie wyegzekwować, jeśli zakupami zajmie się szef wynajętej firmy. Często zakupy takie - to dodatkowe źródło zarobku dla wykonawcy).
Powierzenie zakupów firmie jest zazwyczaj droższe, ale wygodniejsze. Wykonawca ponosi wtedy pełne ryzyko ewentualnych szkód wynikłych z wad materiałów lub nieterminowych ich dostaw na budowę. W umowie należy też zapisać sposób i terminy płatności (najlepiej, jeśli płacimy za wykonane już etapy prac).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny