Od września USK w Białymstoku jest realizatorem pilotażowego programu dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych. Program rozpoczął się w styczniu, na początku obejmował jedynie siedem ośrodków, niestety, żadnego z naszego regionu. Lekarze z kliniki neurologii starali się, by ministerstwo wpisało szpital do programu. Udało się. Gdy w lipcu został on rozszerzony o kolejne 10 ośrodków, wśród nich znalazła się również Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Program w USK rozpoczął się 1 września i potrwa do 30 listopada przyszłego roku.
Wcześniej robili to na własny koszt
Dla pacjentów tak naprawdę to niewiele zmienia. Bo lekarze i tak - u tych pacjentów, którzy kwalifikowali się do tego typu leczenia - przezcewnikową trombektomię mechaniczną. Teraz jednak - co ważne - szpital będzie dostawał za to dodatkowe pieniądze.
Oczywiście, trombektomia to niejedyny sposób leczenia udarów. Inną jest podanie dożylnie leku trombolitycznego, którego zadaniem jest rozpuszczenie skrzepu. W tej tradycyjnej metodzie lekarze jednak mają prawie o połowę mniej czasu, by pomóc pacjentowi. Lek można podać maksymalnie do 4,5 godziny od wystąpienia objawów. Dodatkowo nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do tego typu leczenia.
- Pacjenci z udarami trafiają do nas często rano. Budzą się z niedowładem i dzwonią po karetkę. Jednak wtedy nie wiemy, kiedy wystąpiły pierwsze objawy. Czy było to tuż po zaśnięciu, czy tuż przed obudzeniem się. Wtedy nie możemy zastować już tej tradycyjnej metody - mówi dr hab. Jan Kochanowicz, kierownik Kliniki Neurologii w USK
Dzięki trombektomii lekarze mogą dotrzeć przy pomocy cewników do wnętrza tętnicy mózgowej, znaleźć skrzeplinę poudarową, a następnie mechanicznie ją usunąć. Zabieg odbywa się w Zakładzie Radiologii Zabiegowej pod kontrolą angiografu i trwa mniej więcej 40 minut. Co istotne pacjent musi trafić na zabieg w ciągu sześciu godzin od wystąpienia objawów.
Zanim uruchomiono pilotażowy program pozwalający na refundowanie trombektomii mechanicznej ze środków publicznych, szpitale wykonywały na własny koszt (w Polsce robiono około 600 zabiegów rocznie, w USK ponad 80).
Pieniądze dostali też na proflaktykę
Rocznie w Polsce dochodzi do około 90 tys. udarów mózgu, z czego około 80 proc. to udary niedokrwienne. Liczba ta jednak będzie rosnąć, gdyż polskie społeczeństwo się starzeje. - To jedna z najczęstszych przyczyn śmierci. I najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – podkreśla dr hab. Jan Kochanowicz.
Na to również szpital dostał pieniądze z programu "Postaw na profilaktykę - Program Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych". Efektem tego programu będzie stworzenie systemu skoordynowanej opieki nad pacjentami z czynnikami ryzyka chorób naczyniowych mózgu, a także wzrost wiedzy społeczeństwa na temat czynników ryzyka i objawów udaru.
Badania epidemiologiczne mówią jednoznacznie: na rozwój chorób układu krążenia m.in. udaru mózgu wpływają niewłaściwe wzorce zachowań, składające się na współczesny styl życia. Są to: palenie papierosów, picie alkoholu, niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, stres, niewłaściwe leczenie chorób układu krążenia czy metabolicznych np. ciśnienia tętniczego czy cukrzycy.
- Do nas trafiają pacjenci z udarami i my wiemy, jak pomóc – tłumaczy dr hab. Kochanowicz. – Ale potrzebujemy jeszcze współpracy z lekarzami rodzinnymi. Pacjenci muszą wiedzieć, jak powinni postępować i na co zwracać uwagę, jakie objawy są niepokojące. Z kolei lekarze rodzinni, którzy są tym pierwszym kontaktem, muszą edukować swoich pacjentów, ale też mieć wiedzę, jakich objawów nie można bagatelizować.
Dlatego w ramach programu szpital organizujemy szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, neurologów oraz personelu medycznego. Konferencja edukacyjna pt. "Udar mózgu- problem interdyscyplinarny" zaplanowana jest na 23 listopad 2019r. w Hotelu Warszawa w Augustowie.
Zobacz także:
USK Białystok: Ponad 60 położnych na L4. Dyrektor szpitala k...
Otwarcie Ośrodka Zdrowia w Rybnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?