Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne w kościele katolickim. To najważniejsze dni w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek zamilkną dzwony

Marta Gawina
Triduum Paschalne w kościele katolickim. To najważniejsze dni w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek zamilkną dzwony
Triduum Paschalne w kościele katolickim. To najważniejsze dni w roku liturgicznym. W Wielki Czwartek zamilkną dzwony Archiwum
Przez najbliższe dni katolicy będą przeżywać mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. W kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek zamilkną dzwony.

Wielki Czwartek w kościele katolickim to początek Triduum Paschalnego, które upamiętnienia ostatnich dni życia Jezusa na ziemi.
- Wielki Czwartek zostały ustanowione sakramenty, szczególnie Eucharystii i kapłaństwa - przypomina ks. Andrzej Kołpak, proboszcz parafii św. Ojca Pio w Białymstoku.

Rano w białostockiej katedrze o godz. 9 zostanie odprawiona msza święta Krzyżma, w czasie której księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Nabożeństwu będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.. W trakcie mszy zostaną poświęcone oleje do udzielania sakramentów świętych.

Wieczorem wierni zgromadzą się na liturgii nawiązującej do Ostatniej Wieczerzy. Podczas mszy będą uczestniczyć w obrzędzie umycia nóg.W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach zamilkną dzwony. Odezwą się dopiero w sobotę późnym wieczorem w wigilię paschalną.

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Nie odprawia się wtedy mszy świętej. W kościołach odprawiona zostanie tylko liturgia Męki Pańskiej. Adorowane jest drzewo krzyża, które staje się znakiem zbawienia. - Wielki Piątek to dzień, kiedy Pan Jezus umarł na krzyżu, oddał za nas życie i dokonał zbawienia - przypomina ks. Andrzej Kołpak.

Wielka Sobota to czuwanie przy grobie Jezusa. Tego dnia wierni święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem gromadzą się na liturgii Wigilii Paschalnej, która zalicza się już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się procesją rezurekcyjną, najczęściej o godz. 6 rano, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Potem wierni gromadzą się na mszy świętej.

Triduum Paschalne w białostockiej katedrze:

Wielki Czwartek - 29 marca
- godz. 9 MSZA KRZYŻMA pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy
- godz. 18.00 MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ pod przewodnictwem Biskupa Henryka Ciereszki

Wielki Piątek - 30 marca
- godz. 18 LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ pod przewodnictwem Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego

Wielka Sobota - 31 marca
- godz. 20 WIGILIA PASCHALNA pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy

Białystok. Jarmark Wielkanocny na Rynku Kościuszki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny