MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne znicze zatruwają powietrze i zaśmiecają środowisko. Poznaj ich naturalne alternatywy i sposoby na porządki na cmentarzu

Marta Siesicka-Osiak
Jak podaje Cartitas Polska, szacuje się, że rokrocznie kupujemy 300 mln zniczy, z czego ok. 70 proc. na przełomie października i listopada.
Jak podaje Cartitas Polska, szacuje się, że rokrocznie kupujemy 300 mln zniczy, z czego ok. 70 proc. na przełomie października i listopada. futurologistyk/123RF
Znicze i wiązanki ze sztucznych kwiatów są podstawowymi zakupami, które zazwyczaj robimy przed wizytą na cmentarzu. Na szczęście coraz częściej zwracamy większą uwagę na to, co stawiamy na grobach najbliższych. Dowiedz się, dlaczego znicze parafinowe zatruwają środowisko i jak znaleźć alternatywę dla nich i stroików ze sztucznych kwiatów.

Spis treści

Czy znicze parafinowe zatruwają powietrze?

Znicze palące się w hurtowych ilościach i ogromne wiązanki ze sztucznych kwiatów to codzienny widok na polskich cmentarzach. Ich kumulację obserwujemy na początku listopada. A po kilku tygodniach widzimy te same ozdoby, zapełniające wielkie kontenery zamieniające się w góry śmieci.

Najbardziej popularne są znicze parafinowe i to właśnie one przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Według badań przeprowadzonych w okresie świątecznym na cmentarzach w Opolu i Grodkowie wzrost stężenia rakotwórczego benzenu wyniósł 200 proc. i 144 proc., a stężenie toksycznego toluenu wzrosło odpowiednio o 366 proc. i 342 proc..

Te dane jasno wskazują na to, że kupując znicze, warto przyjrzeć się ich składowi. Wkłady do zniczy są zazwyczaj produkowane z wosku parafinowego, czyli z produktu ubocznego powstającego przy wytwarzaniu benzyny z ropy naftowej. Parafina w procesie spalania emituje toksyczne związki, m.in. wspomniany benzen i toulen.

Na szczęście na rynku coraz częściej można spotkać wkłady do zniczy oznakowane jako „bio” lub „eco”, część z nich wykonana jest z olejów roślinnych, które w procesie spalania są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, a przy okazji zdecydowanie dłużej się palą. Alternatywą może być własnoręczne wykonanie znicza z wosku pszczelego lub sojowego, co wbrew pozorom nie jest trudne.

Dowiedz się więcej:

Zadbaj o planetę. Ekologiczne rozwiązania są w zasięgu ręki

W 2020 r. zespół Caritas Laudato si’ zapoczątkował akcję „Mniej śmieci – więcej pamięci”. Inspiracją dla projektu była encyklika papieża Franciszka. Jej zamysłem było zwrócenie uwagi na jednoczesne poszanowanie pamięci zmarłych i otaczającej nas natury. Jak mówili organizatorzy akcji:

Polskie cmentarze toną w śmieciach. Po dniu Wszystkich Świętych z jednego grobu zbiera się od 3 do 9 kilogramów odpadów! Wszystko to trafia na cmentarne śmietniki, a potem zatruwa nasz świat, niszczy przyrodę i ziemię.

Chcąc w odpowiedzialny sposób uczcić pamięć bliskich, warto sięgnąć do proekologicznych rozwiązań, które może zastosować każdy:

  • stroiki na cmentarz wykonane ze sztucznych kwiatów zastąp naturalnymi – może być to wiązanka z naturalnego igliwia, klasyczna chryzantema w doniczce lub wrzos, który potrafi pięknie utrzymać się nawet przez całą zimę;
  • płyty nagrobnej nie myj silnymi detergentami – spływając z grobu, zatruwają glebę, sięgnij więc po naturalne rozwiązania - sodę i ocet;
  • kupuj wkłady i wykorzystuj znicze, które nadal są w dobrym stanie;
  • korzystaj ze zniczodzielni , jeśli znajduje się w twojej okolicy – to szafka lub półka, na której możesz zostawić zbędny znicz bądź wziąć taki, który ktoś zostawił;
  • zwracaj uwagę na skład wkładu do znicza – coraz częściej na stoiskach można dostać ekologiczne wkłady. Jeśli nie jesteś pewny, czy uda ci się takie kupić, kup je wcześniej, sprawdzając skład;
  • segreguj śmieci, a jeśli nie ma takiej możliwości na cmentarzu, zabierz śmieci ze sobą i wrzuć do odpowiednich pojemników, dzieląc je na plastik, szkło i bio.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny