Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w gigapikselach. To największa panorama w Polsce

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Z Kępy Bazarowej da się zobaczyć, którą godzinę wskazuje zegar na Ratuszu Staromiejskim i policzyć cegły w toruńskim murze obronnym. Jak to możliwe?
Z Kępy Bazarowej da się zobaczyć, którą godzinę wskazuje zegar na Ratuszu Staromiejskim i policzyć cegły w toruńskim murze obronnym. Jak to możliwe? fot. nadesłane
Z Kępy Bazarowej da się zobaczyć, którą godzinę wskazuje zegar na Ratuszu Staromiejskim i policzyć cegły w toruńskim murze obronnym. Jak to możliwe?

To jedno z największych w świecie przedsięwzięć tego typu. Fotograficy Jadwiga i Marek Czarneccy stworzyli gigapikselową panoramę Torunia.

Na czym polega niezwykłość tej pracy? Na niebywałej rozdzielczości fotograficznego obrazu. Choć całość przedstawia stare miasto fotografowane z lewego brzegu Wisły, a więc z dużego oddalenia, to po zbliżeniu na ekranie komputera fragmentu panoramy widzimy wyraźnie detale staromiejskich kamienic, liście na drzewach czy ludzi na wieży ratuszowej.

- Panorama została wykonana w połowie lipca z Kępy Bazarowej w Toruniu, z miejsca oddalonego o około stu metrów na zachód od pomostu widokowego. Taki wybór miejsca umożliwił nam przedstawienie na zdjęciu wieży Ratusza Staromiejskiego - wyjaśnia Marek Czarnecki.

Godziny i tygodnie

Autorzy „skleili” panoramę z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich fotografii w formacie RAW (który pozwala na zachowanie najwyższej wierności odwzorowania obrazu) zajęło fotografom ponad trzy godziny. Zastosowali ogniskową 800 mm i bardzo dużą głębię ostrości, by równie wyraźnie było widać obiekty oddalone od siebie nawet o 300 metrów. Dla zaspokojenia ciekawości fotoamatorów dodajmy pozostałe parametry: czułość ISO 1600, migawka 1/640s, przysłona F29.

- Komputerowe łączenie zdjęć zajęło nam ponad 30 godzin, a przejrzenie i retusz panoramy około tygodnia - wspomina Marek Czarnecki. - Kolejne operacje konwersji na plik, który da się przybliżać, to ponad 24 godziny pracy komputera. W ten sposób powstało 2798 folderów z cząstkowymi zdjęciami panoramy dających możliwość szybkiego powiększania fragmentów zdjęcia przy jego oglądaniu na ekranie komputera.

Końcowy etap pracy, czyli transfer na stronę internetową, gdzie panorama jest prezentowana, trwał 34 godziny.

Wielkie liczby

- Od kilku lat planowaliśmy wspólnie z Jadwigą wykonanie bardzo dużej gigapikselowej panoramy Torunia - dodaje toruński fotografik. - Na przeszkodzie stawał brak dostępu do odpowiedniego sprzętu fotograficznego i ultraszybkich komputerów. W tym roku wsparła nas firma Canon Polska i udało się plany wcielić w życie. Przygotowanie panoramy poprzedziła czerwcowa „próba generalna”.

A jak prezentuje się ostatecznie dzieło pary fotografów w liczbach? To 35,166 Gigapiksela (35 166 600 000 piksela). Gdybyśmy chcieli wydrukować panoramę, jej wymiar wyniósłby 76 metrów długości i 30 metrów wysokości. 

Panoramę od kilku dni można oglądać na stronie internetowej Fundacji „For Photography”

www.forphotography.eu

oraz na autorskim blogu o fotografii www.czarneckiphotography.eu i autorskiej stronie poświęconej gigapanoramom www.gigapano.eu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń w gigapikselach. To największa panorama w Polsce - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny