MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 5 branż, w których szukają pracowników pod koniec roku. Tam pracę dostaniesz od ręki

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W TOP3 branż najbardziej aktywnych pod koniec roku znajdują się retail, HoReCa oraz logistyka.
W TOP3 branż najbardziej aktywnych pod koniec roku znajdują się retail, HoReCa oraz logistyka. Lukasz Gdak/ Polska Press
Te sektory najchętniej zatrudniają pracowników dorywczych pod koniec roku. Eksperci Tikrow przygotowali zestawienie TOP 5 branż, w których znajdziesz zatrudnienie niemal natychmiast. Ranking otwiera branża handlowa. Także HoReCa staje się ważnym i często wybieranym przez chcących dorobić, pracodawcą. Również branża logistyczna, z uwzględnieniem magazynów szuka pracowników. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się kolejno produkcja i e-commerce. – Trend ten utrzymuje się aż do połowy stycznia, gdy przełom roku również generuje wiele zadań dorywczych w sklepach i magazynach – wskazuje ekspert.

– Przeanalizowaliśmy nasze wewnętrzne dane, by sprawdzić, które branże najchętniej zatrudniają pracowników dorywczych pod koniec roku. W listopadzie i grudniu praca tymczasowa cieszy się dużym zainteresowaniem – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

W TOP 3 branż najbardziej aktywnych pod koniec roku znajdują się retail, HoReCa oraz logistyka. Zapewnienie płynnych dostaw towarów jest dziś na wagę złota, więc dorabiając sobie jako magazynier, możemy liczyć na godziwą płacę na poziomie aż do 32 zł netto za godzinę pracy – wskazuje ekspert.

W tych branżach brakuje pracowników

Ranking TOP 5 branż najchętniej zatrudniających pod koniec roku wygrywa branża handlowa. Z wewnętrznych danych Tikrow wynika, że 59 proc. zleceń pracy dorywczej pochodzi z tego właśnie sektora. Także HoReCa staje się ważnym i często wybieranym przez chcących dorobić, pracodawcą. Branża plasuje się na drugiej pozycji z wynikiem 17 proc. ofert.

Z kolei branża logistyczna, ze szczególnym uwzględnieniem magazynów, przynosi na rynek 14 proc. propozycji pracy tymczasowej. Jak wskazują eksperci, wiąże się to ściśle z rosnącym w rozpatrywanym okresie zatrudnieniem w sektorze retail.

– Pandemia i minione lata zawirowań w łańcuchach dostaw pokazały, jak duże znaczenie ma odpowiedni poziom obsadzenia wakatów w logistyce – wskazują autorzy raportu.

Na czwartym i piątym miejscu rankingu branż, które najchętniej zatrudniają pracowników dorywczych pod koniec roku, znalazły się produkcja i e-commerce z wynikami odpowiednio 8 i 2 proc.

Nawet 30 zł „na rękę” dla magazyniera

Biorąc pod uwagę, że znaczna część ofert pracy dorywczej pochodzi z sektora handlowego oraz logistycznego, nie dziwi fakt, że aż 35 proc. ofert pojawiających się pod koniec roku, dotyczy pracy magazyniera. Ten może liczyć dziś na nawet 32 zł „na rękę” za godzinę pracy. Rok temu było to 30 zł netto.

Równie popularne w listopadzie i grudniu są oferty dla pracownika sklepu. Z danych Tikrow wynika, że 27 proc. ofert dotyczyło tej właśnie profesji. Na tym stanowisku można dziś zarobić 28 zł netto, o 2 złote więcej niż rok temu.

Pracownik gastronomii to profesja, która w wielkim stylu wraca po czasie pandemicznych obostrzeń. Na 17 proc. propozycji pracy w „gastro” mogą liczyć zainteresowani dorobieniem sobie pod koniec roku. Poziom wynagrodzenia netto za godzinę pracy zbliżony jest do stawki, jaką może otrzymać pracownik sklepu i wynosi aktualnie 27 zł. To o 5 zł netto za godzinę więcej niż w 2021 roku.

Ostatnie dwa miejsca w zestawieniu TOP 5 najczęściej pojawiających się ofert w listopadzie i grudniu zajmują pracownik fizyczny (9 proc. ofert) oraz opiekun klienta (5 proc. ofert). Na pierwszym stanowisku można dorobić sobie do 28 zł „na rękę” za godzinę pracy, na drugim 25 zł. Wynagrodzenie pracownika fizycznego oraz opiekuna klienta wzrosło względem zeszłego roku o 2 zł netto.

– Sektor pracy natychmiastowej, szczególnie pod koniec roku, pozwala szybko dorobić całkiem pokaźne sumy – przyznaje Trębski i dodaje, że trend ten utrzymuje się aż do połowy stycznia, gdy przełom roku również generuje wiele zadań dorywczych w sklepach i magazynach. – Możliwość pracy na dniówki o wartości do 250 zł „na rękę” pomoże wielu Polakom poprawić swój budżet przed Świętami – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TOP 5 branż, w których szukają pracowników pod koniec roku. Tam pracę dostaniesz od ręki - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny