Tomasz Samojlik rysuje komiksy. Tajemnice przyrody Puszczy Białowieskiej w komiksach

Julita Januszkiewicz [email protected]
Dr Tomasz Samojlik jest autorem sześciu komiksów. Praca nad jednym zajmuje rok. To myślenie, szkicowanie. Ale jak mówi naukowiec, sprawia mu to wiele przyjemności. Tym bardziej, że jego opowieści spotykają się z sympatią dzieci.
Dr Tomasz Samojlik jest autorem sześciu komiksów. Praca nad jednym zajmuje rok. To myślenie, szkicowanie. Ale jak mówi naukowiec, sprawia mu to wiele przyjemności. Tym bardziej, że jego opowieści spotykają się z sympatią dzieci. Igor Banaszczyk
Udostępnij:
Dziki mają swój Faceboar, a ptaki tweetują. Dr Tomasz Samojlik z Polskiej Akademii Nauk w Białowieży rysuje komiksy. Tak zachęca dzieci do polubienia nauki i przyrody.

Historia Białowieży w komiksie

Historia Białowieży w komiksie

Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej, w 1795 roku Puszcza Białowieska została włączona do Imperium Rosyjskiego. W 1888 roku, na polecenie cara Aleksandra III zaczęto budować w Białowieży pałac. Budowę ukończono w 1894 roku. Pałac posiadał dwa piętra i w sumie 134 pomieszczenia. Powstały też zabudowania towarzyszące: dom dla świty cara, dom dla marszałka dworu, budynki kuchenne, stajnia na 40 koni.

Podczas II wojny światowej spłonęła drewniana część konstrukcji pałacu. W 1961 roku rozpoczęto jego rozbiórkę.

Tomasz Samojlik pochodzi z Hajnówki. Skończył europeistykę na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie-w Lublinie. Po studiach zaczął pracować w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Odpowiada za projekty finansowane przez Unię Europejską. Przygotowuje publikacje naukowe i wystąpienia konferencyjne. Bada też historię przyrodniczą Puszczy Białowieskiej. Efektem jego pracy naukowej jest doktorat obroniony na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rysuje od dzieciństwa

W wolnym czasie Tomasz Samojlik rysuje komiksy. Ta pasja zaczęła się już w przedszkolu.
- Wypożyczałem komiksy w bibliotece, czytałem "Świat Młodych", gdzie były zamieszczane. A gdy miał się pojawić nowy "Tytus" czy "Kajko i Kokosz", to pierwszy stałem pod księgarnią - opowiada. - Rysowałem i marzyłem, że sam kiedyś będę tworzył takie komiksy.

Na studiach w Lublinie rozprowadzał je wśród znajomych za symboliczną złotówkę. Pod koniec studiów stworzył pierwszą publikację, pt. "Wiedźmun. Dwie wieże funduszu emerytalnego". Potem zaczął pracować i miał przerwę w rysowaniu. Pewnego dnia wpadł na pomysł, by stworzyć historie o zwierzętach, które miałyby dobrze napisaną fabułę, a jednocześnie przemycały rzetelne informacje o zjawiskach przyrodniczych.

Chciał, by naukowe, często niezrozumiałe pojęcia trafiały do dzieci. I tak powstała seria czterech książeczek o małym żubrze Pompiku poznającym świat przyrody.

- Takie ubranie treści naukowych w przystępną formę, okraszoną kolorowymi i wesołymi ilustracjami, jest świetnym sposobem na przekazanie dzieciom solidnej porcji informacji o życiu zwierząt - mówi naukowiec.

Komiksy o żubrach i ryjówkach

Pompik szybko zdobył sympatię przedszkolaków oraz dzieci z młodszych klas podstawówek. Z myślą o starszych odbiorcach Tomasz Samojlik stworzył komiks popularno-naukowy "Ostatni żubr".

- Opowieść jest osadzona w realiach 1919 roku, kiedy to wśród chaosu i zamętu po zakończonej I wojnie światowej, w Puszczy Białowieskiej zginął z rąk kłusownika ostatni żyjący na wolności żubr - opowiada autor. Głównym bohaterem jest mały żuberek, który przetrwał zagładę gatunku. Później był komiks pt. "Żubr Żorż" - zbiór krótkich historyjek o człekokształtnym, uczłowieczonym żubrze.

Bohaterem następnych serii stały się ryjówki.

- To owadożerne ssaki o bardzo szybkiej przemianie materii. Muszą zjeść dziennie dwa razy tyle, ile ważą. Ale są to tak niezwykłe stworzenia, że zasługiwały na to, by przybliżyć je dzieciom - mówi naukowiec.

Komiks "Ryjówka przeznaczenia", pierwsza część trylogii o tych najmniejszych ssakach Europy, osadzona w świecie żywcem wyjętym z powieści fantasy, została wydana przez Instytut Biologii Ssaków PAN. To najlepsza rekomendacja dla autora.

W drugiej części pt. "Norka zagłady" mali bohaterowie muszą stawić czoła norkom amerykańskim. Zwierzę jest w Polsce gatunkiem inwazyjnym i faktycznie i stanowi zagrożenie dla całego szeregu naszych rodzimych gatunków.

Pan Tomasz interesuje się też bartnictwem, czyli dawnym pszczelarstwem leśnym. Narysował więc dla dzieci komiks pt. "Bartnik Ignat i skarb Puszczy". Akcja dzieje się w 1795 roku. Stary bartnik Ignacy staje do walki o zagarniętą przez Imperium Rosyjskie Puszczę Białowieską.

Kolejny komiks "Pikotek chce być odkryty" opowiada o nieznanym nauce zwierzątku, które marzy jedynie o tym, by zostać wreszcie odkrytym.
- Jest przygotowywany do jesiennej premiery przez wydawnictwo Kultura Gniewu - zdradza Tomasz Samojlik.

Tematyka komiksów obraca się wokół Puszczy Białowieskiej, jej historii i zwierząt ją zamieszkujących. Bo jak przyznaje ich autor, puszcza jest niezwykle inspirującym miejscem.
- To ostatni fragment pierwotnych lasów Europy, istniejący od ostatniego zlodowacenia, nigdy nie wycięty, nie przeorany i nie zasadzony przez człowieka.

Dzieci pierwszymi recenzentami

Komiksy nie przygotowuje się tak lekko, łatwo i przyjemnie, jak się je czyta.

- Praca nad tą formą zajmuje około roku - myślenia, szkicowania, skrobania, klecenia po nocach - opowiada autor.

Zanim napisze scenariusz kolejnego komiksu, Tomasz Samojlik pilnie czyta fachową literaturę, książki przyrodnicze, artykuły. W niektórych komiksach podaje listę lektur uzupełniających, gdyby ktoś chciał pogłębić swoją wiedzę.

Pierwszymi recenzentami komiksów są dzieci pana Tomasza.

- To na nich testuję swoje różne pomysły, czytam im fragmenty, pytam, czy im się podobają, co chcieliby wiedzieć - podkreśla.

Przyrodnicze komiksy o Puszczy Białowieskiej komiksy doczekały się wielu pozytywnych recenzji. Tomasz Samojlik jest zapraszany na spotkania do szkół i przedszkoli. Koledzy naukowcy także doceniają jego twórczość. Nie pozostaje mu nic innego jak dalej je tworzyć. Planuje dokończyć trylogię o ryjówkach, a potem komiksy o borsukach, nietoperzach i owadach zamieszkujących martwe drzewa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie