MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To ułatwi leczenie m.in. białaczki. Regionalne Centrum Krwiodawstwa chce pobierać komórki krwiotwórcze

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Separator do pobierania komórek krwiotwórczych, RCKiK wykorzystuje już od dawna
Separator do pobierania komórek krwiotwórczych, RCKiK wykorzystuje już od dawna Wojciech Wojtkielewicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku chce u siebie pobierać komórki krwiotwórcze, zwane popularnie szpikiem kostnym. – Jesteśmy do tego świetnie przygotowani – przekonuje prof. Piotr Radziwon, dyrektor Centrum. I przewiduje, że będzie to możliwe w ciągu najbliższych miesięcy.

Komórki krwiotwórcze wykorzystywane są przede wszystkim w leczeniu białaczki. Aby pomóc pacjentowi, potrzebne jest szybkie działanie, czyli znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego, od którego można pobrać komórki i podać je choremu. Dlatego w całej Polsce, również w Białymstoku, prowadzone są tzw. rejestry dawców szpiku.

To oni będą nas leczyć. Absolwenci UMB odebrali dyplomy (zdjęcia)

Jednak do tej pory pracownicy białostockiego CKiK byli odpowiedzialni tylko za rekrutację, a później opiekę nad dawcą. Samo pobranie komórek krwiotwórczych odbywa się jednak w innych ośrodkach w Polsce, przede wszystkim w Warszawie czy Katowicach, Teraz jednak ma się to zmienić. Dyrekcja i pracownicy RCKiK chcą, by cała procedura odbywała się tu, na miejscu. To dużo wygodniejsze przede wszystkim dla dawcy, bo oddanie szpiku wiąże się z co najmniej dwukrotną podróżą do ośrodka, który go pobiera.

– Jesteśmy do tego przygotowani – zapewnia Piotr Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku. – Bo nasze centrum pobiera komórki krwiotwórcze, co prawda nie do celów przeszczepowych, ale do regeneracji tkanek w ortopedii. Ale procedury są takie same.

Aby jednak pobierać komórki do przeszczepów, potrzebne jest odpowiednie pozwolenie ministra zdrowia.

Są najlepsi w Polsce. Studenci UMB świetnie zdali egzaminy końcowe

– Przesłaliśmy już odpowiednią dokumentację Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Teraz czekamy na audyt, który potwierdzi, że potrafimy to zrobić zgodnie z wszelkimi standardami – mówi prof. Radziwon. I spodziewa się, że centrum pozwolenie na pobieranie komórek macierzystych otrzyma jeszcze w tym kwartale.

Prof. Radziwon przyznaje, że pomysł na te działania powstał już ponad pół roku. Powód jest prosty: bardzo wiele osób rejestruje się w Białymstoku jako potencjalni dawcy. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy: szpik w sumie oddało 38 osób spośród tych zarejestrowanych w Białymstoku.

– To przerosło nasze oczekiwania – przyznaje Piotr Radziwon.

W rejestrze białostockiego ODS-u jest już zarejestrowanych 38 tys. 700 potencjalnych dawców. Tylko w tym roku do tego grona dołączyło ponad 4 tys. 170 osób.

Honorowi krwiodawcy z Podlaskiego dostali odznaczenia od ministra. Oddali co najmniej 20 litrów krwi

Równie spektakularne wyniki RCKiK osiągnęło zresztą również w przypadku poboru krwi i jej składników. W 2022 roku pobrano niemal 76,5 tys. donacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny