Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To Solidarność realizowała marzenia o godności

Redakcja
Niegdyś Solidarność była czymś dużo większym niż związek zawodowy. To był ogromny ruch społeczny.

Trzeba zmienić sytuację w naszym kraju. Uważam, że tylko Solidarność jest zdolna to uczynić-mówi prof. Jerzy Kopania, historyk filozofii, etyk.

Niektórzy czasy PRL-u wspominają z rozrzewnieniem... Dlaczego?

To jest zrozumiałe. Proszę zauważyć, że my w tej chwili patrzymy na tamte czasy, na czasy pierwszej Solidarności, zawsze z jakiegoś własnego punktu widzenia. I musimy pamiętać o tym, że ówczesne społeczeństwo było jednak bardzo podzielone. Że z tego ustroju komunistycznego żyło sporo ludzi. Sporo ludzi było wtedy w różny sposób urządzonych. I oni mile to wspominają. Dla nich zmiany, które wprowadziła m.in. Solidarność, cała ta transformacja ustrojowa - to był koniec ich świata.

Ale młodzi też czasem wręcz z sympatią wypowiadają się o czasach PRL-u...

Bo oni z racji wieku tamtych czasów nie pamiętają, nie mogą mieć osobistych doświadczeń tamtych czasów. Mogą idealizować przeszłość, która nie była ich przeszłością, dlatego, że z różnych powodów nie jest im teraz dobrze. Bo tak jak w czasach pierwszej Solidarności społeczeństwo polskie było podzielone na tych, którzy żyli z tamtego ustroju, i tych, którzy chcieli zmienić ten ustrój, bo byli w nim ludźmi pozbawionymi własnej godności, tak samo i teraz mamy do czynienia z bardzo radykalnym podziałem. Jest ta część społeczeństwa, która się dobrze urządziła - najczęściej dzięki różnego rodzaju patologiom, jakie niesie obecny system. Druga część to ludzie, którzy są w tej sytuacji pozbawieni podmiotowości. Którzy nie mają tutaj szansy na godne życie, którzy czują się wykluczeni. Proszę zauważyć, że prawie trzy miliony takich osób już nasz kraj opuściło. To jest sytuacja tragiczna.

Czyli nie wykorzystaliśmy szansy, którą dali nam bohaterowie sprzed 35, 30czy 25 lat?

To nie to, że nie wykorzystaliśmy. My ją zwyczajnie zmarnowaliśmy. Częściowo przez niewiedzę, częściowo przez nieumiejętność, przez złą wolę, realizację własnych interesów czy głupotę polityczną. Na transformacji ustrojowej bardzo wiele osób bardzo dobrze się urządziło i to trwa do dziś. Jednak w tamtych czasach jedna rzecz była korzystna, jeśli chodzi o możliwość przeprowadzenia zmian. Mianowicie ludzie nie mieli dokąd uciekać. Państwo komunistyczne nie wypuszczało za granicę. Więc wtedy ludzie nie mieli wyjścia: musieli w pewnym momencie się zbuntować.

Wówczas Solidarność przyczyniła się do zmian. Jaka teraz powinna być jej rola?

Wówczas Solidarność była czymś zasadniczo większym niż związek zawodowy. To był ruch społeczny, ruch ludzi, którzy chcieli być podmiotem we własnym kraju. I Solidarność realizowała te ich marzenia. Obecna Solidarność, która jest przecież nie ruchem społecznym, tylko związkiem zawodowym - czy ona przejmie tę rolę, czy potrafi podjąć dzieło odbudowy podmiotowości obywateli, odbudowy kraju? Nie waham się użyć takiego mocnego sformułowania: kraj jest w sytuacji kryzysu - bardzo poważnego kryzysu. Żadna partia polityczna tego nie zmieni. Do tego potrzebny jest nowy zryw społeczny. Ktoś musi stanąć na czele tego ruchu. Moim marzeniem jest, aby się odrodziła Solidarność, aby ta obecna przestała być tylko związkiem zawodowym. To oczywiście nie znaczy, że ma się stać partią polityczną, bo to byłoby jej końcem. Ale czy potrafi stanąć na czele ruchu społecznego? Bo trzeba zmienić sytuację w naszym kraju. A nie widzę żadnej innej siły - oprócz Solidarności - zdolnej to uczynić.

KALENDARIUM PODLASKIEJ SOLIDARNOŚCI

15-16 X 2009 r. obradował w Białymstoku XXIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność". Delegaci i goście spotkali się przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki i następnie przeszli do Katedry Białostockiej. Podczas homilii abp Leszek Sławoj-Głódź, metropolita gdański, przypomniał historię białostockiej "Solidarności". Podkreślił, że ciągle wielkim problemem jest ubóstwo i niedożywienie dzieci. Skrytykował również antyzwiązkową krucjatę i pozbawianie pracowników prawa do obrony swoich praw. W imieniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przemówił Władysław Stasiak, szef kancelarii prezydenta. Wieczorem delegatów odwiedził Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Janusz Śniadek - przewodniczący Komisji Krajowej, zrelacjonował ostatni rok pracy. Zgodnie z przyjętą w grudniu 2006 r. uchwałą Komisji Krajowej główne priorytety Związku to: wzrost wynagrodzeń i płacy minimalnej, obrona prawa pracowniczych i związkowych oraz rozwój związku.

20 IV 2010 r. NSZZ "Solidarność", społeczeństwo Białegostoku i Podlasia pożegnały wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putrę, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył Jarosław Kaczyński. Po uroczystości w kościele kondukt żałobny przeszedł ulicami Białegostoku na cmentarz Św. Rocha. Od 1980 r. Krzysztof Putra działał w "Solidarności". Był posłem w Sejmie "kontraktowym". Został wybrany z listy Obywatelskiego Komitetu "Solidarność", uzyskując największą liczbę głosów w swoim okręgu wyborczym. W 1991 r. został posłem I kadencji Sejmu z listy Porozumienia Centrum. W latach 2002-2005 był radnym sejmiku woj. podlaskiego. W 2005 r. został wybrany na senatora. W Senacie pełnił funkcję wicemarszałka. W wyborach do Sejmu w 2007 r. uzyskał mandat posła.

28 VIII 2011 r. w obecności posłów, przedstawicieli władz samorządowych, policji oraz pocztów sztandarowych odbyła się uroczystość nadania placu położonego przy łapskim Domu Kultury imienia NSZZ "Solidarność". Nową nazwę dla placu przy łapskim Domu Kultury Rada Miejska nadała na wniosek Marii Kaczyńskiej, wieloletniej działaczki łapskiej Solidarności.

16 IX 2013 r. w Warszawie w ramach Ogólnopolskich Dni Protestu przeciwko polityce rządu protestowało około 200 tys. związkowców, w tym około 2 tys. manifestantów z Regionu Podlaskiego.

10 X 2014 r. W Kancelarii Notarialnej notariuszy Elżbiety i Piotra Lussy został podpisany akt notarialny dotyczący wykupu należących do miasta udziałów w budynku przy ul. Suraskiej 1. Akt notarialny podpisali: przewodniczący Zarządu Regionu Józef Mozolewski, skarbnik Zarządu Regionu Henryk Łupiński oraz prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wykupienie w 1996 r. od gminy Białystok reprezentowanej wówczas przez prezydenta Krzysztofa Jurgiela, ponad 80%udziałów w budynku, rozpoczęło proces nabycia tej nieruchomości na własność Zarządu Regionu. Do finalizacji zakupu przyczynili się też byli prezydenci: Lech Rutkowski, Krzysztof Jurgiel oraz Ryszard Tur.

21 V 2015 r. W Regionie Podlaskim NSZZ "Solidarność" odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne Sekcji Młodych, którą zamierzali stworzyć związkowcy z Fabryki Mebli Forte, Polskiej Spółki Gazowniczej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sekcja Młodych za główny cel swego działania uznała podniesienie świadomości i aktywizacji młodych członków "Solidarności", a także popularyzację idei "Solidarność" wśród innych pracowników.

9 marca 2015 r. w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjnej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" przedstawiciele Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ" Solidarność" odwiedzili biuro poselskie posłów Platformy Obywatelskiej w Białymstoku, przed którym uprzednio odbyła się konferencja prasowa dotycząca postulatów NSZZ "Solidarność", OPZZ oraz ZZ Forum skierowanych do Pani Premier Ewy Kopacz. Konferencja i wręczenie postulatów odbyło się z zachowaniem porządku publicznego, w sposób pokojowy. Po wyjściu z biura poselskiego do Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" oraz dwóch członków Zarządu Regionu podeszli policjanci, żądając okazania dowodów osobistych. Policjanci zagrozili również przewiezieniem do komendy policji w przypadku odmowy okazania dowodów osobistych. Po okazaniu dowodów tożsamości policjanci spisali dane osobowe osób, które wręczyły ww. postulaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny