MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To koniec WSAP w Białymstoku. Uczelnia wyprzedaje majątek. Na razie wyposażenie, jesienią pod młotek pójdą budynki, w tym Pałac Lubomirskich

(mw, art)
Syndyk zamieściła ogłoszenie o sprzedaży ruchomości należących do szkoły - ławek, krzeseł, stolików, szafek. Wkrótce pod młotek pójdzie też m.in. Pałac Lubomirskich.
Syndyk zamieściła ogłoszenie o sprzedaży ruchomości należących do szkoły - ławek, krzeseł, stolików, szafek. Wkrótce pod młotek pójdzie też m.in. Pałac Lubomirskich. Wojciech Wojtkielewicz
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku jest w likwidacji. Syndyk zamieściła ogłoszenie o sprzedaży ruchomości należących do szkoły - ławek, krzeseł, stolików, szafek. Wkrótce pod młotek pójdzie też m.in. Pałac Lubomirskich. Jest to konsekwencja postawienia WSAP-u w stan likwidacji. Studenci mają możliwość dokończenia roku akademickiego. Będą się kształcić do końca września.

Założyciel Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku w likwidacji ogłasza konkurs ofert na zakup ruchomości stanowiących wyposażenie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku za łączną cenę nie niższą niż 275 950,00 zł netto. Istnieje możliwość zakupu pojedynczych ruchomości wyszczególnionych w operacie szacunkowym - czytamy w ogłoszeniu dotyczącym sprzedaży wyposażenia jednej z niegdyś najlepszych uczelni prywatnych w naszym województwie.

Oferty należy składać w lubelskiej kancelarii syndyka Adaminy Partyckiej-Skrzypek do 15 sierpnia. Ich otwarcie nastąpi 21 sierpnia.

- Na razie zbywane jest wyposażenie, czyli ławki, stoliki, krzesła, szafki. Nieruchomości - budynek główny i budynek pałacu - będą zbywane w dalszym toku. Jeszcze nie wiadomo kiedy. Na wrzesień jest wyznaczony opis i oszacowanie nieruchomości. Na pewno będą publikowane ogłoszenia - mówi nam adwokat Adamina Partycka-Skrzypek.

Pałac Lubomirskich będzie wystawiony na licytację. W likwidowanym WSAP-ie studenci będą się kształcić do końca września

Jest to konsekwencja postawienia WSAP-u w stan likwidacji. Decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego studenci mają możliwość dokończenia roku akademickiego. Będą się więc kształcić do końca września.

Pałac próbowała jeszcze sama uczelnia. W 2013 roku cena wywoławcza wynosiła 7,3 mln zł. Sprzedaż została jednak wstrzymana. W 2015 roku roku przeprowadzono również gruntowny remont zabytku. WSAP próbował też sprzedać obiekt w 2016 roku. Tym razem cena wywoławcza wyniosła 6,9 mln zł. Choć gotowy był projekt przebudowy pałacyku na hotel, budynek ostatecznie nie został sprzedany.

Uczelnia kupiła Pałac Lubomirskich w 1998 roku za niewiele ponad 155 tys. zł, bo miasto udzieliło 80 proc. bonifikaty. WSAP przejęła też w wieczyste użytkowanie działkę, na której stoi pałac.

Pałac Lubomirskich został postawiony przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. Później mieszkała w nim rodzina Rudigerów, a następnie Lubomirskich. W czasie II wojny światowej był siedzibą gauleitera Prus Ericha Kocha. Spalony w roku 1944, został odbudowany w latach 1956-57. Do dziś to jeden z najładniejszych zabytków w Białymstoku.

WSAP. Studenci w zawieszeniu, władze uczelni zaskoczone

Nie udało nam się porozmawiać z przedstawicielem władz WSAP-u. Prorektor ds. studentów dr Jacek Pietraszewski, który dotąd odpowiadał za kontakt z mediami, napisał nam, że obecnie przebywa na urlopie. Na stronie internetowej są informacje, że trwa rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych WSAP. W wysłanej do nas wiadomości Jacek Pietraszewski zapewnił, że liceum będzie działać, potwierdził to, że trwa rekrutacja. Jednak nasze pytania o miejsce odbywania się lekcji - skoro budynek szkoły ma iść na sprzedaż - pozostawił jednak bez odpowiedzi.

Zobacz też: Białystok. UwB i PB razem. Jarosław Gowin na wspólnej inauguracji uczelni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny