Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tester gier. Praca nie tylko dla miłośników gier komputerowych.

Magdalena Prus
Paweł Krawczuk, pochodzący z Białegostoku tester gier komputerowych
Paweł Krawczuk, pochodzący z Białegostoku tester gier komputerowych
Z Pawłem Krawczukiem, testerem gier komputerowych,rozmawia Magdalena Prus.

Magdalena Prus: Wydaje się, że praca testera gier to wymarzona praca dla każdego pasjonata gier komputerowych. To prawda?

Paweł Krawczuk, pochodzący z Białegostoku tester gier komputerowych, który terez przebywa na kontrakcie w firmie Sony Computer Entertainment Europe w Liverpoolu.**W branży gier komputerowych pracuje od trzech lat: **– _Wbrew pozorom to zwyczajna praca. Otacza ją duży mit, ale w praktyce często okazuje się dość rozczarowywująca. Siedzenie po 12 godzin w pracy, by pomóc developerowi zdążyć na wyznaczony deadline nie należy do najprzyjemniejszym momentów. Podobnie jak konieczność przejścia 20. raz z rzędu tej samej gry, która choć by była cudem świata po pewnym czasie potrafi nudzić i denerwować. I przy tym trzeba cały czas bacznie pilnować, czy przypadkiem teraz nie zobaczę nowego błędu, który nie zauważony będzie później wypominany na forach internetowych lub przez recenzentów._ 

Zobacz także. Praca. W Białymstoku najwięcej zarabiają.

Są chyba jednak jakieś plusy?

Oczywiście. Na przykład kiedy na pół roku przed wyznaczoną premierą można zobaczyć, jak wygląda długo oczekiwany hit. Albo gdy widzimy, jak gra, przy której się pracuje, z wersji na wersję robi się coraz lepsza. I czujemy satysfakcję, kiedy widzimy skończony produkt na półkach sklepowych.

Czy trudno dostać się do branży gier jako tester?

Nie. I wcale nie trzeba być zapalonym graczem, który doskonale zna się na branży gier i w każdym momencie potrafi wyrecytować listę broni oraz bossów w ukochanej produkcji. To są bonusy, które bierze się pod uwagę przy rekrutacji, ale one nie wpływają w decydującym stopniu na twoje szanse. Bardzo często przyjmowane na to stanowisko osoby, które nie mają dużej styczności z grami. Ale za to posiadają cechy pożądane przez pracodawcę – są np. native speakerami.

Czym się zajmuje tester?

Wbrew pozorom nie graniem, tylko wprowadzaniem błędów do odpowiednich baz danych. Bo każdy błąd trzeba dokładnie opisać: na czym polega, jak często występuje i co go wywołuje, a także dołączyć obraz lub filmik pokazujący nasze znalezisko w praktyce. Jest to bardzo czasochłonne. W przypadku testowania lingwistycznego dochodzi konieczność sprawdzania, czy polski tekst oddaje sens angielskiej wypowiedzi i nie wprowadza w błąd użytkownika. W praktyce 80 proc. czasu pracy testera zajmuje zabawa w bazie danych zawierających błędy oraz exelu lub innym programie zawierającym spis wszystkich tekstów w grze. Pozostałe 20 proc. spędzam przy grze sprawdzając jej działanie. A po zakończeniu testu danej wersji przychodzi nowa i całą zabawę trzeba zacząć od początku. Sprawdzić czy stare błędy są naprawione, a także czy nie pojawiły się nowe problemy. I tak do momentu, kiedy czas i pieniądze przeznaczone na testy się skończą.

Zobacz także. Wyższa płaca minimalna to większe obciążenie dla przedsiębiorców

Czy zajęcie testowania gier jest popularne?

Przyciąga dużą liczbę chętnych. W tym zawodzie następuje duża rotacja, bo nie jest to praca dla każdego. Z czasem zapał zanika, człowiek zaczyna szukać lepiej płatnej posady lub postanawia spróbować czegoś innego. Zarobki może nie są zbyt porywające, ale wystarczają na samodzielne utrzymanie. Niestety, dość często nie jest to stała posada. Wiąże się to ze specyfiką branży gier, która wymusza pracowanie od projektu do projektu. Stanowisko testera nie wymaga szczególnych kwalifikacji i traktowane jest jako pozycja startowa.

Czy do wyboru mamy wiele miejsc pracy?

Miejsc pracy nie ma zbyt dużo. W Polsce są pratycznie tylko trzy liczące sie firmy zajmujące się testami gier. Można również szukać pracy w firmach zajmujących się tworzeniem gier, ale takie oferty nie pojawiają się często. Praca testera odbywa się na miejscu w siedzibie firmy, ponieważ wymagane do testów oprogramowanie i urządzenia uniemożliwiają pracę na odległość. Za to zwykle w firmach tych można spotkać fajnych ludzi dzielących z nami naszą pasję. Atmosfera oraz pewna możliwość wpływania na kształt gier jakie znamy z pierwszych stron serwisów, to coś co pozwala przetrwać te mniej przyjemne dni w pracy. No i przede wszystkim możliwość robienia tego co się lubi, to największa zaleta testowania gier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny