Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TenderHut - białostocka spółka branży IT z globalnymi planami ekspansji i rekordowym przychodem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut
Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut TenderHut
Nawet 74 mln złotych przychodu to plan, który zamierza zrealizować Grupa Kapitałowa TenderHut na koniec 2020 roku. Z małej białostockiej firmy w ciągu zaledwie pięciu lat powstała spółka, która jest jedną z najszybciej rozwijających się firm IT w Europie. Plany zarządu to wzrost przychodu o 96 proc. rok do roku. Spółka skupia się głównie na eksporcie usług, zdobywając klientów na globalnym rynku.

Zarząd TenderHut przyjął dwa warianty zakładające wzrost przychodów. Optymistyczny zakłada wzrost do poziomu 74 mln zł. Uzależniony jest on jednak od pozyskania finansowania na akwizycje 3 firm, których przejęcie dostarczy znaczących synergii.

- Obecnie negocjujemy przejęcie sześciu podmiotów w tym trzech zagranicznych. Jeżeli pozyskamy finansowanie dla tych transakcji to uzyskamy efekt skali i umocnimy swoją pozycję na zagranicznych rynkach. Jednak nawet bez dokonania tych akwizycji planujemy uzyskać rekordowy przychód za 2020 rok na poziome 54 milionów złotych, co stanowiłoby wzrost rok do roku o 44 proc. Nasza grupa skupia swoją działalność na eksporcie usług IT oraz na rozwoju produktów własnych - podsumowuje Robert Strzelecki, prezes zarządu Grupy Kapitałowej TenderHut.

Zgodnie z trendem
Skupienie na zagranicznych rynkach to trend obserwowany wśród polskich spółek IT od 2004 roku. Dynamika wzrostu eksportu polskich usług IT nabrała jednak rozpędu dopiero 11 lat później, w 2015 roku. W tym samym czasie Robert Strzelecki wraz ze wspólnikiem przejęli udziały w spółce tworząc jej struktury od podstaw. - Naszym celem było zbudowanie globalnej sieci sprzedaży i pozyskanie zagranicznych klientów - podkreśla Robert Strzelecki.

Słuszność obranego przez spółkę kierunku potwierdzają dane rynkowe. Jak wynika z informacji GUS za III kw. 2019 suma nadwyżek eksportu nad importem, usług IT i pozostałych usług biznesowych (BPO) po raz pierwszy była wyższa niż nadwyżka z usług transportowych. - To znak czasu, eksport usług IT jest kołem zamachowym wzrostu polskiego PKB, zmieniając na pozycji lidera usługi transportowe. Cieszy nas niezmiernie, że jako grupa TenderHut dołożyliśmy swoją cegiełkę do tego sukcesu. Trzymamy kciuki za cały sektor i kontynuację tego trendu w 2020 roku - dodaje prezes TenderHut.

Strategiczne cele
Firma w tym roku zamierza zwiększyć przychód do poziomu 74 mln złotych, co stanowiłoby wzrost w porównaniu z rokiem 2019 o 96 proc. Po okresie konsolidacji rynku zarząd firmy planuje inwestycje związane z rozwojem nowych rynków oraz swoich flagowych projektów, w tym Zonifero - jednego z najprężniej rozwijających się start-up’ów z branży PropTech, który zakończył 2019 rok z 1 mln zł przychodu.

Finansowanie rozwoju spółki najprawdopodobniej będzie opierać się na pozyskaniu kapitału z zewnątrz. Firma chce rozwijać swoje zagraniczne przedstawicielstwa budując międzynarodowe struktury zarówno na Zachodzie, jak i Dalekim Wschodzie. Wkrótce oddział w Stanach Zjednoczonych będzie miał nie tylko funkcję sprzedażową, ale również developerską, ponieważ tak jak w Polsce, Danii i w Chinach, rozpoczną tam pracę programiści.

- Jako jedna z nielicznych spółek z Centralnej Europy chcemy mieć możliwość wspierania naszych klientów w strategii Follow The Sun posiadając biura w kluczowych strefach czasowych. Wymagają tego w szczególności nasi klienci, dla których rozwijamy platformy SaaS pracujące w modelu 24x7 lub systemy laboratoryjne międzynarodowych koncernów - zapowiada Robert Strzelecki.

Rozwój międzynarodowych rynków
W tym roku firma planuje kilka strategicznych przejęć na zagranicznych rynkach takich jak USA, Europa Zachodnia i Skandynawia. – W ten sposób optymalizujemy koszty działania w danym kraju, posiadając spółkę np. w USA możemy sprawniej rozwijać nasz biznes – tłumaczy Strzelecki. TenderHut posiada także plany rozwoju rynków Dalekiego Wschodu.

- Rozwój struktur sprzedażowych naszego oddziału w Chinach czy wejście z ofertą na Singapur oraz Japonię to realne cele na ten rok. Odwiedzamy te rejony regularnie, między innymi dzięki współpracy z PAIH, budując trwałe relacje z tamtejszym biznesem. W tym roku planujemy zmonetyzować te działania w formie pierwszych kontraktów w tym rejonie świata - dodaje Strzelecki.

Rozwój start–up’ów
TenderHut to także trzy innowacyjne projekty. Zonifero z branży PropTech, Holo4Labs zajmujący się wykorzystaniem technologii AR (augmented reality) w laboratoriach oraz Grow Uperion - projekt HR-Tech w innowacyjny sposób wspierający motywację pracowników. Dla wszystkich tych projektów 2020 rok będzie kluczowym. Każdy ze start-up’ów znajduje się w fazie intensywnej akceleracji i już dziś odnosi swoje pierwsze sukcesy.

- Mamy spore plany odnośnie tych projektów i z pewnością każdy z nich może liczyć na duże zaangażowanie, także finansowe ze strony Grupy Kapitałowej. Zależy nam na jak najszybszym wzroście przychodów pochodzących ze spółek produktowych - podkreśla prezes Strzelecki.

TenderHut (technologiczna grupa kapitałowa) to obecnie 8 centrów developerskich w Polsce, 9 zagranicznych oddziałów i 6 polskich spółek oraz 3 zagraniczne (Chiny, Dania, USA). W ciągu czterech lat spółka błyskawicznie urosła i stała się jednym z najbardziej liczących się graczy polskiego rynku IT.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny