MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten wynalazek pomoże w rehabilitacji nadgarstka. To już 15. patent dr. Piotra Borkowskiego z PB

oprac. agsa
Dr inż. Piotr Borkowski i mgr inż. Natalia Wisińska zdobyli dla Politechniki Białostockiej patent na wynalazek Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego.
Dr inż. Piotr Borkowski i mgr inż. Natalia Wisińska zdobyli dla Politechniki Białostockiej patent na wynalazek Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego. Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz/Politechnika Białostocka
Dr inż. Piotr Borkowski i mgr inż. Natalia Wisińska zdobyli dla Politechniki Białostockiej patent na wynalazek Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego.

Dr inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, od lat stara się konstruować wynalazki, które mogą pomóc w rehabilitacji całego ciała człowieka. Wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem pracę inżynierską Natalii Wisińskiej, studentki inżynierii biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, wspólnie opracowali chroniony patentem RP wynalazek „Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego”. Dr inż. Piotr Borkowski jest już współautorem m.in. patentów urządzeń do ćwiczeń stawu biodrowego, urządzenia do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego czy też ortezy kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka. Miał także swój wkład w wynalazek innowacyjnej protezy kończyny dla zwierząt.

– Ciągle słyszymy o bólu nadgarstka i wynikających w związku z tym trudnościach – mówi dr inż. Piotr Borkowski. – Ból nadgarstka może być wynikiem długotrwałej pracy w niefizjologicznych czyli nienaturalnych warunkach. Dochodzi do nich chociażby w trakcie pisania na klawiaturze komputera, ale również w trakcie długotrwałej pracy np. przy liniach montażowych. Na bóle nadgarstka cierpią również ludzie starsi, u których związane to być może z postępującymi zwyrodnieniami stawów.

A że Instytut Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego od lat specjalizuje się w opracowywaniu podobnych urządzeń zdobywających status chronionych patentem wynalazków, podjęcie tematu rehabilitacji stawu nadgarstkowego czy promieniowo-łokciowego było zupełnie naturalne. Zanim adeptka sztuki inżynierskiej wraz z doświadczonym konstruktorem przystąpili do opracowania urządzenia potrzebne było wszechstronne przygotowanie.

– Jako inżynierowie biomedyczni zawsze weryfikujemy swoje pomysły z lekarzami i to oni są ostatecznymi recenzentami naszej pracy – podkreśla dr inż. Piotr Borkowski.

Potencjalni wynalazcy sprawdzają także istniejące już rozwiązania.

– Analizie poddawane są urządzenia dostępne na rynku oraz te zgłoszone do baz patentowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych – zdradza wynalazca. – Często zdarza się, że urządzenia które zadowolą odbiorcę już istnieją i nie ma sensu konstruowania nowego.

Tak narodził się pomysł nowego urządzenia, które może pomagać w rehabilitacji nadgarstka dosłownie na biurku, tuż obok klawiatury! Pomysł, który z powodzeniem został zrealizowany w ramach pracy inżynierskiej Natalii Wisińskiej, studentki inżynierii biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

– Żeby konstruować urządzenia do rehabilitacji, należy posiadać zarówno wiedzę czysto inżynierską związaną z konstruowaniem maszyn i znajomością oprogramowania wspomagającego projektowanie, jak również wiedzę z zakresu anatomii i biomechaniki – podkreśla Piotr Borkowski. – Znajomość anatomii daje większą pewność, że urządzenie nie spowoduje efektów odwrotnych. Taką kompleksową wiedzę przekazujemy naszym studentom na kierunku inżynieria biomedyczna. Mają oni zajęcia zarówno z wykładowcami na Wydziale Mechanicznym, jak również w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Organizujemy też praktyczne warsztaty z firmami z branży medycznej.

Dr inż. Piotr Borkowski podkreśla upór i zaangażowanie studentki, który w efekcie zaowocował zdobyciem na rzecz Politechniki Białostockiej patentu na unikalne urządzenie. Dzięki prostej i kompaktowej budowie możliwe jest postawienie urządzenia na stoliku i wykonywanie ćwiczeń podczas przerwy w pracy czy też w domu w trakcie oglądania ulubionego programu.

– Urządzenie składa się z podstawy oraz mechanizmu rotacyjnego oraz sprężyn pozwalających na regulację obciążenia – opisuje dr inż. Piotr Borkowski. – Na urządzeniu w zależności od potrzeby możemy oddzielnie wykonywać ruchy zgięcia i prostowania, odchylenia promieniowego i łokciowego nadgarstka oraz ruchy rotacyjne przedramienia.

Dr inż. Piotr Borkowski ma na swoim koncie udział w opatentowaniu 15 wynalazków z zakresu inżynierii biomedycznej.

Do najciekawszych można zaliczyć urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu biodrowego, urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego, wydłużalną endoprotezę kolanową, czy zdobyte wspólnie ze studentami kierunku inżynieria biomedyczna patenty na urządzenia do rehabilitacji, wózki inwalidzkie i wózki sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. innowacyjny wynalazek protezy kończyny dla zwierząt.

Następne wnioski patentowe dr. inż. Piotra Borkowskiego już czekają na weryfikację Urzędu Patentowego RP.

Wcześniejsze patenty

 • Endoproteza kolanowa wydłużalna
 • Urządzenie do rehabilitacji – Wzór użytkowy
 • Wózek inwalidzki dla psa po amputacji kończyny
 • Urządzenie do ćwiczeń stawu biodrowego
 • Wielopozycyjny wózek sportowy z napędem ręcznym
 • Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością. Wzór użytkowy
 • Wózek inwalidzki zwłaszcza do gry w rugby
 • Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji
 • Pionizator dynamiczny
 • Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu biodrowego
 • Tablica do ćwiczeń manualnych dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi
 • Mechanizm regulacji położenia kątowego zwłaszcza do ortez
 • Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego
 • Proteza kończyny dla zwierząt
 • Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny