Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten szkodnik wysysa sok z liści! Skoczek różany atakuje róże. Żer na liściach znacznie osłabia rośliny. Jak się go pozbyć?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Choć owady nie są duże, mogą wyrządzić znaczne szkody.
Choć owady nie są duże, mogą wyrządzić znaczne szkody. GettyImages/Tomasz Klejdysz
Letnie upały w pełni, wiele roślin poczuło przypływ ciepła i bujnie ozdabia ogrody oraz działki. Wśród nich są róże, które w pełni sezonu budzą zachwyt nie tylko plantatorów, ale przechodniów i sąsiadów. Niestety, aby majestatyczne kwiaty długo zachowały formę, trzeba chronić je przed szkodnikami. Jednym z groźniejszych insektów atakujących krzewy jest skoczek różany. Jak wygląda i czy da się go zwalczyć ekologicznymi metodami?

Piękne róże to zadbane róże. Na ich wygląd wpływ ma nie tylko człowiek, ale też owady. O ile jedne wpływają pozytywnie, o tyle drugie mogą zaszkodzić. Przykładem jest skoczek różany. Insekt lubuje się w liściach, z których wysysa sok. W efekcie liście żółkną, opadają, a roślina ma zahamowany wzrost.

Skoczek różany. Jak wygląda ten szkodnik róż?

Skoczki różane nie zawsze da się zauważyć od razu. Ich kremowa barwa wtapia się w otoczenie i trzeba się dobrze przyjrzeć, by zobaczyć ich długie, skrzydlate ciała. Znacznie bardziej widoczne są efekty ich działań. Matowe plamy na liściach doprowadzają do przedwczesnego opadania, w ostateczności do osłabienia całego krzewu.

- Dorosły owad jest wysmukły o długości 3-4 mm, posiada delikatne skrzydła nieco dłuższe niż odwłok. Owad oraz larwa i nimfa są białe lub białożółte, larwy są bezskrzydłe. Larwa jest mało ruchliwa, natomiast osobnik dorosły dość szybki – przekazuje Polski Związek Działkowców.

W czerwcu pojawiają się dorosłe osobniki skoczka, które składają jaja. Z nich wylęgnie się kolejne pokolenie, które znów może atakować rośliny w sezonie jesiennym. Skoczek różany najczęściej widziany jest w krzewach róż, można go też jednak zauważyć wśród jabłoni, grusz oraz śliw. Poraża liście, wysysa z nich soki, co osłabia dalszy wzrost roślin.

Sposoby na skoczka różanego. Jak pozbyć się szkodnika?

Choć owady nie są duże, mogą wyrządzić znaczne szkody. Ogrodnicy radzą regularnie dbać o krzewy róż. Pielęgnacja i profilaktyka może uchronić przed plagą. Zwłaszcza w okresie wiosennym dobrze jest obserwować rośliny. Przy małej ilości występowania szkodnika Polski Związek Działkowców poleca zgniatać szkodnika przez liście, wycinać pędy, opryskiwać róże, w ostateczności przesadzić je w inne miejsce. Gdy naturalne metody zawiodą, można sięgać po preparaty chemiczne.

Źródło: PZD

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny