Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten ból jest gorszy od porodu. Jak zapobiec kamicy nerkowej?

Anna Folkman
Problem w większości dotyczy mężczyzn. Wdrożenie profilaktyki może sprawić, że ból określany, jako jeden z największych, nas ominie.

Mała ilość spożywanych płynów oraz oddawanego moczu, diety wysokobiałkowe, odżywki na bazie białek dla sportowców, a także przyjmowanie zbyt dużej dawki witaminy D i C mogą prowadzić do kamicy nerkowej.

Kamienie nerkowe to złogi w drogach moczowych, w kielichach nerkowych lub w miedniczce nerkowej, które mogą przemieszczać się drogami moczowymi w dół do pęcherza moczowego. W wąskim moczowodzie kamień może utknąć i wtedy dochodzi do silnego ataku bólowego - tak zwanej kolki nerkowej.

Dlaczego tak się dzieje?

- Kamienie nerkowe to twarde złogi, które można przyrównać do powstającego osadu, kamienia w czajniku kuchennym po długotrwałym gotowaniu wody - zauważa profesor Marek Myślak, specjalista nefrologii i transplantologii klinicznej. - Jest wiele przyczyn, dla których tworzą się kamienie w nerkach. Pierwszym czynnikiem, wspólnym dla wielu osób, jest zbyt małe przyjmowanie płynów w ciągu dnia i zbyt małe ilości oddawanego moczu. Jeśli ktoś wypija mniej niż 1,5 litra płynów dziennie, jest bardziej narażony na kamicę niż osoba, która pija więcej - mówi lekarz. Dlaczego? - Jednym z głównych zadań nerki jest odzyskiwanie wody. Jeśli ktoś mało pije, nerka musi wodę odzyskiwać znacznie intensywniej, a mocz ulega silnemu zagęszczeniu. W takim środowisku dochodzi do wytrącania, krystalizacji różnych substancji, z których powstają kamienie - dodaje profesor.

Drugą przyczyną jest zbyt duże wydalanie wapnia wraz z moczem. Okazuje się, że wapń jest głównym składnikiem kamieni nerkowych. Wydalanie go z moczem może być przypadłością genetyczną. Może się jednak do tego przyczyniać także nadmierne przyjmowanie witaminy D lub C, a także dieta wysokobiałkowa, spożywanie dużych ilości mięsa zwierzęcego, zbyt duże spożycie soli. Przyczyną kamicy mogą być także rzadkie choroby genetyczne.

Droga do wykrycia

W grupie ryzyka powstania kamicy są głównie mężczyźni w wieku od 40 do 50 lat. Jeśli kamienie pojawiają się u dzieci, oznaczają problemy metaboliczne, zmiany w anatomii dróg moczowych lub chorobę nerek. - Statystycznie kamica dotyczy od 10 do 12 procent mężczyzn i około 5 do 6 procent kobiet - podkreśla profesor Myślak. - Kamica nerkowa jest najczęściej wykrywana przypadkowo podczas badania USG. Wtedy przebiega ona zazwyczaj bezobjawowo i takiej kamicy na ogół się nie leczy. Wszystko jednak zależy od lokalizacji kamieni. Łatwiej wydalą się kamienie, które są w górnych kielichach nerkowych niż dolnych - dodaje.

Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy kamienie są liczne lub znacznych rozmiarów i upośledzają odpływ moczu z nerki. Kamienie wielkości około 1 centymetra mogą zatkać moczowód i powodować wspomniana kolkę nerkową - ten ból to jeden z najsilniejszych, jakie może odczuwać człowiek.

Grunt to zapobiegać

Podstawową kwestią jest unikanie czynników ryzyka, czyli pijmy dużo wody, tak aby wydalać przynajmniej 2 litry moczu dziennie, unikajmy nadmiaru soli, cukru, fosforanów, które są obecne w konserwantach czy niektórych słodzonych napojach gazowanych, mięsa czerwonego, diet wysokobiałkowych. Rozsądne spożywanie produktów białkowych dotyczy też osób ćwiczących, które wspomagają się wysokobiałkowymi odżywkami.

To mit, że piwo jest dobre na kamienie. Trunek ten nie jest napojem wskazanym w kamicy nerkowej. - Chodzi o to, by po prostu spożywać płyny, piwo jest rzeczywiście moczopędne, ale jego skład może być szkodliwy w niektórych typach kamicy - wtrąca profesor Marek Myślak. - Zalecam picie wody.

Metody leczenia

Kiedy kamica objawia się silnym bólem i pacjent trafia do szpitala, najpierw dostaje silne leki przeciwbólowe oraz leki rozkurczowe. Lekarze oceniają wtedy, czy jest konieczność interwencji. - Istnieje kilka metod urologicznego leczenia. Można ściągnąć kamień specjalnym cewnikiem z moczowodu lub rozbijać go za pomocą fal ultradźwiękowych, a w niektórych sytuacjach usunąć go poprzez operację laparoskopową nerki. Warto wiedzieć, że kamienie można zaobserwować podczas oddawania moczu, najczęściej po ataku bólowym. Chorym zaleca się nawet oddawanie moczu przez sitko, by potem móc przebadać kamienie - kończy profesor.

W jaki sposób atakuje choroba?
W wielu przypadkach kamica nerkowa przebiega bezobjawowo. Tworzące się drobne złogi zostają wypłukane z nerek wraz z moczem. Mają na tyle małe rozmiary, że ich przejście przez moczowód nie daje żadnych dolegliwości. O obecności piasku moczowego dowiadujemy się najczęściej przypadkowo, robiąc badanie ogólne moczu, często z zupełnie innego powodu. Jeśli kamień osiągnie większe rozmiary, jego przejście przez moczowód może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

ZOBACZ TAKŻE: W szpitalu w Przemyślu nowatorską metodą rozbijają kamienie nerkowe

(Źródło: nowiny24.pl)

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten ból jest gorszy od porodu. Jak zapobiec kamicy nerkowej? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny