Teletubisie na zielonej granicy

Wojciech Nowicki, fot. Izba Celna w Białymstoku
Papierosy przemycano od zawsze. Zajmują pierwsze miejsce wśród nielegalnie przerzucanych towarów. Ale kwitnie też handel fałszywymi lekami, odzieżą i zabawkami.

Choć na jakość podróbek nie ma co liczyć, kupujemy je, bo są tanie. Celnicy szacują, że co 10. wypalany papieros pochodzi z przemytu lub tzw. produkcji garażowej. U nas, z racji, że granica tuż-tuż, nawet co drugi.

- Nic dziwnego, skoro najchętniej przemycane do Polski papierosy, Jin Ling, produkowane są najzupełniej legalnie w Kaliningradzie na potrzeby rynku rosyjskiego - powiedział nam Krzysztof Andruszkiewicz, członek zarządu firmy BAT Polska z Augustowa. - Kosztują 6 rubli, czyli ok. 60 groszy. Na jednej paczce przemytnicy mają więc 10-krotne przebicie cenowe. Dlatego liczba przemycanych papierosów wcale nie maleje.

Tylko w tym roku podlascy celnicy wykryli ok. 16,5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Na przemycie zatrzymano 2,5 tys. osób. A każdy wzrost cen (papierosy w naszych kioskach podrożały ostatnio w wyniku podniesienia stawki akcyzy w styczniu) to większa aktywność przemytników.

Granice: otwarte i szczelne

Pod koniec czerwca w Budzisku ujawniono transport ponad 2 mln sztuk (100 tys. paczek) papierosów. Były ukryte w ładunku brykietu grillowego. - Od czasu wejścia Polski do strefy Schengen (w grudniu ubiegłego roku zniesiono kontrolę na granicy z Litwą - red.) przemytnicy nawet nie starają się specjalnie ukrywać przewożonych papierosów w samochodach osobowych - mówi Marcin Czarnecki, rzecznik Izby Celnej w Białymstoku. Ale wpadają na drogach dojazdowych do byłych przejść granicznych.

- Patrole lotne wykryły w tym roku więcej przypadków przemytu, niż w I półroczu 2007 r., a więc przed Schengen - potwierdza kpt. Rafał Okruszko z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. - Za to mniej jest zatrzymań na granicy z Białorusią. Może dlatego, że ruch na tej granicy zmniejszył się o połowę, od kiedy cena wizy dla Białorusinów wynosi 60 euro a formalności związanych z uzyskaniem wizy też przybyło.

Modne i tanie

Nielegalny alkohol to obecnie ułamek całości przemytu. W czerwcu Podlaska Straż Graniczna zarekwirowała trunki o wartości 11 tys. zł.
- Przebicie cenowe nie jest aż tak duże, jak w przypadku papierosów - tłumaczy rzecznik Izby Celnej. - A i ludzie są coraz bardziej świadomi, że kupowanie alkoholu nie wiadomo skąd może mocno zaszkodzić. Ale podrabia się wszystko. Poczynając od żywności, poprzez leki, zabawki, odzież, telefony komórkowe, a nawet części samochodowe. Podrabiane są towary, które są modne. To, na co przemytnicy mają zbyt. - Od czasu wejścia do Schengen zatrzymaliśmy prawie tysiąc pirackich płyt CD i DVD i ponad 5,5 tys. podrabianych kosmetyków, zabawek i odzieży - wymienia Maciej Czarnecki. - Zdarzył się nawet ładunek podrobionych teletubisiów.

Tracą wszyscy

Do kupowania podrabianej odzieży i dodatków przyznaje się 40 proc. Polaków. Prawie 18 procent kupuje podróbki kosmetyków i ponad 14 proc. - płyty CD i DVD. Czasami kupujemy nieświadomie - prawie 40 procent Polaków nie jest w stanie odróżnić oryginału od podróbki towaru. Ale 39 procent wiedziało, że kupiło podróbkę, wynika z raportu Stowarzyszenia Wytwórców Produktów Markowych "Pro Marka".

- I tracą na tym wszyscy - uważa Rafał Parczewski, dyrektor generalny Stowarzyszenia. - Konsumenci, bo kupują tandetę, a nierzadko niebezpieczny towar niewiadomego pochodzenia. Tracą też firmy, bo przegrywają konkurencję z handlarzami i pokątnymi wytwórcami. A ci nie płacą ani podatków, ani ZUS. Na niezapłaconych podatkach traci wreszcie państwo. Jak wiele? - Tego nie da się ustalić - dodaje Parczewski. - Niekiedy mówi się, że nielegalny import blokuje u nas powstanie 100 tys. miejsc pracy. Najczęściej tłumaczymy, że nie stać nas na produkty oryginalne. A kwestia ochrony znaku towarowego niewiele nas obchodzi.

Tylko 9 proc. Polaków uważa, że sprzedaż podróbek jest nieetyczna. Blisko połowa z nas jest przeciwna karaniu osób handlujących przemycanym towarem.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie