MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie było dawno: bezrobocie spada nawet w listopadzie!

Andrzej Kubisiak/AIP
12.10.2017 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, galeria handlowa i dworzec autobusowy wroclavia, przygotowania do otwarcia, praca nawet w nocyjaroslaw jakubczak / polska presswroclavia budowa otwarcie przygotowania galeria handlowa noc wystawa manekin zatowarowanie
12.10.2017 wroclawgazeta wroclawskawroclaw, galeria handlowa i dworzec autobusowy wroclavia, przygotowania do otwarcia, praca nawet w nocyjaroslaw jakubczak / polska presswroclavia budowa otwarcie przygotowania galeria handlowa noc wystawa manekin zatowarowanie Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Już tylko w jednym województwie - warmińsko-mazurskim bezrobocie jest dwucyfrowe. Ale tam, podobnie jak w woj. świętokrzyskim, bezrobotnych ubywa najszybciej. Na dodatek bezrobotnych ubyło nawet w listopadzie, co nie zdarzyło się od dawna. Przedostatni miesiąc roku tradycyjnie bowiem jest końcem zatrudnienia wielu pracowników sezonowych.

Jak podał w piątek 22 grudnia Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi obecnie 6,5 proc., co stanowi najlepszy listopadowy wynik od 1990 roku.

Pomimo wejścia w okres zimowy, po raz pierwszy od dekady bezrobocie w listopadzie odnotowało spadek miesiąc do miesiąca. Jest to związane zarówno z dobrą koniunkturą na pracę, czynnikami sezonowymi jak i zapewne efektami wprowadzenia nowego wieku emerytalnego.

W ubiegłym miesiącu stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,5 proc., co stanowiło niższy wynik o 1,7 pp. w stosunku do listopada 2016 roku i 0,1 pp. niższe wskazanie niż w październiku bieżącego roku.

Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednak obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wspary przez czynniki sezonowe. Wpływ na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków. Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy.

Co bardzo istotne, dobra sytuacja na rynku pracy zaczyna się upowszechniać na coraz większym obszarze kraju. Już tylko w 1 na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia, podczas gdy przed rokiem takie wskazania występowały jeszcze w 7 województwach. Jednak w pierwszych miesiącach nowego roku możemy spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia, co będzie związane głównie z ustaniem prac świątecznych i czynnikami sezonowymi.

Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tego nie było dawno: bezrobocie spada nawet w listopadzie! - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny