Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technotalnety 2021. Poznaliśmy zwycięzców Rundy T. Sprawdź, które projekty okazały się najlepsze (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Bezdotykowy, sensorowy przycisk dla pieszych czy zrobotyzowany system do naprawy i regeneracji rur wodociągowych i kanalizacyjnych - to niektóre z najlepszych projektów młodych podlaskich naukowców, którzy startowali w konkursie "Technotalent 2021". Zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali.

W czwartek (28.10) w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku odbyła się Gala Rundy T, inicjatywy umożliwiającej spotkanie przedsiębiorców, startupów, naukowców, studentów i innych twórców z inwestorami z całego kraju.

Podczas wręczone zostały nagrody najlepszym projektom wskazanym przez fundusze inwestycyjne podczas Finału Rundy T z 12 października w czterech kategoriach: Science, Open, Concept i Pandemic.

- Runda T okazała się przedsięwzięciem, którego ewidentnie brakowało w regionie, a to motywuje nie tylko nas, ale też wszystkich uczestników, współorganizatorów, fundusze inwestycyjne do tego aby pojawiły się kolejne edycje i były zorganizowane na jeszcze większą skale - mówi Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o., wiceprezes Fundacji Technotalenty.

Punktem specjalnym programu był wykład "Innowacje mamy w naturze" dr Ewy Zapora z Politechniki Białostockiej.

Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Technotalenty. Współorganizatorem Województwo Podlaskie. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Zwycięzcy Rundy T

Kategoria Open
„Zrobotyzowany system do naprawy i regeneracji rur wodociągowych i kanalizacyjnych” - Andrzej Sirko, Marek Franciszek Choiński, Łukasz Czerech

Projektowana technologia umożliwi bezwykopowe naprawy rurociągów kanalizacji powstałe na skutek błędów podczas prac wykonawczych, nieuwagi pracowników, niewłaściwej eksploatacji, zużycia elementów rurociągów lub powstania zatorów podczas wieloletniej eksploatacji.

Kategoria Concept
„Chip do kontroli leczenia dzieci płytkami Schwarz'a” - Beata Tochwin

Projekt zakłada stworzenie innowacyjnego chipa, który pozwoli na precyzyjną kontrolę leczenia dzieci płytkami Schwarza'a i da faktyczny obraz współpracy pacjenta z lekarzem. Projekt wykorzystuje wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii w medycynie oraz wykorzystuje najnowszą wiedzę neurodydaktyki w dziedzinie kreowania zdrowych nawyków.

Kategoria Science
„Makropotencjał mikropęcharzyków - optymalizacja pozyskiwania preparatu pochodzącego z mezenchymalnych komórek macierzystych jako potencjalnej strategii terapeutycznej w leczeniu przewlekłych chorób dróg oddechowych” - mgr Marlena Tynecka, Adrian Janucik, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, mgr Alicja Walewska, Dr hab. Andrzej Eljaszewicz

Celem projektu jest stworzenie metody pozyskiwania, przetwarzania i podawania preparatu pochodzącego z komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej umożliwiającego jego zastosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych o podłożu zapalnym.

Kategoria Pandemic
„Bezdotykowy, sensorowy przycisk dla pieszych” - nKatarzyna Minkiewicz, Paweł Kasperek

Projekt zakładał opracowanie konstrukcji przycisku dla pieszych do wykorzystania na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym sterownikami acyklicznymi. Zgłoszenie pieszego realizowane bezdotykowo przy zachowaniu korzyści wynikających ze sterowania ruchem kołowym i pieszym w ośrodkach miejskich. Konstrukcja obudowy odporna na akty wandalizmu. Zasilanie bezstopniowe w zakresie 24- 230V AC. Przyjazna dla osób niewidomych i niedowidzących – naprowadzanie dźwiękowe.

Wyróżnieni Rundy T edycja 2021

Kategoria Pandemic„Crowler - pełzak rehabilitacyjny”
Ewelina Brzozowska

Pierwotnie miał być przeznaczony do rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (1/2000 urodzeń rocznie, więc przynajmniej 9 tys. potencjalnych pacjentów w Polsce, a 15 -20 tys. w Europie. Obiektywnie patrząc, obecna sytuacja na świecie sprawia, że potrzeba wprowadzenia na rynek takiego rozwiązania - wymuszającego utrzymanie prawidłowej postawy ciała i ćwiczeń (połączonych z zabawą) mięśni przykręgosłupowych przeciwdziałające garbieniu się dostępnego dla wszystkich grup wiekowych.

Kategoria Concept
„Owadzie odżywki białkowe dla sportowców” Dawid Gołebiewski, Remigiusz Gałęcki, Bartosz Pszczółkowski

Pomysł opiera się na zastosowaniu wyłącznie białka owadziego jako głównego składnika do stworzenia odżywek dla sportowców jak i osób intensywnie ćwiczących oraz prowadzących zdrowy tryb życia. Preparaty, które są opracowywane w ramach działalności startupu zawierające mączkę owadzią będą źródłem lepiej przyswajanego przez organizm białka jak i dostarczać będą zdecydowanie więcej mikro i makroelementów równie potrzebnych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu niż obecne na rynku odżywki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny