Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technotalenty 2015. Łóżeczko szpitalne - to nagrodzony pomysł Jana Godlewskiego.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] Fot. Wojciech Wojtkielewicz, Wojciech Oksztol
10 tys. zł - tyle wynoszą nagrody główne w konkursie Technotalenty 2015. Jan Godlewski zdobył swój czek w kategorii Design. Za projekt o nazwie NUNO - łóżeczko na oddział neonatologii.
10 tys. zł - tyle wynoszą nagrody główne w konkursie Technotalenty 2015. Jan Godlewski zdobył swój czek w kategorii Design. Za projekt o nazwie NUNO - łóżeczko na oddział neonatologii. Wojciech Wojtkielewicz
To jeden z Technotalentów. Konkurs wyłania młodych ludzi z Podlasia, którzy mają innowacyjne pomysły. Takich jak Jan Godlewski.

Pomysł na łóżeczko dla dzieci na oddziale neonatologii wziął się z moich przeżyć - opowiada Jan Godlewski, zdobywca głównej nagrody w kategorii Design w tegorocznej edycji konkursu Technotalenty. Kilka lat temu spędził wiele dni i nocy w szpitalu, czuwając przy swojej maleńkiej córeczce. Przy jej łóżeczku obstawionym wieloma urządzeniami, plącząc się między kablami. - Dla niedoświadczonego człowieka w ciężkiej traumie, jakim zazwyczaj jest rodzic w takiej sytuacji, to bardzo trudne przeżycie - dodaje. - Dlatego wpadłem na pomysł, żeby zaprojektować specjalne, kompaktowe łóżeczko.

Jak pomyślał, tak zrobił: pomysł, który zdobył najwyższe uznanie kapituły Technotalentów to łóżeczko z dwustronnym monitorem funkcji życiowych, górnym emiterem, zestawem przyłączy i regulatorem położenia materacyka. Czyli wszystko co niezbędne w jednym łóżeczku.

Czytaj też: Technotalenty 2015. To błyskotliwe umysły

Jan Godlewski jest absolwentem Politechniki Białostockiej, a obecnie asystentem na Wydziale Architektury uczelni. Był też w finale Technotalentów 2015 w kategorii Biznes - z projektem specjalnego plecaka dla narciarzy. Ale tym razem najlepszą ekipą z piątki ubiegających się o nagrodę okazał się zespół Cube&Code, czyli studenci Politechniki Białostockiej: Marcin Joka, Michał Grześ, Michał Bogucki i Krzysztof Dziemiańczuk i ich mentor Maciej Kopczyński, nauczyciel akademicki z Wydziału Informatyki PB. Wymyślili klocki dla przedszkolaków. Niezwykłe, zgodnie z ideą konkursu - innowacyjne: umożliwiające dzieciom programowanie robotów. Bez konieczności ślęczenia przy komputerze czy tablecie.

Code&Cube

Natomiast trzecia z głównych nagród - w kategorii Technika trafiła do Piotra Tomaszuka (student PB) i Emila Jackowskiego (Technikum Mechaniczne). Wymyślili urządzenie sterujące pracą palnika plazmowego wycinarki, które samo modyfikuje swoje oprogramowanie w oparciu o przesłane dane.

ycinarka

Celem konkursu organizowanego przez Fundację Technotalenty z podlaskimi przedsiębiorcami jest pokazanie młodych osób (18-30 lat), związanych z regionem północno-wschodniej Polski, tworzących innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Współorganizatorami tegorocznej edycji są Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Każda z tych instytucji - wraz z Fundacja Technotalenty - jest też sponsorem tegorocznych magród głównych. 

Wysoki i wyrównany poziom wszystkich projektów finałowych spowodował, że kapituły poszczególnych kategorii konkursu podjęły decyzję o konieczności przyznania wyróżnień.

Projekt wyróżniony w kategorii Technika:
EyeScan- system do skanowania i analizy obrazu tęczówki ludzkiego oka, pod kątem wykrywania zmian chorobowych organizmu we wczesnym etapie ich rozwoju. Twórcy: Marta Bocheń, Marta Sabasińska i Marcin Joka.
Biosensor SPRI do oznaczeń Macierzowej Metaloproteinazy-1 - w projekcie tym został opracowany biosensor czuły na Macierzową Metaloproteinazę-1 z detekcją Powierzchniowego Rezonansu Plazmonów (SPRI). Enzym ten uczestniczy w progresji nowotworowej, dlatego może zostać uznany za bardzo przydatny w diagnostyce nowotworowej marker nowotworowy. Twórca: Anna Tokarzewicz.

Projekt wyróżniony w kategorii Design:
BLOKK- projekt wielofunkcyjnego mebla, przeznaczonego do miejsc użyteczności publicznej, w których często brakuje miejsc. Proces projektowy objął modelowanie obiektu w technologii 3D z użyciem oprogramowania Rhinoceros 5 oraz druk prototypu za pomocą wielkopowierzchniowego plotera do obróbki spienionego polistyrenu. Twórcy: Mateusz Ołdytowski i Martyna Piaściak.

Projekt wyróżniony w kategorii Biznes:
See Me - głównym zadaniem kamizelki motocyklowej SeeMe jest uwydatnienie kierunkowskazów oraz światła „Stop”, umożliwia to zamocowany na plecach kamizelki wyświetlacz złożony diod LED. Na wyświetlaczu możliwe jest także wyświetlanie prostych napisów, co ma na celu poprawienie komunikacji oraz kultury na drodze (możliwość personalizacji poprzez dedykowaną aplikację). Twórcy: Aleksandra Tomaszuk, Izabela Rutkowska, Karina Wojteczko i Piotr Tomaszuk.

Pob\nadto przyznane zostały nagrody specjalne:
Nagroda specjalna Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
:
GTM Robot- budowany robot charakteryzuje się przyjaznym dla dzieci wyglądem, bogatymi możliwościami multimedialnymi oraz zaawansowaną sztuczną inteligencją. Uzupełnienie systemu stanowią aplikacje mobilne dla pielęgniarek oraz wolontariuszy. Prototyp tworzony jest z myślą o Klinice Onkologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku. Twórcy: Marcin Żukowski, Maciej Kryński, Kamil Guz i Damian Zajko.

Nagroda specjalna Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku:
Cube&Code.

Nagroda specjalna za najlepszy projekt uczniowski ufundowana przez Fundację Technotalenty:
Wykorzystanie siły elektromotorycznej w celu zasilenia sygnalizatorów świetlnych- projekt wykorzystuje technologie i rozwiązania z pogranicza fizyki, ekonomii i chemii (w tym dziedziny, które dopiero zaczynają się rozwijać np. nadprzewodnictwo). Twórca: Wojciech Mojsiejuk.

Nagroda dla opiekuna projektu ufundowana przez Fundację Technotalenty:
Agnieszka Wojno, Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

Gala konkursu miała miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej. 

ga;a

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny