Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technotalent 2018. Zgłaszajcie swoje projekty! Poznajcie doświadczenia poprzednich finalistów: Anima, Hermes, Oksyket, Clowler

Maryla Pawlak-Żalikowska
Anima to niewielkie urządzenie (nagrodzone na ubiegłorocznym konkursie Technotalent aż w dwóch kategoriach), którego desing bardzo się zmieniał w stosunku do pierwowzoru, ale nadal przypomina  lisią mordkę. Pod koniec października jego twórcy poszukają wsparcia inwestycyjnego wystawiając Animę na Kickstarterze.
Anima to niewielkie urządzenie (nagrodzone na ubiegłorocznym konkursie Technotalent aż w dwóch kategoriach), którego desing bardzo się zmieniał w stosunku do pierwowzoru, ale nadal przypomina lisią mordkę. Pod koniec października jego twórcy poszukają wsparcia inwestycyjnego wystawiając Animę na Kickstarterze.
Anima - lepsza niż lecytyna! Oksyket - jak wytrawny kickbokser uderza w grzybice. Clowler umożliwia rehabilitację dzieciom z dysfunkcjami poruszania się, a Hermes daje niepełnosprawnym możliwość jazdy na ręcznym rowerze. Co to? Przykłady czterech projektów, nad których realizacją pracują finaliści ubiegłorocznego konkursu Technotalent. A kolejna jego edycja właśnie się rozpoczęła.

Mówią, że nie czują się królami życia mimo, że realizują kapitalne projekty dostrzeżone podczas ubiegłorocznej edycji konkursu Technotalent. Magdalena Siemieniuk, Ewelina Brzozowska, Gustaw Antypiuk i Mateusz Bajko przyznają, że rok, jaki upłynął od finału AD 2017 przyniósł im bardzo wiele doświadczeń, ale nie popadają w hurra optymizm.

W Transferowni Parku Naukowo-Technologicznego w Białymstoku spotkali się niedawno z przedstawicielami Fundacji Technotalenty i dzielili wrażeniami ze swojej drogi w stronę komercjalizacji swoich pomysłów. W spotkaniu udział wzięli zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele środowiska naukowego związanego z konkursem, który od ubiegłego roku włączyły się już wszystkie trzy największe białostockie uczelnie: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka. Grono to nie zebrało się w Transferowni grzecznościowo: wsparcie mentorskie jest dla realizacji pomysłów uczestników konkursu równie istotne, jak czeki otrzymywane przez laureatów imprezy na rozwój projektów.

Dla zdrowia i wyższego komfortu życia

Mateusz Bajko opowiadał jak działa elektroniczna „przypominajka” jaką jest Anima, zestrojona z aplikacją w telefonie osoby, która z niej korzysta. To niewielkie urządzenie, którego desing bardzo się zmieniał w stosunku do pierwowzoru, ale nadal przypomina lisią mordkę. Pod koniec października jego twórcy poszukają wsparcia inwestycyjnego wystawiając Animę na Kickstarterze – to crowdfundingowa strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy na sfinansowanie różnych projektów, w tym związanych z nowymi technologiami.

Gustaw Antypiuk wjechał z kolei na salę udoskonalanym Hermesem, sprytnym skrzyżowaniem wózka inwalidzkiego z rowerem, dającym użytkownikowi frajdę uprawiania sportu.

Ewelina Brzozowska mogła już pokazać, jak wygląda opatentowany przez nią model pełzaka rehabilitacyjnego dla maluszków.

Natomiast antygrzybiczy preparat opracowywany przez Magdalenę Siemieniuk materializował się przed zebranymi w postaci wzoru chemicznego, a fachowy opis pani doktor na temat działania ketokenazolu przyjęty został przez większość zebranych jako wiedza tajemna, której wysłuchano z entuzjazmem, szacunkiem, ciekawością i …ignorancją wobec szczegółów. – To jak jakby grzybiczy natręt oberwał najpierw z głowę, a potem jeszcze dostał dwa ciosy w kolana – tłumaczyła obrazowo dr Siemieniuk.

Jestem królem?!.. Jeszcze nie

O to, czy finaliści Technotalentu 2017 czują się królami świata mogąc realizować swoje marzenie i o napis, jaki symbolicznie wydrukowaliby sobie na t-shircie w związku z tym, pytał ich prowokacyjnie Adam Walicki, wiceprezes Fundacji Technotalenty.
Nikt się nie czuł.

Magdalena Siemieniuk opatrzyłaby koszulkę nazwą Oksyket, z nadzieją, że jej odkrycie skończy się wejściem preparatu do aptek; Ewelina „Ewelka” Brzozowska wydrukowałaby entuzjastycznie napis „rEwelka” jako wyraz radości, że skoro wierzy się w sukces to wszystko można osiągnąć; Gustaw Antypiuk przyznał, że królem to się czuje, gdy niepełnosprawni testują Hermesa, ale miniony rok przede wszystkim pokazał mu, jak mało wie, czym jest zbudowanie firmy wokół pomysłu; a Mateusz Bajko uznał, że wobec jego doświadczeń, najtrafniejszym napisem byłoby: Jedyna co jest stałe, to zmiana.

Tomasz Stypułkowski, prezes Instytutu Innowacji i Technologii PB, mający zadanie skomentowania odpowiedzi, zauważył, że wszyscy podeszli skromnie do swoich doświadczeń. – Jedna ze szkól mówi, że tak to powinno być, ale proponowałbym jednak, żeby sobie zupełnie nie odmawiać osiągnięć – zachęcał rozmówców. – Tym bardziej, że druga szkoła mówi, że aby osiągnąć sukces trzeba czasem kopnięciem wyważać zamknięte drzwi. Tu jednak trzeba wyhamować ze świadomością, że faktycznie, 12 miesięcy pracy to jeszcze za mało, żeby się kreować na króla.

Pytań przybywa w miarę znajdowania odpowiedzi na poprzednie

W trakcie spotkania wszyscy finaliści ubiegłorocznego konkursu w tych czy innych słowach, ale przyznawali, że miniony czas zszedł na doskonaleniu projektów, harówce połączonej często ze stresem, jednocześnie poczuciu sukcesu, że udaje się pokonywać problemy czy zbieraniu doświadczeń.

Przykładowo Gustaw Antypiuk wspominał wizytę w Portugalii, gdzie eksperci tak wywrócili do góry nogami spojrzenie zespołu projektowego Hermesa na jego komercjalizację, że wpłynęło to na zmianę składu tegoż zespołu.

– Dla mnie to był rok wychodzenia ze strefy komfortu – przyznał Mateusz Bajko. – Jako skupiony na ekranie komputera informatyk uczyłem się otwierać na innych i nawet mówić inaczej niż tylko w sposób charakterystyczny dla skupionego na swoim świecie informatyka.

Magdalena Siemieniuk opowiadała o testach bezpieczeństwa, jakie musi przejść jej preparat, a Ewelina Brzozowska porównywała ten rok do przejścia od oglądania komiksu do realnego życia, w którym wyobrażenia zderzają się z rzeczywistością.

Tomasz Stypułkowski zwracał uwagę na oczywiste różnice doświadczeń poszczególnych osób lub zespołów w zależności od charakteru ich projektu i wymogów, jaki postawili przed nimi mentorzy z Fundacji. Nie ukrywał, że z ciekawością czeka na debiut Animy na Kicksterterze. – To doświadczenie związane z pozyskaniem finansowania. Czy to dobry moment? Jak się skończy? To pokaże praktyka – mówił życząc sukcesu Animie.

Do wygrania jest 51 000 złotych
Do 16 października organizatorzy konkursu Technotalent 2018 czekają na zgłoszenia projektów wykorzystujących nowe technologie, od osób w wieku 18-35 lat z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Uczestnik (indywidualny lub w zespole) zobowiązany jest załączyć prezentację bądź film przedstawiające jego rozwiązanie konkursowe. Do finału zostanie zakwalifikowanych 35 najbardziej innowacyjnych prac w kategoriach: Technika, Biznes, Wyzwanie Społeczne, Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018 i Inspiracje 2018. Każdy uczestnik konkursu ma szansę na udział w specjalnym programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację Technotalenty i firmy partnerskie fundacji. Nowością tegorocznej edycji jest specjalna nagroda 5-lecia Konkursu Technotalent. Na gali rozdania nagród 11 grudnia zostaną wręczone tytuły Technotalent 5-lecia Konkursu Technotalent trzem najbardziej wyróżniającym się talentom z grona laureatów ze wszystkich dotychczasowych edycji Konkursu Technotalent. Fundatorem jest Województwo Podlaskie. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy do konkursu Technotalent 2018 są TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny