Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technotalent 2014. Oto laureaci

maryla
Od lewej: Paulina Staniszewska i Kamil Stysiak, Robert i  Aneta Bałdyga i Piotr Psyllos - laureaci Technotalent 2014 w kategoriach: design, wyzwanie społeczne i technika.
Od lewej: Paulina Staniszewska i Kamil Stysiak, Robert i Aneta Bałdyga i Piotr Psyllos - laureaci Technotalent 2014 w kategoriach: design, wyzwanie społeczne i technika. Anatol Chomicz
Petros Psyllos w kategorii Technika, Kamil Stysiak i Paulina Staniszewska w kategorii Design i Aneta i Robert Bałdyga w kategorii Wyzwanie społeczne – to laureaci 1. edycji konkursu Technotalent 2014.

Skierowany jest on do młodych ludzi (od 18 do 30 lat), których pomysły są innowacyjne i ma zwrócić na nich uwagę biznesu. Biznesu skupionego wokół Fundacji Technotalenty, organizatora projektu.
Petros Psyllos, student Politechniki Białostockiej  zachwycił kapitułę konkursu projektem „Matia” – specjalnych okularów,  pomagającym niewidomym. System sprawia, że osoba niewidoma może orientować się w otaczającej ją przestrzeni, a także komunikować się ze światem, wypełnionym narastającą lawiną informacji wizualnych. 
Kamil Stysiak i Paulina Staniszewska  z Białegostoku zaprojektowali z kolei nagrodzony elektryczny rower customowy (czyli robiony pod indywidualne zamówienie), w którym zastosowane innowacyjne rozwiązanie napędowe. – Najpierw był silnik, potem rower – śmieją się pomysłodawcy tego urządzenia, dzięki któremu nawet osoby niezbyt sprawne mogą łatwo pokonywać górki i wyboje na swojej trasie.
Natomiast Aneta i Robert Bałdyga z Warszawy (wywodzą się z naszego regionu) zaprojektowali inteligentny ul. Dzięki zastosowanemu w nim systemowi pomiarowemu pszczelarz może szybko identyfikować zagrożenia i ratować pszczoły przed śmiercią. A w konsekwencji ludzi przed głodem, bo bez pszczół nie ma roślin, dzięki którym żyjemy.
Każdy z laureatów wygrał 10 tysięcy złotych (nagroda ufundowana przez urząd marszałkowski), ale wartością konkursu  była tez możliwość zaprezentowania swojego talentu czołowym przedsiębiorstwom z regionu. Formom, które poszukują utalentowanych osób na staże, praktyki czy chcą im dać zatrudnienie. Jest to możliwe, bo do Fundacji Technotalenty, która jest organizatorem konkursu, należą menedżerowie kilku firm: APS SA, Promotech, CFT Polska, Grupa Biznes Polska i Imstytut Badań i Analiz VIVADE.

prom  - Gratulujemy zwycięzcom nie tylko talentu, ale też ich inicjatywności, kreatywności i tego, że mieli odwagę  wziąć udział w tym pionierskim przedsięwzięciu, zaprezentować swój projekt i przekonać kapitułę o jego przydatności dla podlaskich przedsiębiorstw - podkreśla Marek Siergiej, prezes Promotechu, przewodniczący Rady Fundacji Technotalenty. -

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że to nie wynik tego konkursu jest najważniejszy, ale fakt, że zgłoszono do niego aż ponad 140 projektów, że zaangażowało się w niego ponad 200 osób. 

To dowód na to, że w naszym województwie nie brakuje młodych twórczych, pomysłowych i utalentowanych ludzi, którzy mogą stanowić źródło kadry dla podlaskich przedsiębiorstw. Bo taka jest idea tego konkursu i samej Fundacji – stworzenie bazy takich nieoszlifowanych diamentów, z której będą korzystać średnie i duże podlaskie firmy – partnerzy Fundacji.  Z drugiej strony ci młodzi, wyjątkowi ludzie mogą liczyć nie tylko na zawodowy start w innowacyjnych podlaskich firmach, ale też na warunki dla dalszego rozwoju ich talentu – stypendia, różne formy pomocy i współpracy.

- Chcemy ich przekonać, że nie muszą stąd wyjeżdżać w poszukiwaniu miejsca, gdzie ich potencjał będzie wykorzystany, że takie miejsca i firmy są na Podlasiu - dodaje Marek Siergiej. - Chcemy kreować wzrost innowacyjności naszego województwa, zatrzymując tu ludzi, którzy są jej motorem.      

Również dr Jolanta Koszelew, prezes Fundacji, pracownik naukowy Politechniki Bialostockiej, podkreślała podczas dzisiejszej gali Technotalentu w Operze i Filharmonii Podlaskiejgłównym celem tego konkursu jest powstrzymanie exodusu młodych, utalentowanych ludzi z województwa podlaskiego. Technotalent pokazuje ich wiodącym firmom regionu, a oni poznają te przedsiębiorstwa za pośrednictwem Fundacji.

Na gali przed uczestnikamo konkursu stanęli właśnie szefowie i przedstawiciele firm - przyjaciół i partnerów Fundacji: 

1.     APS SA – Bogusław Kajetan Łącki
2.     Business Lawyers Company – Dariusz Bieryło
3.     Centrum Doradztwa Personalnego – Kamila Łapińska
4.     CFT Polska – Krzysztof Żelazowski
5.     ChM – Michał Charkiewicz
6.     Grupa Biznes Polska – Adam Krzysztof Wnorowski / Wojciech Wróblewski
7.     Infinity Group – Jarosław Antychowicz
8.     Kinga – Kinga Lesisz
9.     Merinosoft – Grzegorz Borkowski
10.     Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego – Andrzej Parafiniuk
11.     Politechnika Białostocka – Lech Dzienis / list intencyjny o współpracy /
12.     Projekt Consulting – Norbert Brzostowski
13.     Promotech – Marek Siergiej / Zbigniew Gołąbiewski
14.     Q-Burst – Karol Przybyszewski
15.     Salag – Radosław Mroczkowski
16.     Samasz – Antoni Stolarski
17.     SMP – Piotr Andrzej Sosnowski
18.     T-Matic – Wojciech Winogrodzki
19.     Transition Technology – Adam Kaczmarczyk / Izabela Szutko
20.     Unibep SA. – Jan Mikołuszko / Leszek Marek Gołąbiecki
21.     Instytut Badań i Analiz VIVADE – Adam Walicki  
Konkurs jest dopiero pierwszym z głównych działań programu wsparcia talentów opracowanego przez Fundację Technotalenty. Kolejnym będzie realizacja projektów przez odnalezione w konkursie talenty dobrane w interdyscyplinarne zespoły. 

Technotalent 2014 w statystyce

liczba zgłoszonych projektów ogółem w trzech kategoriach - 142

liczba zgłoszonych projektów w kategorii technika - 51

liczba zgłoszonych projektów w kategorii design - 41

liczba zgłoszonych projektów w kategorii wyzwanie społeczne - 50

liczba projektów uczniowskich - 21

liczba szkół, z których wywodzą się uczestnicy uczniowie - 10

miasta, z których zostały zgłoszone projekty - Białystok, Suwałki, Augustów, Grajewo, Łódź, Warszawa

FUNDACJA TECHNOTALENTY
Grupa właścicieli i menedżerów czołowych firm województwa podlaskiego powołała w dniu 14 lutego 2014 roku, Fundację Technotalenty. Założycielami Fundacji Technotalenty są: Jolanta Koszelew, Bogusław Łącki, Marek Siergiej, Adam Walicki, Wojciech Wróblewski i Krzysztof Żelazowski. Jest to inicjatywa konsolidująca potencjał innowacyjnych regionalnych przedsiębiorstw oraz tworząca nowe ramy współpracy krajowej
i międzynarodowej. Efektem działań fundacji będzie wzrost konkurencyjności gospodarki województwa podlaskiego na tle kraju i Europy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny