Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technologia produkcji kruszywa LSA nagrodzona za innowacyjność

(opr. tzebr)
Białostocka spółka LSA została laureatem prestiżowej nagrody Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania „Feniks 2016”. To wyróżnienie przyznano za odwagę we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w przetwarzaniu popiołów elektrownianych

Popioły ze spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach to niewątpliwie problem współczesnego przemysłu. Duża ich cześć składowana jest na hałdach. Sposób, jak je zagospodarować, znalazła białostocka spółka LSA. Prace badawcze pod przewodnictwem Krzysztofa Łuczaja (prezes LSA) trwały w sumie ponad 15 lat. W ich efekcie powstała kompleksowa i ekologiczna technologia przetwarzania popiołów na lekkie i wysokowytrzymałe kruszywo. Jej wielką zaleta jest bezodpadowość. Ze względu na innowacyjność, jest chroniona szeregiem patentów.

W Zakopanym w ubiegłym tygodniu odbyła się XXIII Międzynarodowa Konferencja „Popioły z energetyki”. To największa branżowa impreza, na której co roku spotkają się osoby odpowiedzialne za energetykę w Polsce i w Europie oraz za zagospodarowanie produktów spalania węgla. W tym roku szczególną uwagę poświęcono przygotowywanym legislacjom Komisji Europejskiej w zakresie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (circular economy).

Chodzi o zmianę mentalności. Od dziesiątek lat w Europie obowiązywał model „weź-wyprodukuj-zużyj-wyrzuć”. Nie myślano o przyszłości: zakładano, że zasoby naturalne są niewyczerpalne, a odpady zawsze gdzieś da się zmagazynować. W ostatnich latach zaczęto zauważać, że surowców naturalnych jest coraz mniej, by je wydobyć coraz bardziej degraduje się środowisko, a koszty wydobycia wciąż się podnoszą. Tyka też ekologiczna bomba związana ze składowaniem odpadów. Teraz Unia kładzie nacisk na „circular economy” i zachęca do wykorzystywania w produkcji w pierwszej kolejności surowców wtórnych przed naturalnymi. Podobnie chce premiować technologie bezodpadowe. Są już nawet pierwsze wytyczne legislacyjne.

W Zakopanem LSA zostało docenione właśnie za odwagę we wdrażaniu oryginalnych, niestosowanych dotychczas rozwiązań technicznych i technologicznych, umiejętne wykorzystanie współpracy pomiędzy nauką, administracją rządową i biznesem. Nagrodzono także innowacyjne podejście do wykorzystania ubocznych produktów spalania.

- Unia Europejska stawia na technologie działające w systemie „circular economy”, a my właśnie tak działamy – mówi Krzysztof Łuczaj, prezesa LSA. - Każdego roku w Polsce powstaje około 20 mln ton ubocznych produktów spalania węgla w energetyce. I jest to ogromny problemem. A my wiemy, co z tym zrobić: popioły przerabiamy na lekkie kruszywo spiekane Certyd. Nasza technologia jest bezodpadowa. A nasze kruszywo można wykorzystać w budownictwie, drogownictwie czy ogrodnictwie.

Certyd jest alternatywą i doskonałym zamiennikiem dla kruszyw naturalnych. Jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Ma również wyjątkowe cechy: jest produktem o wysokiej wytrzymałości, mrozoodporności i trwałości. Co również ważne produkty powstałe z Certydu mogą być poddawane recyklingowi. Do tej pory opisano 26 zastosowań Certyd-u.

W tym roku Certyd dostał Podlaską Markę Roku w kategorii „Odkrycie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny