Technologia pomaga w pracy

Materiał informacyjny STOP Barierom
Sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy jest trudna, ale powoli się zmienia, głównie dzięki nowoczesnym technologiom.

Według danych za 2019 rok pracę zawodową wykonuje około 425 tys. osób z różnymi niepełnosprawnościami i co roku ta liczba rośnie o kilka tysięcy. To dlatego, że z jednej strony niepełnosprawni są coraz aktywniejsi zawodowo, a sprzyja temu z drugiej strony coraz wyższa liczba ofert skierowanych do tej grupy społecznej i zawodowej.

Sytuacja jest jednak daleka od ideału, bo wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych (niespełna 30%) jest prawie trzykrotnie niższy niż u ludzi zdrowych. Dlatego w Polsce podejmowanych jest szereg inicjatyw rządowych i społecznych, których celem jest zwiększanie aktywności zawodowej niepełnosprawnych pracowników. Jedną z takich inicjatyw jest kampania STOP Barierom, która w tym roku odbywa się już po raz drugi. Kampania wspiera osoby z niepełnosprawnościami w pokonywaniu różnych problemów w codziennym życiu – związanych m.in. z dostępem do opieki zdrowotnej, rehabilitacji, edukacji czy nauki. Jednym z ważnych celów projektu jest także promowanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Służą temu zachęty finansowe dla pracodawców, ale jeszcze większe znaczenie dla zwiększenia ilości miejsc pracy dla niepełnosprawnych pracowników może mieć rozwój nowoczesnych technologii - przede wszystkim informatycznych, choć nie tylko.

Internet, łączność komórkowa, komputery pozwalają osobom z niepełnosprawnościami wykonywać wiele zawodów wymagających nawet wysokich kwalifikacji, takich jak informatyk, grafik, czy architekt. Pracownicy z tej grupy społecznej sprawdzają się też jako telemarketer, tłumacz, dziennikarz, analityk internetowy, copywriter. Sprzęt elektroniczny można też wyposażyć w aplikacje ułatwiające komunikację osobom niepełnosprawnym z innymi ludźmi, co pomaga im w pracy. Chodzi np. o aplikacje wspomagające mówienie, w tym np. „likwidujące” jąkanie się (rozmówca słyszy w słuchawce „poprawiony” głos”). Dużą pomoc dają też syntezatory mowy, czy nakładki dla osób słabowidzących.

Walka z całkowitym lub częściowym wykluczeniem to jeden z priorytetów Totalizatora Sportowego jako pracodawcy. Wśród osób zatrudnianych przez naszą spółkę znajdują się również osoby z niepełnosprawnościami. Dokładamy wszelkich starań, by pomóc w ich integracji z zespołem i zapewnić optymalne warunki wykonywania pracy. Jestem pewna, że standardy, które obowiązują w Totalizatorze Sportowym, są bardzo dobrze odbierane przez osoby niepełnosprawne – mówi Aida Bella, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego.

Nowoczesne technologie pomagają też osobom z niepełnosprawnościami w podejmowaniu pracy również w tradycyjnych zawodach. Na rynku dostępne są odpowiednio skonstruowane maszyny i urządzenia, które pozwalają zatrudniać na liniach produkcyjnych ludzi jeżdżących na wózkach lub mających inne problemy zdrowotne. Nowoczesne technologie pomagają także w szkoleniu osób niepełnosprawnych i przygotowaniu ich do pracy jako fryzjerów, piekarzy, kucharzy, czy do wykonywania prac rękodzielniczych. W praktyce niewiele jest zawodów, których teraz nie mogłyby wykonywać osoby niepełnosprawne.

Wideo

Materiał oryginalny: Technologia pomaga w pracy - Polska Times

Dodaj ogłoszenie