Szacuje się, że dziś w Polsce brakuje 50 tysięcy programistów. Do tego w lutym tego roku w nowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego ogłoszonej przez MEN pojawił się w końcu zawód programista. Odpowiedzią na zapotrzebowanie coraz prężniej rozwijającej się branży IT w województwie podlaskim jest właśnie Technikum Programistycznego InfoTech.
Szkoła powstaje pod patronatem i we współpracy z firmami tworzącymi klaster technologiczny Infotech. Już teraz wiele firm włącza się w działania organizacyjne, np. Infinity Group, Instapage, Intratel, Sempai, Transition Technologies, Cognitive, Incepton, TJ.Software, Cronn, Elastic Cloud Solutions.
Już 77 osób zgłosiło się do nowo tworzonego Technikum Programistycznego InfoTech w Białymstoku. Kandydaci przychodzą na spotkanie z dyrekcją i założycielami szkoły w towarzystwie rodziców. I o pasje, zainteresowania, umiejętność pracy w grupie najczęściej pytają członkowie komisji kwalifikującej do szkoły.
- Dzięki współpracy z firmami kształcenie w Technikum Programistycznym InfoTech będzie mieć wymiar praktyczny. Stawiamy na praktyków zawodu, na doświadczonych programistów, informatyków, kierowników projektów. Chcemy nauczyć nie tylko zawodu, ale i pracy zespołowej. Do tego przygotować do matury, by nasi absolwenci mogli rozwijać swoje pasje na studiach - mówi Katarzyna Kaczyńska, dyrektor Technikum InfoTech.
- Planowaliśmy utworzenie trzech klas po 24 osoby. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, dlatego rozważamy stworzenie kolejnej klasy programistrzów i programistrzyń. Szczególnie zapraszamy dziewczęta. Wy też możecie być znakomitymi specjalistkami w tej dziedzinie. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i nie wierzyć stereotypom. Na razie zgłosiły się tylko cztery kandydatki. Czekamy na kolejne – zaprasza Adam Kamiński koordynator klastra Infotech.
Szkoły i pracodawcy muszą współpracować. Zyskają na tym przede wszystkim uczniowie.
Już 28 maja w budynku Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania przy ul. Ciepłej 40 (tam mieścić się będzie siedziba szkoły) odbędzie się Dzień Otwarty Technikum InfoTech.
- Chcemy zaprezentować naszą szkołę, zachęcić dziewczyny i chłopaków do nauki programowania w nowoczesnej szkole średnie. Pokażemy, że programowanie i sztuczna inteligencja mają zastosowanie nawet w piłce nożnej, modzie, handlu, autach - opowiada Karol Przybyszewski, programista prowadzący własną firmę i osoba odpowiedzialna za kształcenie praktyczne w Technikum InfoTech.
Zobacz też:
Ty tu nie wejdziesz: Fabryka Robotów Photon (15.03.2019)
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?