Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum Programistyczne INFOTECH otwiera laboratorium VR. Zakładasz specjalne gogle i przenosisz się do innego świata

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Aplikacje VR są coraz bardziej popularne. Aby odnaleźć się na rynku pracy, absolwenci szkół programistycznych powinni umieć je tworzyć.
Aplikacje VR są coraz bardziej popularne. Aby odnaleźć się na rynku pracy, absolwenci szkół programistycznych powinni umieć je tworzyć. pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne
To pierwsze technikum w Białymstoku, które będzie pracować na zestawach Oculus Quest 2.

Virtual Reality, w skrócie VR, to w tłumaczeniu na język polski wirtualna rzeczywistość. Aplikacje VR to przyszłość wykorzystywana w medycynie, wojsku czy wszelkiego rodzaju szkoleniach. To technologia, dzięki której można doznać immersji (zanurzenia się) całym sobą w wirtualnym świecie. Jak? Zakładając specjalne gogle. To one przenoszą człowieka do innego świata. To, co widzimy, słyszymy, doświadczamy, jest bardzo realne. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko jest wykreowane i stworzone przez programistów.

Czytaj też: Zespół Szkół Zawodowych nr 2. Nowa pracownia do nauki zawodu fryzjera otwarta (zdjęcia)

Taką wirtualną rzeczywistość będą mogli teraz tworzyć i eksplorować młodzi programiści z Technikum Programistycznego INFOTECH przy ul. Ciepłej Białymstoku. Właśnie powstało tam Laboratorium VR pracujące na trzydziestu zestawach Oculus Quest 2. To najnowsze urządzenia tego typu. Miały swoją premierę 13 października zeszłego roku. Ich cecha to szybki procesor, grafika nowej generacji oraz wiele nowości takich jak bezprzewodowe transmitowanie obrazu na zewnętrzne urządzenia.

- Chcemy, aby nasi uczniowie wchodzili na rynek pracy zaznajomieni z najnowszymi technologiami. Jako przyszli programiści, muszą też umieć programować aplikacje VR. Stają się one coraz bardziej popularne, zarówno w postaci gier, jak i aplikacji użytkowych - stosowanych np. w laboratoriach medycznych - wyjaśnia Karol Przybyszewski, wicedyrektor ds. nauki programowania.

Szkoła nie wyklucza, że gogle zostaną wykorzystane również do uatrakcyjnienia typowych lekcji języka polskiego, historii, geografii, czy biologii.

Zobacz także: Białystok. Przy Zespole Szkół Mechanicznych powstał piękny obiekt sportowy

- Istnieje bardzo dużo różnych aplikacji edukacyjnych. Na przykład wirtualne wycieczki w głąb ludzkiego ciała, spacer po powierzchni Marsa i Księżyca, zwiedzanie muzeów czy zamków - wymienia Karol Przybyszewski.

W kontekście nauki zdalnej, przyszłością będą wirtualne klasy i tablice, po których uczeń będzie mógł "pisać" ręką.

Zakup zestawów Oculus Quest 2 sfinansowano ze środków unijnych dzięki współpracy Technikum INFOTECH z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Koszt jednego zestawu to około 2 tys. złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto