Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technika i szkoły zawodowe likwidują niektóre zawody, inne reorganizują

Marta Gawina
Ze szkół znikną niektóre zawody.
Ze szkół znikną niektóre zawody. sxc.hu
Siedem zawodów znika na dobre, sześć zmieniło nazwę, inne zostały połączone. Takie nowości będą obowiązywały od września w technikach i zawodówkach. Mają być odpowiedzią na potrzeby rynku pracy.

Białostocka gimnazjalistka Anna Kowalska od września ma zamiar uczyć się zawodu kucharza. - Moim marzeniem jest mieć własną restaurację. Stąd taki wybór - podkreśla trzecioklasistka.

Z techników znika jednak zawód kucharz. Od września zastąpi go technik żywienia i usług gastronomicznych. - Zostały tu połączone w sumie trzy zawody. Młodzi ludzie nauczą się nie tylko gotowania, ale też organizacji przyjęć - wyjaśnia Małgorzata Sutuła, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku oraz promotor zmian w szkolnictwie zawodowym w naszym regionie.

Te zaczną obowiązywać już od września tego roku. Technika, zawodówki i szkoły policealne czeka prawdziwa rewolucja. Zostały jasno określone zawody, w których będzie można kształcić młodzież. Jest ich w sumie 200, w tym wiele nowości. Siedem profesji zostało wykreślonych całkowicie, jeden podzielono na dwa, sześć zmieniło nazwę. Dlatego od września nie będzie naboru m.in. do klasy murarz, kucharz małej gastronomii, technik żywienia i gospodarstwa domowego, monter sieci komunalnych, posadzkarz, technik poligraf.

- To nie oznacza, że młodzi ludzie nie będą mogli zdobyć tych umiejętności. Wśród nowości mamy bowiem zawody, które powstały z połączenia kilku innych - wymienia Małgorzata Sutuła. To m.in. monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, który powstał na bazie zawodu murarz, posadzkarz oraz technolog robót wykończeniowych.

Kolejna nowość to zdobywanie kwalifikacji w trakcie nauki, które zostały przypisane do danej profesji. Mogą być maksymalnie trzy. Na przykład technik budownictwa ma do zdobycia umiejętność montażu konstrukcji budowlanych albo wykonywania robót betoniarskich. Kolejne kwalifikacje to organizacja robót budowlanych oraz sporządzania kosztorysów, przygotowywanie przetargów.

- Kwalifikacje można zdobywać już po zakończeniu nauki w technikum czy szkole zawodowej - przypomina Małgorzata Palanis, rzeczniczka podlaskiego kuratora oświaty.

Najważniejszy cel wszystkich zmian to dostosowanie nauczania do potrzeb rynku pracy. - Na pewno jest to potrzebne. Mówiliśmy o tym już od dawna. Można obawiać się tylko tempa tych zmian - uważa dyrektorka Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych.

Tych zawodów już nie będzie

technik geofizyk,
technik informacji naukowej,
technik meteorolog,
monter instalacji gazowych,
monter instalacji technicznych w budownictwie wiejskim,
technik hydrolog,
monter instrumentów muzycznych

Nowy zawód w szkole policealnej: technik sterylizacji medycznej

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny