MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Technik spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Nowy kierunek obejmie patronatem grupa KAN (zdjęcia)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Technik spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Nowy kierunek obejmie patronatem grupa KAN
Technik spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Nowy kierunek obejmie patronatem grupa KAN materiał prasowy
Na rynku brakuje fachowców – alarmuje branża spawalnicza. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku powstaje nowa klasa, kształcąca techników spawalnictwa. Rekrutacja już trwa.

W gronie najbardziej poszukiwanych pracowników w województwie podlaskim prym wiodą spawacze z uprawnieniami. Pracodawcy poszukują na rynku techników spawalnictwa z wiedzą i praktycznym doświadczeniem. Temu wyzwaniu chce sprostać Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

– Jako szkoła jesteśmy strategicznym członkiem białostockiego Klastra Obróbki Metali, współpracujemy z wieloma firmami z tej branży i z naszych obserwacji wynika, że na podlaskim rynku pracy istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na spawaczy – opowiada Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ds. Centrum kształcenia zawodowego. – Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, przeszliśmy całą procedurę wdrożenia nowego kierunku, mamy wszelkie zgody i po otrzymaniu pozytywnej rekomendacji pracodawców, napisaliśmy własny, autorski program nauczania tego zawodu.

Nowy kierunek ma ruszyć we wrześniu, a szansę na naukę zawodu będzie miało 29 uczniów. Oficjalny nabór już się rozpoczął. Absolwenci szkół podstawowych już teraz mogą składać dokumenty i brać udział w postępowaniu rekrutacyjnym.

Ze wsparciem pracodawcy

W nauce zawodu ważne jest łączenie teorii z praktyką, czyli kształcenie z elementami sytemu dualnego - dlatego szkoła nawiązuje współpracę z lokalnymi pracodawcami. Grupa KAN z centralą w Białymstoku - uznany w Polsce i na świecie producent i dostawca systemów instalacyjnych, obejmie patronatem tworzącą się klasę. Dzięki partnerstwu szkoły z biznesem, w ramach zajęć praktycznych w halach produkcyjnych KAN, uczniowie będą mogli poznać nowoczesne maszyny, urządzenia i narzędzia oraz techniki spawalnicze, stosowane w procesach produkcyjnych. Praktyczne umiejętności będą im przekazywać spawacze z wieloletnim stażem – pracownicy KAN. Dzięki tak przeprowadzonym zajęciom praktycznym, w rzeczywistych warunkach pracy, absolwenci szkoły będą w pełni gotowi do pracy w tym zawodzie.

Jako przyszły patron kierunku nauczania, Grupa KAN rozważa także różne dodatkowe formy wsparcia uczniów – od dofinansowania kursów zawodowych, finansowania stypendiów, po wyposażenie uczniów w zestawy ubrań roboczych. Starsze klasy będą miały możliwość odbycia praktyk wakacyjnych w KAN, a najlepsi uczniowie otrzymają gwarancję zatrudnienia po zakończeniu pięcioletniej nauki. - Zawód technika spawalnictwa ma przyszłość - już teraz stale rozbudowujemy zespół, zatrudniając spawaczy w naszej centrali w Kleosinie – mówi Agata Tworkowska, dyrektor HR rynku polskiego w KAN. – Cenimy inicjatywę Zespołu Szkół Mechanicznych i chcemy ją aktywnie wspierać. Tymczasem w województwie podlaskim nie ma szkół, kształcących takich specjalistów (najbliższa jest w Ostródzie). Powstanie kierunku nauczania „Technik spawalnictwa” jest więc bardzo pożądane, bo deficyt kadr w tym fachu na Podlasiu będzie rósł.

Rozwojowy zawód

Szkoła ma znakomite warunki do nauki zawodu – pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt i stanowiska dla spawaczy, a także odpowiednio przygotowaną kadrę z uprawnieniami. Podczas pięcioletniej nauki uczniowie nabędą niezbędne umiejętności spawania różnymi metodami, obejmujące zakres kursów spawalniczych.

- Warto dodać, że jest to zawód bardzo dobrze wynagradzany i rozwojowy – nie tylko, jeśli chodzi o nowe procesy spajania, ale też innowacyjne technologie, takie jak np. roboty spawalnicze – zachęca Krzysztof Czerech. - Po ukończeniu szkoły nie ma problemu ze znalezieniem atrakcyjnej pracy. Można również kontynuować naukę na uczelniach technicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny