IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Teatr Wierszalin w Rumunii. The Festival of the Centennial...

  Teatr Wierszalin w Rumunii. The Festival of the Centennial Nations’ Capitals. 10 krajów świętowało 100-lecie niepodległości (zdjęcia)

  (dor)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski( próba w Bukareszcie)
  1/5
  przejdź do galerii

  Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski( próba w Bukareszcie) ©Teatr Wierszalin

  Teatr Wierszalin podbił Bukareszt. Międzynarodowa publiczność "The Festival of the Centennial Nations’ Capitals” zobaczyła "Dziady. Noc Drugą” na podstawie III części „Dziadów’ Adama Mickiewicza.
  1o września Teatr Wierszalin zainaugurował festiwal państw obchodzących 100-lecie niepodległości „"The Festival of the Centennial Nations’ Capitals” w stolicy Rumunii Bukareszcie.

  W 2018 r. 10 krajów europejskich świętowało 100 lat niepodległości: Austria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Republika Mołdawii, Rumunia, Słowacja i Węgry. Celem spotkań na festiwalu jest wymiana kulturalna w przestrzeni europejskiej pod hasłem: „"Nawet po 100 latach sztuka wciąż nas łączy”.
  Podczas ośmiu dni "The Festiwal of the Centennial Nations’ Capitals” w Bukareszcie zaprezentowane będą przedstawienia teatralne, publiczne lektury, recitale, konferencje naukowe, sztuki plastyczne i filmy ze wszystkich 10 krajów uczestniczących.

  Z polskich wydarzeń zaproszone do prezentacji w Bukareszcie są filmy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego i przedstawienie Wierszalina "Dziady. Noc Druga” na podstawie III części „Dziadów’ Adama Mickiewicza, które zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem przez międzynarodową publiczność. Przedstawianie było już nagradzane w Polsce w Opolu, Kłodzku a w tym roku reprezentowało polski teatr na Olimpiadzie Teatralnej w Indiach.  Przedstawienie „Dziady. Noc Druga” jest też finalistą programu „Teatr Polska” Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego. Wierszalin dzięki temu programowi od 21 września ruszy w trasę i zaprezentuje swoje „Dziady” w 10 miejscowościach w całej Polsce, w których z powodu braku teatrów instytucjonalnych jest utrudniony dostęp do kultury.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka