Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wierszalin online. Prawiek i inne czasy na scenie. Grają Jan Peszek, Maja Ostaszewska, Marek Tyszkiewicz, Olga Gordiejew (zdjęcia)

(dor)
Screen ze spektaklu "Prawiek i inne czasy" w reżyserii Piotra Tomaszuka
Screen ze spektaklu "Prawiek i inne czasy" w reżyserii Piotra Tomaszuka TVP
Teatr Wierszalin online, a przede wszystkim jego reżyser i współtwórca Piotr Tomaszuk odcisnęli piętno na telewizyjnej realizacji sztuki według książki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Na scenie m.in. Jan Peszek, Maja Ostaszewska, Marek Tyszkiewicz, Olga Gordiejew

„Prawiek i inne czasy” to adaptacja książki Olgi Tokarczuk. Jej znakomita powieść zdobyła m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i nominację do nagrody literackiej „Nike”.

„Prawiek jest miejscem, które leży w środku wszechświata. Gdyby przejść szybkim krokiem Prawiek z północy na południe, zabrałoby to godzinę. I tak samo ze wschodu na zachód. A jeśliby kto chciał obejść Prawiek naokoło, wolnym krokiem, przyglądając się wszystkiemu dokładnie i z namysłem – zajmie mu to cały dzień. Od rana do wieczora" – rozpoczyna się książka.

Reżyser w ślad za pisarką opowiada o dziejach dwóch rodzin – Niebieskich i Boskich – od czasów I wojny światowej do lat 80. XX wieku. Mimo wojen, procesów politycznych, czy przemian cywilizacyjnych, Tokarczuk skupia się na zwykłych losach poszczególnych bohaterów, których rytm życia wyznaczają ceremonie ślubów, chrzcin i pogrzebów. Z tych historii wyłania się zbiorowy portret polskiej prowincji w minionym stuleciu. „Świat Olgi Tokarczuk jest kreowany słowem tak doskonale, że pozwala odbiorcy z zupełnych szczegółów i drobiazgów zbudować kompletną wizję rzeczywistości” – mówił Piotr Tomaszuk. Opowieść stanowi pomieszanie realizmu, historii, mitu, fantastyki i magii.

Współautorem pierwszej ekranowej adaptacji powieści jest Sebastian Majewski, związany z wysoko cenionym przez pisarkę teatrem „Wierszalin".

Spektakl dostępny do 15 maja na portalu Ninateka: [b]Prawiek i inne czasy | Piotr Tomaszuk[/b]

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny