Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr dzieciom. Spektakle za złotówkę.

Anna Kopeć
Chcemy choćby minimalne wyrównać szanse dzieci i młodzieży. Uczestniczenie w życiu kulturalnym jest szalenie ważne – uważa Piotr Dąbrowski, dyrektor Teatru Dramatycznego. – Poszerza horyzonty, daje możliwość spojrzenia na świat z innej perspektywy, a przede wszystkim dowartościowuje młodego człowieka.
Chcemy choćby minimalne wyrównać szanse dzieci i młodzieży. Uczestniczenie w życiu kulturalnym jest szalenie ważne – uważa Piotr Dąbrowski, dyrektor Teatru Dramatycznego. – Poszerza horyzonty, daje możliwość spojrzenia na świat z innej perspektywy, a przede wszystkim dowartościowuje młodego człowieka. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Uczniowie z najbiedniejszych i najbardziej oddalonych od Białegostoku miejscowości będą mieli okazję obejrzeć przedstawienia Teatru Dramatycznego za niewielkie pieniądze.

Edukację teatralną w naszej instytucji traktujemy priorytetowo - mówi Piotr Dąbrowski, dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. - Działania te uwrażliwiają młodych ludzi. Dzięki nim wychowujemy widzów już od wielu lat. Tym razem chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób z województwa podlaskiego, które z różnych powodów mają utrudniony kontakt z nami.

Teatr razem z urzędem marszałkowskim sfinansują podlaskim uczniom tysiąc biletów na poranne spektakle, wystawiane na dużej scenie.

- Obecnie Teatr Dramatyczny odwiedzają głównie białostoczanie, a projekt Teatr dzieciom ma przybliżyć to miejsce także mieszkańcom regionu, osobom które dotąd w teatrze nigdy nie były - podkreśla Jacek Piorunek, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę. - Wybierzemy szkoły w niezamożnych gminach i bardzo oddalonych od Białegostoku, których uczniów na taki przyjazd do teatru po prostu nie stać.

Z bieżącego repertuaru dzieci i młodzież będą mogły obejrzeć "Świętoszka", "Ballady i romanse" oraz "Pinokia". Bilet będzie kosztował jedynie złotówkę. Resztę kosztów pokryje urząd i teatr. Szkoły będą musiały zorganizować transport do Białegostoku.

- Liczymy na to, że samorządy udostępnią uczniom autokary na taki przyjazd - mówi Jacek Piorunek.

Pierwsze grupy szkolne skorzystają z oferty teatru już w lutym. Po spektaklu uczniowie będą mogli także spotkać się z aktorami, zajrzeć za kulisy czy do pracowni krawieckiej.

Zainteresowane szkoły mogą same zgłaszać się do teatru lub do departamentu kultury urzędu marszałkowskiego.

To nie pierwszy taki projekt naszego teatru, który w swojej działalności bardzo skupia się na edukacji teatralnej. Obecnie realizuje warsztaty sceniczne dla klas artystycznych białostockich liceów oraz bajkowe poranki, czyli czytanie bajek najmłodszym. Są one autorskimi pomysłami Moniki Bani - pracownicy teatru.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny