MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny w Białymstoku podsumował mijający rok. Instytucji udało się zrealizować wiele projektów

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wzmocnienie zaplecza infrastrukturalnego na kolejne lata, warsztaty dla kadr kultury i nauczycieli w ramach projektu Teatr. Lubię To! Sezon 4, digitalizacja archiwum Teatru, szósta edycja Festiwalu „Kierunek Wschód” oraz prezentacja spektakli za granicą – Teatr Dramatyczny podsumował podczas konferencji prasowej realizację ministerialnych projektów.

W roku 2022 białostocki Teatr zrealizował sześć projektów dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Z budżetu Województwa instytucja otrzymała około 700 tys. zł. Z kolei z Ministerstwa teatrowi udało się pozyskać środki w kwocie około 600 tys. zł.

W grudniu Teatr Dramatyczny zakończył realizację pierwszej części dwuletniego projektu „Scena za rzeką – etap I”, polegającego na wykonaniu dokumentacji technicznej oraz projektowej, niezbędnej do prowadzenia inwestycji remontu w siedzibie związanej z adaptacją istniejącej infrastruktury teatralnej na potrzeby stworzenia sceny, sali widowiskowej i przestrzeni warsztatowych przy ul. Branickiego 15.

Flagowym edukacyjnym projektem realizowanym od kliku lat przez instytucję jest „Teatr – Lubię to!”. W ramach tegorocznej, czwartej edycji, pracownicy Teatru Dramatycznego oraz realizatorzy współpracujący z instytucją, przekazali wiedzę teoretyczną i praktyczną około 70 uczestnikom. W większości byli to pracownicy kadr kultury oraz nauczyciele. Warsztaty miały na celu przybliżenie oprawy plastycznej przedstawienia a poruszane zagadnienia dotyczyły dekoracji, rekwizytów teatralnych, kostiumów, charakteryzacji, oświetlenia, scenografii oraz plakatu teatralnego. Wszystkie omówione tematy, składają się na publikację zawierającą konspekty z opracowanymi zagadnieniami warsztatów, w których została zawarta niezbędna wiedza teoretyczna wraz z przykładowymi ćwiczeniami, którą można otrzymać nieodpłatnie lub pobrać w wersji elektronicznej na stornie internetowej Teatru.

W mijającym roku zakończył się również kolejny etap Programu Kultura Cyfrowa 2022. Opracowanie i digitalizacja zasobów archiwalnych Teatru, które od 2018 r. znajdują się w archiwum artystycznym, są sukcesywnie udostępnianie w celach popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Udało się już zdigitalizować, opisać i udostępnić w sumie 2869 obiektów, na które składają się: materiały fotograficzne, dokumenty aktowe, publikacje, materiały audio i video, projekty scenograficzne i kostiumowe, plakaty/afisze, ulotki, zdjęcia ze spektakli a także inne zachowane archiwalia dotyczące działalności Teatru.

- Mijający rok przyniósł nam możliwość realizacji niezwykle interesujących projektów międzynarodowych. W trakcie szóstej edycji festiwalu „Kierunek Wschód” gościliśmy aż siedem zagranicznych zespołów. m.in. z Armenii, Gruzji, czy Ukrainy a w czerwcu nasi aktorzy mieli okazję zagrać spektakl „Makbet” na Festiwalu Szekspirowskim w Narodowym Teatrze w Bitoli, w Macedonii Północnej. Była to nasza pierwsza okazja do promocji kultury polskiej w tym kraju - powiedziała dr Martyna Faustyna Zaniewska - Zastępca Dyrektora Teatru.

W czerwcu w ramach projektu „Kierunek Szekspir”, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentował swój spektakl – „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego, a także czytanie performatywne „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego, podczas International Bitola Shakespeare Festival w Macedonii Północnej.

„Kierunek Wschód” to kolejne przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym, finansowane ze środków ministerialnych. Dziesięć dni i osiem spektakli nawiązujących do kulturowego pogranicza. Jego ideą jest prezentacja kultury pogranicza oraz zacieśnianie współpracy kulturalnej państw z obszaru tzw. Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu. Każda z edycji „Kierunku Wschód” to kontynuacja kontaktów Teatru z najważniejszymi scenami wschodnich sąsiadów, upowszechniania ich twórczości oraz okazja do współpracy. Podczas tegorocznej, październikowej edycji „Kierunku Wschód VI” na zaproszenie Teatru Dramatycznego zaprezentowały się teatry z Armenii, Białorusi, Macedonii Północnej, Gruzji, Litwy i Ukrainy.

- Projektem, który okazał się niezwykle ważny i aktualny jest z pewnością „Kierunek Ukraina” i powstałe w ramach tego zadania przedstawienie „"Inwazja” w reżyserii Tamary Trunovej. Praca przy tym projekcie była dla nas wszystkich bardzo emocjonująca. Sztuka Maliny Prześlugi – na podstawie której powstał spektakl z udziałem aktorek z Polski oraz z Ukrainy - opowiada o tragedii, która wciąż toczy się tuż za granicą naszego kraju. Spotkanie z artystkami z Ukrainy było wydarzeniem wyjątkowym i uświadamiającym nam wszystkim, z jakimi dramatami każdego dnia zmagają się nasi sąsiedzi – dodała dr Martyna Faustyna Zaniewska.

Projekt „Kierunek Ukraina” i spektakl „Inwazja” to wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru – Left Bank Theatre z Kijowa oraz Teatru Miejskiego w Olicie. To pierwsza międzynarodowa koprodukcja realizowana przez białostocką instytucję.

Efektem współpracy z partnerami zza wschodniej granicy była grudniowa premiera spektaklu w Białymstoku (3 grudnia), a następnie wyjazd zespołu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na Litwę, gdzie 12 grudnia br. zagrał dwukrotnie „Inwazję” w Teatrze Miejskim w Olicie.

Partnerami projektu był Instytut Polski w Kijowie oraz Instytut Polski w Wilnie.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny