Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny, VI LO i Polski Związek Niewidomych zapraszają na spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej” (zdjęcia)

(dor)
10 listopada o godz. 12 na deskach teatru będzie można obejrzeć spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”. Wcześniej – o godz. 11, będzie można wziąć udział w wycieczce „Po zakamarkach teatru”.
10 listopada o godz. 12 na deskach teatru będzie można obejrzeć spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”. Wcześniej – o godz. 11, będzie można wziąć udział w wycieczce „Po zakamarkach teatru”. Ewa Krajewska/Teatr Dramatyczny
Teatr Dramatyczny, VI LO i Polski Związek Niewidomych zapraszają na spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”.

Przedstawienie „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej” z udziałem młodzieży oraz osób niewidomych i niedowidzących powstało w ramach projektu „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”.

- To była niezwykła przygoda - przyznaje Olga Alferowicz, uczennica VI LO w Białymstoku. - Mogliśmy przeżyć coś nowego, poznać osoby niewidome i niedowidzące, które okazały się niezwykłe. Mają wspaniałe poczucie humoru, na scenie zawsze nas potrafią rozbawić.

Uczniowie jednocześnie nauczyli się, jak pomagać osobom niewidomym.

- Na warsztatach w liceum nauczyliśmy się na przykład, jak po schodach prowadzić osobę niewidomą - opowiada Alferowicz. - Teraz wiem, jak się zachowywać widząc osobę niewidomą na ulicy, w jaki sposób się zwrócić i zaproponować pomoc. Najwyżej ktoś odpowie, że nie życzy sobie pomocy.

- Pomysł napisania projektu pojawił się po szkoleniu „Koalicje dla Niepodległej” w WOAK-u, w którym uczestniczyłam pod koniec czerwca, ale dopiero spotkanie konkretnych osób zaowocowało wspólnym pomysłem – mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz, kierownik literacki Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu. - Wielu pracowników Teatru Dramatycznego uczyło się w VI LO i twierdziło, że to świetna, jedna z najprężniej działających szkół w Białymstoku i moje pierwsze spotkanie z dyrektorem Naumowiczem, a później współpraca z wicedyrektor Magdaleną Dziejmą to wrażenie potwierdziło. Spotkanie Krystyny Korolczuk, Rafała Gawkowskiego z Polskiego Związku Niewidomych i Barbary Szymańskiej z Fundacji Audiodeskrypcja pozwoliło mi zrozumieć, co teatr, niewidomi i młodzież licealna mogą ofiarować sobie nawzajem. Tak narodziła się idea wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości i koalicja trzech instytucji: Teatru, VI LO oraz PZN.

Teatr Dramatyczny pozyskał dotację z programu „Niepodległa”, ale wsparcia na realizację wspólnego zadania udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

- Projekt opiera się na pomyśle, by uczyć się od siebie nawzajem, wspólnie przygotowując spektakl o przyjaźni i miłości, które przeżywali Polacy walczący o odzyskanie niepodległości na różnych frontach pierwszej wojny światowej – dodaje Jolanta Hinc-Mackiewicz. - A reszta to ciężka praca Piotra Szekowskiego prowadzącego warsztaty z niewidomymi, i niedowidzącymi z uczniami VI LO oraz z wolontariuszami z PZN.

10 listopada o godz. 12 na dużej scenie Teatru Dramatycznego odbędzie się spektakl z udziałem uczestników warsztatów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Przedstawienie odbędzie się z audiodeskrypcją.

- Zapraszamy wszystkich na nasz wspólny spektakl - emocjonuje się uczennica VI LO. W tym celu stworzyli nawet wydarzenie na Facebooku.

W spektaklu w scenografii znanej z "Gałązki rozmarynu" zagra 12 osób niewidzących, niedowidzących i ich asystenci oraz szesnaścioro uczniów z koła teatralnego.

- Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą co dzieje się na scenie, a jednocześnie w żadnej sposób nie przeszkadza ona widzom słyszącym – mówi Rafał Gawkowski – prezes Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych. - Głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe. W naszym województwie mamy bardzo mało możliwości, aby sztuki czy filmy były w pełni dostępne. Do tego potrzeba osób z dysfunkcją wzroku. Tym bardziej cieszymy się, że przy okazji wspólnego świętowania teatr wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych członków. Mamy nadzieję, że ten wspólny projekt będzie dobrym początkiem otwartości teatru na osoby niewidome z całego regionu i w przyszłości więcej sztuk będzie miało audiodeskrypcję. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę i wspólne projekty.

W ramach projektu, oprócz warsztatów, został zorganizowany kurs dla asystenta osoby niewidomej dla uczniów VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku oraz pracowników Teatru Dramatycznego. 10 listopada, o godz. 11 odbędzie się wycieczka „Po zakamarkach teatru” dla osób niewidomych i niedowidzących.

- Projekt ma wielkie znaczenie z wychowawczego i dydaktycznego punktu widzenia - – mówi Magdalena Dziejma, wicedyrektor VI LO. - Przede wszystkim zwraca uwagę młodych ludzi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz na to, że osoby takie chcą, i mają pełne prawo, brać udział w życiu publicznym oraz w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Ważne jest, by młodzież od najmłodszych lat takie potrzeby traktowała jako całkowicie naturalne. Dodatkowymi walorami projektu jest to, iż przypomina on o wartościach patriotycznych, gdyż taki jest temat realizowanego przedstawienia. W zajęciach, w ramach projektu, bierze udział młodzież ze szkolnego koła teatralnego, która ma okazję doskonalić swój warsztat pod okiem wspaniałego aktora – Piotra Szekowskiego.

Teatr Dramatyczny zaprasza wszystkich białostoczan i mieszkańców województwa podlaskiego na spektakl „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”. Oprócz działań artystycznych, w ramach realizowanego projektu instytucja zostanie wyposażona w tablice informacyjne z elementami systemu Braille’a oraz z piktogramami na oznaczenie toalet i rzędów siedzeń dla niewidomych widzów.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej. Koalicjantami Teatru Dramatycznego są VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta oraz Okręg Podlaski Polskiego Związku Niewidomych.

Czytaj też: Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny