Nasza Loteria

Teatr Dramatyczny. Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny (zdjęcia)

(dor)
Prace nad projektem: „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”
Prace nad projektem: „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny” Ewa Krajewska/Teatr Dramatyczny
Licealiści z VI LO w Białymstoku, niewidomi i niedowidzący zagrają na scenie w przedstawieniu „Legiony to…” w ramach projektu „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”.

Projekt „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny” powstaje we współpracy z Okręgiem Podlaskim Polskiego Związku Niewidomych oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.

- Cieszę się, że w rok po setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy ponownie włączyć się w obchody tego historycznego wydarzenia – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Działalność naszego teatru opiera się przede wszystkim na tworzeniu i prezentowaniu spektakli, ale dzięki środkom pozyskiwanym spoza naszego budżetu, staramy się realizować ciekawe projekty angażujące lokalną społeczność.

W ramach zadania odbywają się warsztaty, w których biorą udział przedstawiciele teatru, osoby niewidome i niedowidzące oraz uczniowie. Uczestnicy, pod okiem Piotra Szekowskiego – aktora Teatru Dramatycznego, przygotowują pokaz podsumowujący projekt, który odbędzie się 10 listopada.

- Nasz spektakl z audiodeskrypcją zatytułowany „Legiony to…” rozpoczyna się w sierpniu 1914 r. w momencie formowania się w krakowskich Oleandrach polskich oddziałów – mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz – kierownik literacki Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu. - Przedstawienie jest adaptacją dramatu Zygmunta Nowakowskiego „Gałązka rozmarynu”. Licealiści i niewidomi pod okiem aktora Piotra Szekowskiego przenoszą nas w czasie do chwil, gdy na nowo rodziła się Polska.

Gałązka rozmarynu w Dramatycznym

Oprócz warsztatów, projekt zakłada zorganizowanie kursu dla asystenta osoby niewidomej dla uczniów VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku oraz pracowników Teatru Dramatycznego. Ponadto, instytucja zostanie wyposażona w tablice informacyjne z elementami systemu Braille’a oraz z piktogramami na oznaczenie toalet i rzędów siedzeń dla niewidomych widzów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny