Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny. Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny (zdjęcia)

(dor)
Prace nad projektem: „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”
Prace nad projektem: „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny” Ewa Krajewska/Teatr Dramatyczny
Licealiści z VI LO w Białymstoku, niewidomi i niedowidzący zagrają na scenie w przedstawieniu „Legiony to…” w ramach projektu „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”.

Projekt „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny” powstaje we współpracy z Okręgiem Podlaskim Polskiego Związku Niewidomych oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.

- Cieszę się, że w rok po setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości możemy ponownie włączyć się w obchody tego historycznego wydarzenia – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Działalność naszego teatru opiera się przede wszystkim na tworzeniu i prezentowaniu spektakli, ale dzięki środkom pozyskiwanym spoza naszego budżetu, staramy się realizować ciekawe projekty angażujące lokalną społeczność.

W ramach zadania odbywają się warsztaty, w których biorą udział przedstawiciele teatru, osoby niewidome i niedowidzące oraz uczniowie. Uczestnicy, pod okiem Piotra Szekowskiego – aktora Teatru Dramatycznego, przygotowują pokaz podsumowujący projekt, który odbędzie się 10 listopada.

- Nasz spektakl z audiodeskrypcją zatytułowany „Legiony to…” rozpoczyna się w sierpniu 1914 r. w momencie formowania się w krakowskich Oleandrach polskich oddziałów – mówi Jolanta Hinc-Mackiewicz – kierownik literacki Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu. - Przedstawienie jest adaptacją dramatu Zygmunta Nowakowskiego „Gałązka rozmarynu”. Licealiści i niewidomi pod okiem aktora Piotra Szekowskiego przenoszą nas w czasie do chwil, gdy na nowo rodziła się Polska.

Gałązka rozmarynu w Dramatycznym

Oprócz warsztatów, projekt zakłada zorganizowanie kursu dla asystenta osoby niewidomej dla uczniów VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku oraz pracowników Teatru Dramatycznego. Ponadto, instytucja zostanie wyposażona w tablice informacyjne z elementami systemu Braille’a oraz z piktogramami na oznaczenie toalet i rzędów siedzeń dla niewidomych widzów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny