- Historia naszej instytucji sięga okresu przedwojennego, jednak oficjalnie działalność instytucji liczona jest od 1944 roku - przypomniał Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - To właśnie wtedy, 15 września odbyła się pierwsza powojenna premiera na tych terenach. Spektakl „Uciekła mi przepióreczka” wyreżyserowała Gustawa Błońska. Wcześniej widzowie mogli zobaczyć wzruszający film odwołujący się do historii Teatru Dramatycznego i tworzących ją postaci.
- Ostatni okres 75-lecia to także duże sukcesy naszego teatru - mówił Piotr Półtorak. - Od kilku lat atrakcyjność repertuarowa przekłada się na wzrost frekwencji. W ostatnich latach, co roku odwiedza nas ponad 60 000 osób. Rok temu, po raz pierwszy w historii udało nam się zaprezentować spektakl na antenie Telewizji Polskiej. Widzowie Programu Pierwszego mogli obejrzeć transmisję spektaklu „Popiełuszko” wprost z Dramatycznego. Nasz zespół zapraszany jest zarówno na występy w Polsce, jak i zagranicą. Dzięki projektom zrealizowanym ze środków MKiDN i województwa podlaskiego udało nam się rozwinąć działalność edukacyjną teatru. Oprócz warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży, stworzyliśmy ofertę ukierunkowaną na współpracę z nauczycielami i szkołami. Staramy się dbać o rozwój oferty wydawniczej. Aby uczcić 80-lecie wybudowania budynku teatru wydaliśmy książkę „Kilka odsłon teatru białostockiego”, a dzisiaj kolejną publikację „75 lat Teatru Dramatycznego”. Aby ocalić od zapomnienia zbiory naszego archiwum artystycznego stworzyliśmy Archiwum Cyfrowe.
Teatrowi gratulował Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. Zadeklarował również poważne wsparcie finansowe podczas rozpoczynającego się latem 2020 roku kompleksowego remontu gmachu.
Bohdan Józef Paszkowski, wojewoda podlaski zwracał uwagę na dynamicznie rozwijający się festiwal teatralny Kierunek Wschód, od trzech lat wzbogacający życie teatralne regionu.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, przyznał medale za długoletnią służbę, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medale odebrali:
- Danuta Iwaniuk
- Barbara Jaskurzyńska
- Halina Krutul
- Danuta Teresa Kuźmicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, przyznał Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” następującym pracownikom Teatru:
- Danuta Sacharczuk-Bach
- Arleta Janina Półtorak
- Jolanta Barbara Skorochodzka
- Antonina Teresa Pawluczuk
- Bernarda Bania
- Sławomir Popławski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek wojewody podlaskiego przyznał taką odznakę również dyrektorowi Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotrowi Adamowi Półtorakowi.
Dyrektor teatru nie zapomniał też o podziękowaniach instytucjom, firmom oraz osobom, które wspierają codzienną działalność Teatru Dramatycznego. Wśród nich znaleźli się:
- Beata Pietruszka – Podlaskiego Kuratora Oświaty
- prezes firmy Promotech Wiktor Marek Siergiej oraz Zbigniew Gołębiewski – członek zarządu firmy Promotech
- Adam Dębski – dyrektor białostockiego oddziału Totalizatora Sportowego
- Jarosław Dzięgielewski - dyrektor generalny PGE Dystrybucji S.A. Oddziału Białystok
- Tomasz Skurski z Restauracji Pięć Dębów
- Jarosław Antychowicz z Pijalni Czekolady E. Wedel
- Beata Fabjańczyk, Joanna Snopko, Jolanta Zdrodowska z Kwiaciarni Mercedes
- Bartosz Robert Kulesza właściciel Datasky Agencji Reklamowej
- Daniel Odyniec właściciel firmy DMS PRO
- Magdalena Dowgiert i Rafała Dowgiert z firmy AlterStudio
- Krzysztof Kiziewicz czyli Laboratorium Obrazu