Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny przygotował festiwal "Kierunek Wschód III". Atrakcje, program (wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego i Joanna Troc - organizatorka Festiwalu ODE
Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego i Joanna Troc - organizatorka Festiwalu ODE Jerzy Doroszkiewicz
Osiem spektakli, koncert i rozmowy z aktorami czekają na wielbicieli teatru z Białorusi, Litwy, Ukrainy, a nawet Gruzji. Nie zabraknie sztuk stworzonych na wschodzie Polski. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale warto pospieszyć się po wejściówki.

W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku 28 września rozpocznie się po raz trzeci festiwal „Kierunek Wschód”.

– Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby te spektakle pokazywały bardzo bliską nam kulturę, ale – ze względu na dzielącą nas granicę – nie do końca znaną w Polsce – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. Dlatego uważnie przygląda się temu, co dzieje się w teatrach za wschodnią granicą i już po raz trzeci doprowadził do organizacji 10-dniowego maratonu teatralnego. – Chciałem, żeby pokazywane na naszej scenie spektakle były różnorodne – dodaje Półtorak.
Dlatego teatromani będą mogli jednego dnia zobaczyć np. ukraińską interpretację znanej powieści Jaroslava Haška „Przygody dobrego żołnierza Szwejka”, a innego – sztukę „Rozbity dzban” niemieckiego romantyka Heinricha von Kleista przetworzoną przez wywodzący swą historię od 1761 roku (!) gruziński Teatr Telavi. Na finał dyrektor proponuje wybitne przedstawienia z Litwy i Białorusi.

– Od ubiegłego roku próbowaliśmy ściągnąć z Wilna spektakl Oskarasa Korsunovasa „Wesele” – przyznaje Półtorak.– Oparty o „Wesele” Bertolda Brechta jest bardzo współczesny, a przy tym świetnie zagrany. Fabuła toczy się wokół przedmałżeńskiej utraty dziewictwa panny młodej. Sam reżyser deklaruje, że mówi również o problemach specyficznych dla Litwy, takich jak pewne komplikacje osób nowo przybyłych do miasta, ich niezdolności do zostania tzw. burżuazją i całkowitym niezrozumieniu procesów globalizacji, które na nie wpływają.

– Widziałem wcześniej „Beton” Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku – jest świetny – zapewnia Półtorak o przedstawieniu, które zwieńczy teatralny maraton. – To spektakl bez słów, wszystko jest opowiedziane ruchem ciała, scenografią. Pokażemy inną kulturę, teatr inny niż polski. Chcemy, by poprzez tematykę czy kraj, z jakiego przyjeżdżają zespoły, wpisywać się w tytułowe hasło Kierunek Wschód.

W programie festiwalu znajdzie się też spektakl rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej „Lwów nie oddamy”.
– To próba pokazania relacji między zwykłymi ludźmi – Polakami i Ukraińcami, którzy dziś w Polsce, zwłaszcza w miastach przygranicznych, żyją razem lub obok siebie – opowiada dyrektor Teatru Dramatycznego.
Ciekawostką w obsadzie jest Oksana Czerkaszyna – prawdopodobnie pierwsza ukraińska aktorka w polskim spektaklu w XXI w. Z humorem przedstawia uczucia osoby, decydującej się na pracę w Polsce. Spektakl „Lwów nie oddamy” powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi i zachowania zebrane w wywiadach i ankietach, pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią.

Teresa Stępień-Nowicka, aktorka Teatru Horzycy w Toruniu zaprezentuje swój monodram „Elżbieta Watson – Cichociemna”, zaś pochodząca z Białegostoku aktorka Magdalena Warzecha wystąpi z monodramem muzycznym „Kaprysy zaspokojone”. Aktorce na scenie będą towarzyszyli profesjonalni instrumentaliści, a opowieść koncentruje się wokół istoty kobiecości. Teatr Dramatyczny w Białymstoku przypomni wstrząsająca „Obławę”.

Co bardzo ważne – wstęp na wszystkie festiwalowe spektakle i koncert jest bezpłatny. Festiwal „Kierunek Wschód III” finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Wejściówki na wydarzenia dostępne będą w kasie Teatru od 18 września, od godz. 14. Każda osoba może dostać cztery.

Sprawdź program: Teatr Dramatyczny. Festiwal Kierunek Wschód III. Pełny program (zdjęcia)

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest VI Festiwal ODE. W Białymstoku w lokalnej gwarze będzie można obejrzeć m.in. premierę „Oświadczyn” Czechowa.

Sprawdź program: VI Festiwal Teatralny ODE. Fundacja Teatr Czrevo zapowiada premiery i spektakle dla dzieci. Dokładny program

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny