MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny przedstawia spektakl Gąska (zdjęcia, wideo)

Anna Kopeć
"Gąska” na białostockiej scenie to efekt marzeń aktorów. W sztuce zagrają m.in. (na zdjęciu od lewej): Krzysztof Ławniczak, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Rafał Olszewski.
"Gąska” na białostockiej scenie to efekt marzeń aktorów. W sztuce zagrają m.in. (na zdjęciu od lewej): Krzysztof Ławniczak, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Rafał Olszewski. Andrzej Zgiet
Historia jednej nocy z życia prowincjonalnych aktorów to pierwsza w tym roku propozycja Teatru Dramatycznego. Komedia rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady powstała w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych.

[galeria_glowna]

Scena Inicjatyw Artystycznych to projekt, który jest odpowiedzią na pomysły, marzenia i plany aktorów oraz pracowników Teatru Dramatycznego. Twórcy sami wybierają teksty, dokonują obsady, w produkcji i promocji wydarzeń. Teatr włącza je do stałego repertuaru. Właśnie trwają przygotowania do pierwszej premiery w 2013 roku i w ramach tego programu.

- Te najcenniejsze, bo oddolne inicjatywy, proponują widzom uczestnictwo w wyjątkowej przygodzie: spełnianiu artystycznych marzeń, firmowanych przez samych wykonawców - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektorka teatru im. Aleksandra Węgierki.

Pięcioro aktorów: Dorota Radomska, Jolanta Borowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Krzysztof Ławniczak i Rafał Olszewski wzięło na warsztat komedię cenionego rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady "Gąska". To autoironiczna historia jednej nocy z życia prowincjonalnych aktorów, którzy przyłapują się na zdradzie. Z pozoru to lekka farsa, jednak w głębi to wielowarstwowe gorzkie studium o straconych marzeniach.

- To wszystko co dzieje się w perspektywie aktorów można przenieść na każdy inny grunt - mówi Jolanta Borowska, która wciela się w postać Diany. - Podobne problemy, nastroje, marzenia i namiętności dotyczą także innych społeczności, w których funkcjonujemy: rodziny, pracy.

- Nasi bohaterowie to postacie głęboko ludzkie. Tak jak każdy człowiek potrafią śmieszyć, okropnie się zachować czy być kochane - podkreśla Dorota Radomska, która gra Ałłę. - To bardzo uniwersalna sztuka. Przecież nie tylko aktorzy grają. Każdy z nas ma swoją scenę, gdzie dochodzi do pewnych interakcji i garderobę, w której odpoczywa i przygotowuje się do roli.

Premiera "Gąski" w sobotę i niedzielę (26 i 27 stycznia) o godz. 19.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny