Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny. Papahema przypomni spektakl Skłodowska. Radium girl

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Papahema zagra spektakl "Skłodowska. Radium girl"
Papahema zagra spektakl "Skłodowska. Radium girl" Jerzy Doroszkiewicz
Kto widział ten wie, że Papahema ma swój pomysł na uprawianie teatru. Najlepszym przykładem jest spektakl "Skłodowska. Radium girl". Można go zobaczyć w tym miesiącu w Białymstoku tylko raz - w czwartek o godz. 19 na małej scenie Teatru Dramatycznego.

- Biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest bardzo pojemna i wielowątkowa, dzięki czemu stanowi fascynujący materiał dramaturgiczny. Zależy nam na wielowymiarowym ukazaniu postaci Noblistki – jako człowieka i ikony, którą się stała. Ukazujemy różne figury Marii, łaty, które się jej dokleja, często niesprawiedliwie i wbrew jej intencji. Szukamy ich kontekstu i konfrontujemy z nimi samą uczoną – mówi Mateusz Trzmiel.

teatr Dramatyczny. Teatr Papahema przed premierą „Skłodowska. Radium Girl”

Teatr Dramatyczny. Teatr Papahema wystawia „Skłodowska. Radi...

- Razem z Marią dotykamy zagadnień aktualnych zarówno za życia badaczki, jak i dzisiaj: praw kobiet, narodowego (re)sentymentu, okrucieństwa mediów, przerostu ambicji ludzi nauki i kultury, korporacyjnego wyzysku. Autorka tekstu „Skłodowska Radium Girl” i reżyserka spektaklu Agata Biziuk jest artystką wrażliwą na tego rodzaju społeczne zagadnienia, tworzącą teatr autorski. Spotkanie z Agatą nadało kształt naszemu marzeniu
o tym spektaklu – dodaje Helena Radzikowska.

Obok Agaty Biziuk spektakl tworzą: Katarzyna Pielużek - autorka scenografii, Natasza Topor, która skomponowała muzykę, Patryk Bychoski - autor projekcji, Anna Sawicka-Hodun - choreografka oraz Maciej Iwańczyk - reżyser światła.

- Życiem Marie Curie mogłaby oddzielić kilka osób. Jej osoba nieustannie inspiruje i jest obecna nie tylko jako wspomnienie barwnej osobowości, lecz również jako ikona. Często używana jest w rozmaitych celach - jako patronka instytucji, produkt popkultury czy zabawna anegdota - tutaj pojawia się pytanie: gdzie kończy się człowiek, a zaczyna zjawisko? Jak krew i kości przeistaczają się w produkt – mówi Agata Biziuk.

Jedyny w tym miesiącu spektakl Papahemy w czwartek, 20 września, o godz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny