Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny organizuje casting do spektaklu Bieżeńcy. Exodus

Anna Kopeć
Sto lat temu miliony mieszkańców naszego regionu uciekło w głąb Rosji. Ich droga trwała około dwóch lat. Prawdopodobnie połowa uchodźców nigdy nie wróciła do swych domów.
Sto lat temu miliony mieszkańców naszego regionu uciekło w głąb Rosji. Ich droga trwała około dwóch lat. Prawdopodobnie połowa uchodźców nigdy nie wróciła do swych domów. biezenstwo.pl
Zagraj w spektaklu o bieżeńcach "Bieżeńcy. Exodus". W pociągu na trasie Sokoły-Łapy

Kim byli bieżeńcy? Byli nami sprzed lat. Byli naszymi sąsiadami, kolegami, przyjaciółmi, pracownikami urzędów, w których my przed laty załatwialiśmy sprawy, sprzedawcami w sklepach z tekstyliami. 100 lat temu moglibyśmy obok nich jechać w głąb Rosji - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektorka Teatru Dramatycznego i reżyserka spektaklu "Bieżeńcy. Exodus" Dany Łukasińskiej.

Rocznica bieżeństwa zainspirowała białostockich twórców do stworzenia artystycznego obrazu tego zjawiska. Każdy z nas może mieć swój udział w tym wydarzeniu. Teatr zaprasza wszystkich, którzy chcieliby wyruszyć w wyjątkową podróż w czasy bieżeństwa.

Jako statyści będą mogli wziąć udział w dwóch plenerowych przedstawieniach i przeżyć niezapomnianą przygodę z aktorami i muzykami. Poszukiwani są statyści w każdym wieku: dzieci i dorośli. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Kultury w Sokołach przy ul. Kolejowej 3 (tel. 86 476 31 78). Zgłoszenia przyjmowane są do końca czerwca.

Premierę zaplanowano na 29 oraz 30 sierpnia. Ten performatywny spektakl w plenerze odbędzie się wzdłuż linii kolejowej Sokoły- Łapy. Scenografię przygotuje Jacek Malinowski, a kostiumy Agata Wąs. Spektakl powstaje we współpracy z regionalnymi spółkami kolejowymi oraz Józefem Zajkowskim - wójtem gminy Sokoły.

Historia i konkurs

Bieżeństwo w języku rosyjsku oznacza uchodźstwo. Terminem tym określa się konkretne uchodźstwo - z terenów zajmowanych przez nieprzyjacielską armię podczas I wojny światowej.

Bieżeństwo to masowa ucieczka ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji. Najliczniej ludzie migrowali z guberni grodzieńskiej (m.in. właśnie z naszego regionu). Ludzie wyjeżdżali głównie latem 1915 roku, wielu z nich nie przeżyło wygnania. Historia ta, dla wielu współczesnych ludzi dotąd była nieznana.
Stowarzyszenie OrthNet we współpracy z portalami biezenstwo.pl i cerkiew.pl przygotowało konkurs "Jestem, bo wrócili" dla potomków bieżeńców.

W dowolnej formie (opowiadaniu, filmie, eseju, prezentacji zdjęć, obrazie, grze komputerowej itp.) można przestawić historię swojej rodziny, znajomych czy miejscowości, które mają związek z bieżeństwem. Ci, którzy potrzebują pomocy znajdą ją pod adresem [email protected] i na stronie konkurs.biezenstwo.pl. Prace konkursowe można zgłaszać do 15 lipca. Będą zalążkiem internetowego archiwum bieżeństwa. Pula nagród w konkursie to 15 tys. zł. Troje pełnoletnich autorów najlepszych prac czeka wyjazd do Rosji w poszukiwaniu bieżeńców, którzy tam zostali.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny