Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny odwiedził Gruzję. Dwa spektakle zdobyły uznanie publiczności w Telawi

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
W ramach projektu "Kierunek Telawi" dwudziestoosobowy zespół Teatru Dramatycznego odwiedził Gruzję. Spektakle "Błoto" i "Treny" przypadły do gustu tamtejszej publiczności.
W ramach projektu "Kierunek Telawi" dwudziestoosobowy zespół Teatru Dramatycznego odwiedził Gruzję. Spektakle "Błoto" i "Treny" przypadły do gustu tamtejszej publiczności. Materiały prasowe/Teatr Dramatyczny
Wyjazd był efektem współpracy Teatru Dramatycznego z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Waży Pszaweli. To najstarsza gruzińska scena teatralna. W 2019 roku podczas Festiwalu Kierunek Wschód goście z Gruzji odwiedzili stolicę Podlasia z własnym przedstawieniem. Teraz to Teatr Dramatyczny mógł zaprezentować publiczności w Telawi swoje własne spektakle - „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko oraz „Treny” Grzegorza Suskiego. Publiczność przyjęła je bardzo ciepło.

Pierwszy spektakl, czyli "Błoto" odbył się 5 listopada. Inscenizacja książki Jana Jastrzębskiego przypadła do gustu gruzińskiej publiczności.

- Wyjazd do Gruzji i prezentację naszych spektakli będę wspominać jako wspaniałe doświadczenie. Grało mi się na tamtejszej scenie bardzo dobrze. Mieliśmy szansę spotkać się z inną kulturą, innymi ludźmi, innym środowiskiem. Możliwość pracy na scenie z kolegami w Telawi, tym bardziej teraz – w czasie pandemii – była dla nas niezwykłym przeżyciem - powiedziała Monika Zaborska, aktorka Teatru Dramatycznego.

Kolejna prezentacja miała miejsce w poniedziałek (8 listopada). "Treny" w reżyserii Grzegorza Suskiego zostały nagrodzone owacją na stojąco.

- Cieszę się, że miałem przyjemność zagrać w Telawi. Po tym, jak poznaliśmy żywiołowość mieszkańców Gruzji, zastanawiałem się, jak zareagują na tekst, który nawet w języku polskim jest trudny do przyswojenia, a więc tym bardziej dla odbiorcy z innego kręgu kulturowego. Dużym zaskoczeniem była dla mnie cisza, która zapanowała na sali, a potem owacje na stojąco i burza braw - powiedział Bernard Bania, aktor Teatru Dramatycznego.

Oprócz pokazów, wyjazd był również okazją do spotkania dyrektorów obu instytucji. Teatry zdecydowały o kontynuacji współpracy.

- Wizyta Teatru Dramatycznego w naszym teatrze sprawiła nam ogromną radość. Wskutek pandemii Covid-19 i związanych z nią restrykcjami, nie mogliśmy dotrzeć do Polski. Dwukrotnie udało nam się jednak uczestniczyć online w białostockim festiwalu. Możliwość goszczenia polskich twórców w Telawi jest ważnym wydarzeniem dla całego regionu Kakheti i naszego kraju. Liczę, że ta międzynarodowa współpraca, dzielenie się miłością do sztuki teatralnej oraz przyjaźń między naszymi teatrami będą kontynuowane i pogłębiane w kolejnych latach - powiedział Mikhail Dagundaridze, dyrektor Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi.

Podobnego zdania jest dyrektor białostockiej sceny.

- Promocja kultury polskiej za granicą, ale także promocja kultury gruzińskiej w Polsce jest bardzo potrzebna. Dzięki współpracy możemy się poznawać, mamy szansę dowiedzieć się, jaka jest naprawdę Gruzja i jaka jest naprawdę Polska. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Teatr z Telawi dotrze po raz kolejny do Białegostoku i zaprezentuje swój spektakl w trakcie szóstej edycji Festiwalu „Kierunek Wschód” – powiedział Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Na realizację projektu „Kierunek Telawi” Teatr pozyskał dotację ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Partnerem zadania był Instytut Polski w Tbilisi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny